20 דולר לחבית נפט כבר לא נשמע כמו מחיר מופרך

אתמול ירד מחיר הנפט הגולמי בניו יורק לזמן קצר אל מתחת ל-30 דולר לחבית - כל מי שלא האמינו לכלכלן סיטי, אד מורס, בשנה שעברה, מתחילים להקשיב

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רוב העולם התעלם מאד מורס, ראש מחלקת מחקר סחורות בסיטיגרופ, כאשר אמר לפני 11 חודשים כי מחיר הנפט הגולמי עשוי לרדת גם ל-20 דולר לחבית. כעת, לאחר שאתמול ירד מחיר הנפט לכמה רגעים מתחת ל-30 דולר לחבית, אנשים מתחילים להקשיב.

ביום שלישי, שעות ספורות לאחר שענקית הנפט BP הודיעה כי תקצץ 4,000 משרות נוספות, פטרוברס הברזילאית קיצצה את ההשקעות המתוכננות שלה ופטרונאס המלזית הזהירה כי בפניה כמה שנים קשות, ירדו החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק אל מתחת ל-30 דולר לחבית לראשונה זה יותר מ-12 שנים. מורס, שכתב ב-9 בפברואר 2015 כי מחיר הנפט עשוי לרדת "אולי אף עד טווח של 20 דולר במשך זמן מה", אמר אתמול כי העולם כעת עומד בפני רמה זו.

"הנתון של 20 דולר הוא משהו שחייבים לדבר עליו", אומר מורס. "כשרואים צניחה של 10 דולר לחבית ומחיר גבוה אך במעט מ-30 דולר, הסבירות ל-20 דולר כבר גבוהה למדי. שוקי הנפט אינם יכולים להתמודד עם מחיר נמוך מ-30 דולר במשך זמן רב מדי. השאלה היא, מה משך זמן זה".

המחירים הנמוכים עשויים להקשות על חברות נפט אמריקאיות שתנאי ההלוואות שלהן כוללים סעיפים הדורשים יחס מסויים של חוב לרווחים, מה שיפגע ביכולתן לזכות במימון נוסף להמשך פעילויותיהן, אמר מרק סדגיאן, מנהל בכיר בתחום האנרגיה והסחורות בסוכנות דירוג האשראי פיץ' רייטינגס.

מדד הסחורות של בלומברג ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1991, לאחר שהביקוש מצד כלכלות מתעוררות, שצמיחתן נבלמת, לא עמד בקצב הגידול בהיצע, הודות להשקעות שהתבצעו בתקופה של מחירי הנפט הגבוהים לפני חצי עשור.

מלזיה צפויה להפסיד 300 מיליון רינגיט (68 מיליון דולר) על כל ירידה של דולר לחבית במחיר הנפט הגולמי, להערכת הממשל המלזי. חברת הנפט האמריקאי קונוקו פיליפס מאבדת 1.79 מיליארד דולר מהרווח הנקי שלה מדי רבעון על כל ירידה של 10 דולר במחירים, להערכת אנליסטים בברקליס. פטרוברס, חברת הנפט הממשלתית של ברזיל, צמצמה את התכנית העסקית שלה ל-5 שנים ל-98.4 מיליארד דולר, לעומת תכנית מקורית בהיקף של 130 מיליארד דולר בשנה שעברה.

מינהל מידע האנרגיה של ארה"ב (EIA) הוריד את תחזיתו למחירי הנפט ב-2016 ב-24%, למחיר ממוצע של 38.54 דולר לחבית. בתחזית החודשית לטווח הקצר שלו חזה כי שוק הנפט יחזור ויתאזן ב-2017.

כעת, ההערכות כי מחיר הנפט ירד לטווח של 20-30 דולר לחבית גברו. גולדמן סאקס העריך בספטמבר כי מחירי הנפט עשויים לרדת לרמה זו, וביום שני העריך מורגן סטנלי כי התחזקות הדולר עשויה להפיל את הנפט מתחת ל-30 דולר לחבית. מורס היה הראשון שחזה את המחיר של 20 דולר לחבית, אם כי לפני שנה חזה כי זה יקרה במחצית הראשונה של השנה שעברה, ולאחר מכן השוק יתאזן.

אתמול, בנק סטנדרד צ'רטרד הזהיר כי המחירים עשויים לרדת גם ל-10 דולר לחבית. "בהתחשב בכך שאין כל קשר בסיסי המניע את השוק לכיוון מאוזן יותר, המחירים מונעים כמעט כליל על ידי תנועות פיננסיות הנובעות משינויים במחירי נכסים אחרים, בהם הדולר ושוקי המניות. אנו מאמינים כי המחירים עשויים לרדת לשפל של 10 דולר לחבית בטרם מרבית מנהלי הכספים בשוק יבינו כי המצב הרחיק לכת מדי", כתבו אנליסטים של הבנק.

"כעת, ההשפעה העיקרית היא הגישה לשוקי ההון", אמר סדגיאן. "נפט במחיר 20 דולר לחבית מכניס חברות לבור עוד יותר עמוק שהן יצטרכו לטפס ממנו כאשר השוק יתחיל להתאושש".

צילום של משאבת נפט על רקע שקיעה
משאבת נפטצילום: Dreamstime

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker