האם לגוגל ופייסבוק יש מונופול על המידע האישי שלנו? באיחוד האירופי רוצים לחקור זאת

הממונה על התחרותיות באיחוד האירופי אמרה כי יתכן שמאגרי המידע האדירים שענקיות האינטרנט האמריקאיות מחזיקות על הגולשים אינם חוקיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מרגרטה וסטאגר, הממונה על הגבלים עסקיים באיחוד האירופי, הזהירה ביום ראשון כי אסופת המידע האדירה בידי מספר קטן של חברות טכנולוגיה כגוגל ופייסבוק עשויה להיות הפרה של כללי התחרות הנוקשים של האיחוד.

דבריה של וסטאגר הם האחרונים במקהלה צומחת של ביקורות באירופה על מנהגי השמירה על פרטיות בקרב ענקיות האינטרנט האמריקאיות, שרבות מהן מתבססות, לצורך פעילות הפרסום שלהן, על ניתוח נתונים המבוססים על פוסטים של גולשים ברשתות חברתיות, חיפושים באינטרנט וקניות מקוונות.

לוסטאגר, כממונה על התחרות באיחוד, סמכויות נרחבות המאפשרות לה לקנוס חברות שיימצאו מנצלות לרעה עמדות דומיננטיות ומונופוליסטיות בשוק. דבריה מעידים כי הרגולטורים באיחוד מגבירים את מאבקם למען פרטיות ברשת והגנה על מידע הגולשים. באיחוד האירופי, הזכות לפרטיות ניצבת במקום גבוה, לצד זכויות אחרות כחופש הביטוי.

"אם חברות בודדות שולטות במידע הדרוש לצמצום עלויות, יש בידיהן הכוח לדחוק חברות אחרות מחוץ לשוק", אמרה וסטאגר בכנס DLD. היא אמרה כי לצרכנים קשה לדעת על כמה מידע הם מוותרים כשהם משתמשים למשל בשירות הודעות מקוונות. "אבל זוהי עסקה, לא חלוקה בחינם", אמרה. "כצרכנים, צריך להתייחס אלינו בהגינות".

יריית האזהרה של וסטאגר מגיעה לקראת מועד אחרון להשגת הסכם בין אירופה לארה"ב בנוגע לשיתוף מידע. ההסכם נחוץ כיוון שבית המשפט האירופי לצדק פסק בשנה שעברה כי המידע הדיגיטלי של אירופאים אינו מוגן דיו כשהוא עובר לארה"ב.  אך מומחים מעריכים כי לא יושג הסכם עד המועד האחרון שהוגדר.

מרגרטה וסטאגר, הממונה על תחרותיות באיחוד האירופי
מרגרטה וסטאגר, הממונה על תחרותיות באיחוד האירופיצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker