קרן המטבע: ההאטה בסין תפגע בצמיחה העולמית ב-2016

קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה ל2016 ול-2017 – בעיקר בשל היחלשות בשווקים המתעוררים וצמיחה נמוכה מהצפוי בארה"ב

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פירסמה היום את תחזית הצמיחה המעודכנת שלה, שמצביעה על חששות הקרן להאטה בצמיחה העולמית. לפי הקרן, הצמיחה ב-2015 היתה 3.1%, ב-2016 הצמיחה צפויה להגיע ל-3.4% ובשנה הבאה ל-3.6%. "הגידול בפעילות העולמית מתון יותר לעומת התחזית שפורסמה באוקטובר, בעיקר בשווקים מתעוררים ובמדינות מתפתחות" נכתב בהודעה לעיתונות של הקרן.

בדו"ח הקודם שפירסמה הקרן באוקטובר, היא חזתה צמיחה של 3.6% ב-2016, ובדו"ח שפירסמה ביולי הקרן צפתה כי הכלכלה העולמית תצמח ב-3.8%, כלומר הקרן הבינה כי התחזיות של תחילת 2016 היו לא רלוונטיות להמשך השנה. גם תחזיות הצמיחה ל-2017 קוצצו בדו"ח הנוכחי ב-0.2%.

הרובע הפיננסי בשנחאיצילום: רויטרס

גם בכלכלות מפותחות צופה הקרן צמיחה לא שווה, כפי שהיה בשנים האחרונות שבהן ארה"ב צמחה בקצב מהיר יחסית למדינות אירופה שסבלו עדיין מהשפעות המשבר הכלכלי בגוש היורו. ואולם בקרן חוזים כי פער התפוקה בין הכלכלות המפותחות ימשיך להצטמצם.

"התמונה בשווקים מתעוררים מגוונת, אבל במקרים רבים מאתגרת. ההאטה בכלכלה הסינית, מחירי הסחורות הנמוכים והלחצים הכלכליים בכמה מהכלכלות המתעוררות הגדולות ימשיכו להכביד על תחזיות הצמיחה ב-2016-2017", כתבו בקרן המטבע. ואולם הם הוסיפו כי בברזיל, רוסיה ובכמה מדינות במזרח התיכון תירשם התאוששות רק ב-2017 - שתצליח אולי למחוק באופן חלקי את ההשפעות השליליות של ההאטה בסין.

מלבד ההאטה בסין, ציינו בקרן המטבע את החשש כי ירידה נוספת במחירי הנפט עשויה לפגוע באופן חמור יותר במדינות המייצאות נפט. כמו כן, ציינו בקרן כי אם הדולר ימשיך להתחזק, חברות אמריקאיות עשויות למצוא את עצמן בבעיה להתחרות בחברות מקומיות בשווקים מתעוררים. כם מתיחות גאו-פוליטית עשויה לפגוע בתחזיות הצמיחה העולמיות, לפי הקרן.

הקרן צופה כי כלכלת ארה"ב תצמח השנה ב-2.6%, ירידה של 0.2% לעומת התחזית הקודמת, ואולם הגידול בצמיחה בכלכלת ארה"ב צפוי להיבלם ב-2017 עם תחזיות לצמיחה בשיעור זהה ל-2016. בגוש היורו, חוזה IMF כי תצמח הכלכלה ב-1.7% השנה ובשנה הבאה, שיפור קל לעומת התחזית הקודמת. הגידול בצמיחה בגוש היורו יירשם, כך לפי תחזיות הקרן, הודות לגידול קל בצמיחה בגרמניה, בספרד ובאיטליה, בעוד הכלכלה הצרפתית תצמח בשיעורים נמוכים מתחזיות קודמות.

יפן צפויה לחזור לצמיחה של 1% ב-2016, לפני שתאט שוב לצמיחה של 0.3% בשנה הבאה. בריטניה צמיחה לשמור על קצב צמיחה יציב של 2.2% בשנים הקרובות.

הצמיחה הסינית צפויה להאט השנה ל-6.3% וב-2017 ל-6% בלבד, לפי תחזיות קרן המטבע. ואולם היום פורסמו נתוני הצמיחה בסין ב-2015 שהגיעו ל-6.9%. זהו אמנם שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז 1990, אך קרן המטבע חזתה כי היא תצמח ב-6.6% בלבד ב-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker