החברה הסעודית בדרך לכבוש את הבורסה; "שווי השוק יגיע לטריליוני דולרים"

ממשלת סעודיה שוקלת להנפיק לראשונה בבורסה את חברת הנפט הגדולה בעולם, ארמקו, שעתודותיה גדולות פי יותר מ-10 מאלו של אקסון מוביל - חברת הנפט הבורסאית הגדולה בעולם

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

סעודיה שוקלת להנפיק בבורסה את חברת הנפט הממשלתית, סעודי ארמקו - חברת הנפט הגדולה בעולם וקרוב לוודאי החברה בעלת השווי הגדול בעולם. הנסיך מוחמד בין סלמן, בנו של מלך סעודיה סלמן, אמר ל"אקונומיסט" כי החלטה בעניין תתקבל בחודשים הקרובים. "באופן אישי אני נלהב מהמהלך", אמר. "אני מאמין שזה לטובת השוק הסעודי, ולטובת ארמקו".

בחינת האפשרות להנפקה מגיעה בתקופה בה מתמודדת סעודיה עם נזקים שנגרמו לכלכלתה בעקבות קריסת מחירי הנפט אל מתחת לרמה של 35 דולר לחבית, וכן לנוכח התגברות המתיחות בינה לבין יריבתה הוותיקה איראן - בעקבות הוצאתו להורג של איש הדת השיעי נימר א-נימר בראשית ינואר. יתכן כי ההנפקה היא רק צעד ראשון במסגרת תוכנית שאפתנית לאזן את הגירעון בתקציב הממלכה ולפתוח את שערי כלכלתה המסוגרת.

בראיון שנערך עם הנסיך מוחמד בתחילת השבוע, סיפר הנסיך כי התקיימו לאחרונה שתי פגישות בדרגים בכירים כדי לדון באפשרות של הנפקת מניות ארמקו. גורמים בשלטון הסעודי אומרים כי בשלב ראשון נשקלים מגוון אפיקים, החל מהנפקת חלק מהחברות הבנות הפטרוכימיות של ארמקו וכלה במכירת מניות החברה האם, שכוללת את עסקי הליבה של הפקת נפט גולמי.

לדברי גורמים, שווי ארמקו מגיע ל"טריליוני דולרים". עם זאת, ארמקו היא אחת מחברות הנפט הכי אפופות סודיות בעולם ואינה מפרסמת נתונים על הכנסותיה, וחושפת רק מידע מוגבל על עתודות הפחמימן שלה.

אתר לשאיבת נפט בסעודיה
אתר לשאיבת נפט בסעודיהצילום: בלומברג

הנסיך מוחמד אמר כי ההנפקה תסייע להגביר את השקיפות בחברה. לדברי דיפלומטים כבר נעשו פניות למשקיעים, ולפי ההערכות בשלב הראשון יונפקו בבורסת ריאד כ-5% ממניות החברה. בהמשך עשוי לגדול היקף המניות שיונפקו, אולם הממלכה תמשיך להשאיר בידיה את השליטה החברה.

עסקי הליבה של החברה עשויים להיות האטרקטיביים ביותר מבחינת המשקיעים. יתרות הפחמימן של ארמקו, המסתכמות ב-261 מיליארד חביות, גדולות פי יותר מ-10 מאלו של אקסון מוביל, חברת הנפט הבורסאית הגדולה בעולם. יתר על כן, עלות הפקת הנפט של ארמקו היא מהנמוכות בעולם, הודות לקלות תהליך שאיבת הנפט בסעודיה.

כאשר נשאל הנסיך מוחמד האם סעודיה נמצאת בעיצומה של "מהפכה תאצ'ריסטית", ענה: "כמובן, ללא ספק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker