כלכלני RBS מזהירים ממפולת: "תמכרו הכל חוץ מאג"ח ממשלתיות של ארה"ב וגרמניה"

כלכלני הבנק מזהירים מפני משבר דפלציה עולמי בדו"ח למשקיעים; "העניין כעת הוא שימור ההון, ולא השגת תשואה על ההון. האולם מלא מפה לפה, אבל דלתות היציאה צרות"

סוכנויות הידיעות
גרדיאן
סוכנויות הידיעות
גרדיאן

2016 תהיה "שנת אסון" שבמהלכה שוקי המניות עלולים ליפול ב-20% ומחיר הנפט עשוי לצנוח לרמה של 16 דולר לחבית, הזהירו כלכלני רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) בלונדון בדו"ח למשקיעים.

"תמכרו הכל חוץ מאג"ח באיכות גבוהה. העניין כעת הוא שימור ההון, ולא השגת תשואה על ההון. האולם מלא מפה לפה, אבל דלתות היציאה צרות", נכתב בדו"ח שפורסם בסוף השבוע. לדברי כלכלני RBS, המצב הנוכחי מזכיר את שנת 2008, כאשר התמוטטות בנק ההשקעות ליהמן ברדרס גרמה למשבר פיננסי עולמי. אולם הפעם סין עשויה להיות נקודת המשבר.

"סין הציתה תיקון משמעותי שיהפוך לכדור שלג, ושוקי המניות והאשראי הפכו למאוד מסוכנים", אמר ראש מחלקת האשראי של RBS, אנדרו רוברטס. לדברי כלכלני הבנק, הצמיחה הכלכלית בסין שהתבססה על הגדלת החובות מיצתה את עצמה, וכעת המדינה עומדת בפני החרפה בבריחת ההון וזקוקה לשער מטבע "נמוך יותר באופן דרמטי".

"אנחנו מאוד ספקנים ביחס לדעה הרווחת לפיה הרשויות בסין יוכלו להרוויח זמן על ידי התערבות נרחבת באמצעות צמצום דרישות יחס הרזרבה, הורדות ריבית ומדיניות תקציבית מרחיבה", נאמר בדו"ח של RBS.

RBSצילום: אי–פי

אם לא די בכך, השווקים גם מאבדים את התמיכה ממנה נהנו מזה זמן בדמותם של ריביות נמוכות, תמריצים וצעדים שבהם נקטו בנקים מרכזיים בעולם כמו הרחבה כמותית (QE), ותקוות להתאוששות כלכלית.

רוברטס העריך כי שוקי המניות באירופה ובארה"ב עלולים לצנוח השנה ב-10% עד 20%, וכי הסיכונים גדולים במיוחד עבור בורסת לונדון בשל בולטות מגזר הסחורות בה.

"אנו מעריכים כי שנת 2016 תתאפיין בהתמקדות רבה יותר בשאלה איך תתרחש היציאה מהפוזיציות בשלושה סוגי הנכסים העיקריים שנהנו מההרחבה הכמותית: שווקים מתעוררים, אשראי ומניות... והסיכונים הם גבוהים", נכתב בדו"ח של RBS.

כלכלני הבנק צופים כי ניסיונות המשקיעים למצוא מקלט באג"ח שנחשבות לבטוחות יחסית, יגררו את התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה (בונד) ל-10 שנים לשפל של 0.16%, וכי יתכן שהתשואה גם תרד מתחת לאפס על רקע התחזקות הלחצים הדפלציוניים. בה בעת, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי להוריד את הריבית בגוש היורו לרמה של מינוס 0.7%. תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות אף הן צפויות לצנוח לשפל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker