הישראליות של CES: מתי צריך להחליף את החיתול ואיך מלמדים מזגן "טיפש"

16 חברות השתתפו במסגרת הביתן הישראלי ומשכו תשומת לב רבה: מדפסת תלת-ממד לשבבים אלקטרוניים, בקר השקייה חכם, מצלמת 360 מעלות, ומתרגם טלפוני הם חלק מהרעיונות הישראלים

ישראל פישר
ישראל פישר

המשלחת הצרפתית במתחם הסטארט-אפים, אאורקה פארק, בכנס CES הורגשה מאוד. יותר מ-200 סטארט-אפים הגיעו למתחם – רבע מכלל כל החברות. בהתחשב בדברים שאמר רק בספטמבר האחרון שר הכלכלה הצרפתי, שלפיהם הוא מפחד מבריחת מוחות צרפתית לישראל וכי צריך ללמוד מהתעשייה הישראלית, היה מעט מאכזב לגלות כי במתחם השתתפו 16 חברות ישראליות בלבד.

ואולם רבות מהטכנולוגיה שהציגו החברות הצרפתיות לא היו מרשימות במיוחד, כשהקריטריונים של מארגני תערוכת CES נוגעים רק לגודל החברות, ולא בהכרח לטכנולוגיה המוצגת. ומבחינה טכנולוגית – לחברות הישראליות היה בהחלט מה לחדש. שניים מהמוצרים הישראלים היו אף מועמדים לקבלת פרס החדשנות בתערוכה.

"מספר החברות הישראליות במתחם אאוריקה מוכתב למעשה על ידי מארגני התערוכה שקבעו כללים מאוד ברורים שמאפשרים רק לסטארט-אפים להשתתף פה", אמר ל-TheMarker מיקי אדמון, מנהל מחלקת ההיי-טק במכון היצוא במהלך התערוכה. "מבחינתנו, היתה לנו עוד רשימה ארוכה של חברות, אבל הן לא אושרו. אנחנו גדלים עם הזמן - גדלנו השנה מ-13 ל-16 חברות ובמשך הזמן נרחיב את השטח שעומד לרשותנו וכמות החברות. חשוב לציין שזו הפעם השנייה שיש משלחת ישראלית, ויש כמות גדולה של חברות ישראליות שמציגות באופן עצמאי".

הטכנולוגיות המוצגות במסגרת הבין הישראלי נוגעות במגוון תחומים: מפתרונות אקולוגיים להשקיה, חיישן שיגיד להורים מתי הגיע הזמן להחליף חיתול וגם הדפסות תלת-ממדיות של מעדלים אלקטרוניים.

השבוע הודיע במסגרת התערוכה סמסונג הקוריאנית על מצלמת 360 מתוצרתה - שאמורה לשפר את חוויית המציאות הרבודה במסגרת שיתוף הפעולה של עם אוקולוס. ביקור בדוכן הישראלי גילה לנו את הוויוז (VUZE) של חברת יומן אייז שבה השקיעה קרן ההון סיכון לנדא ונצ'רס של בני לנדא. המצלמה, המועמדת לפרס החדשנות בתערוכה, מאפשרת ליצור תוכן וידיאו תלת-ממד ב-360 מעלות שניתן לצפות בו בטלוויזיה או במשקפי VR. תחשבו למשל שאתם יוצאים לטיול עם הילדים, ויכולים בכל רגע נתון לשחזר את הרגעים המדויקים באמצעות תמונה מדויקת. בחברה טוענים כי המצלמה תתחיל להימכר כבר השנה וכי מחירה יגיע לכ-800 דולר.

מוצר מעניין נוסף היה של חברת לקסיפון, המאפשר תרגום סימולטני של שיחות טלפון. השירות פועל כעת ב-15 שפות - ויכול לעזור להתגבר על קשיי שפה.

חברת Sensibo הציגה מוצר שהופך גם מזגנים ישנים ל"חכמים" - כלומר שניתן יהיה לסגור ולהדליק אותם מהסמארטפון - רעיון חכם במיוחד למי שיוצא מהבית ושוכח אם הוא סגר את המזגן. גם חברת SWITCHBEE הציגה פתרון בדוכן הישראלי שיכול להפוך מוצרים חשמליים בבית ל"חכמים" ללא צורך בשינוי התשתית.

אחת מהתצוגות שתפסה תשומת לב רבה בתערוכה היתה של חברת ננו-דיימנשן, המאפשרת באמצעות מדפסת תלת-ממד להדפיס מעגלים אלקטרוניים. תהליך זה יכול לחסוך זמן רב לחברות אלקטרוניקה שבונות אב טיפוס של דגם מסוים - ויכולות מעתה להדפיס מעגל אלקטרוני בתוך כמה שעות - תהליך שיכול היה לקחת כמה ימים ואפילו שבועות בעבר. החברה מתכוננת בקרוב להנפקה בנאסד"ק, ובה עובדים כיום כ-45 עובדים.

הבקר החכם של גרין-IQ

חברת גרין-IQ מציגה בקר חכם לשליטה בהשקיית הגינה. הבקר מנטר למעשה את מזג האוויר ויודיע מתי לא צריך להפעיל את ההשקיה - כי יורד גשם. לפי החברה, מוצריה הצליחו לחסוך 50 מיליון ליטר של מים ללקוחות שכבר רכשו אותם, ובקרוב הבקר יתחיל להימכר גם ברשת הום דיפו האמריקאית.

חברת דיגיסנס יכולה לחסוך להורים רבים את פעולת הרחרוח ולהגיד מתי צריך להחליף לתינוק חיתול. המערכת לא כוללת רק נתונים על מצב החיתול, אלא גם מסוגלת למדוד מידות חום ונתונים ביראותיים נוספים, המשוגרים ישירות לסמארטפון.

תגיות:

תגובות