כלכלת סין צמחה בקצב האיטי ביותר מאז 1990 ב-2015: 6.9%

הצמיחה בתמ"ג הייתה גם נמוכה מיעד הממשל הסיני ל-7% בשנה; ברבעון הרביעי צמח התמ"ג ב-6.8%, פחות מהתחזיות והקצב האיטי ביותר מאז המיתון העולמי ב-2009

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האטה חדה מהצפוי נרשמה בצמיחה בכלכלת סין ברבעון הרביעי. התמ"ג של סין צמח ב-6.8% לעומת הרבעון הרביעי של 2014, הצמיחה האיטית ביותר של הכלכלה מאז המיתון של 2009, ופחות מתחזיות כלכלנים לצמיחה של 6.9%. ב-2015 כולה צמח התמ"ג הסיני ב-6.9%, הקצב השנתי האיטי ביותר מאז 1990, ופחות מיעד הממשל לצמיחה של 7%.

התפוקה התעשייתית, המכירות הקמעוניות וההשקעות בנדל"ן כולן הואטו בסוף השנה, והלחצים על מגזר הייצור מאיימים להתפשט גם למגזר השירותים ולצריכה הפרטית – מה שצפוי להקשות על מקבלי ההחלטות בסין, שייאלצו לשקול הרחבה מוניטרית נוספת, למרות אפשרות להחלשת היואן ולבריחת הון נוספת מסין. בעיה נוספת שתעמוד בפני מקבלי ההחלטות תהיה כיצד לצמצם את עודפי התפוקה, המכבידים על התעשייה, מבלי להחריף את ההאטה.

"הצמיחה עדיין חלשה, אך לא קורסת", אומר שיין אוליבר, ראש מחלקת אסטרטגיות השקעות והכלכלן הראשי בחברת AMP קפיטל אינווסטורס בסידני. "התמריצים הכלכליים מסייעים, אך יש צורך בעוד כדי לסייע לכלכלה במעבר מהסתמכות על ייצור והשקעות לשירותים ולצריכה".

הגידול בתפוקה התעשייתית בדצמבר היה מהחלשים ב-25 השנים האחרונות, עם צמיחה של 5.9% לעומת דצמבר 2014. בנובמבר צמחה התפוקה התעשייתית ב-6.2%. המכירות הקמעוניות טיפסו ב-11.1% בדצמבר, לעומת תחזיות כלכלנים לצמיחה של 11.3%. ההשקעות בנדל"ן ותשתיות, לא כולל אזורים כפריים, טיפסו ב-10% ב-2015, הקצב האיטי מאז שנת 2000.

רובע העסקים של שנחאי
רובע העסקים של שנחאיצילום: בלומברג

תוצאת הרבעון הרביעי "עשויות להקשות על שימור האיזון העדין בין ביצוע רפורמות לשימור הצמיחה", לדברי דאילי ואנג, מחברת רוביני גלובל אקונומיקס (RGE). "הצמיחה ברבעון הרביעי הייתה רק 1.6% לעומת הרבעון השלישי, וקצב שנתי של 6.4%, פחות מיעד צמיחה של 6.5%", הוסיף.

הנהגת סין אותתה בחודשים האחרונים כי היא עשויה לאפשר האטה מסויימת, בעודה מתמודדת עם יעדים מורכבים כמו הפחתת עודפי תפוקה, אך מבלי לאיים על יעד הצמיחה שקבע נשיא סין, שי ג'ינפינג: צמיחה שנתית של 6.5% לפחות עד 2020. כעת מעריכים כלכלנים כי הכלכלה הסינית תצמח ב-6.5% השנה וב-6.3% בשנה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker