המשבר, הבועה והכסף שלכם: כל מה שצריך לדעת על המפולת בסין

בורסת שנחאי שוב זעזעה את העולם, הנפט בשפל של 14 שנים - השלכות המשבר בבורסה ובמטבע הסיניים מהדהדות סביב העולם

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור

יום חמישי הביא עמו זעזוע חדש לשווקים הפיננסיים בעולם. בורסת שנחאי צנחה ב-7% והמסחר בה הופסק. מדד CSI המשלב מניות מבורסת שנחאי ושנזן נפל ב-7.2%. הגורם לנפילה החדה היה פיחות בשער היואן שאיפשר הבנק המרכזי של סין. שערו של היואן נקבע ב-6.594 יואן לדולר, ירידה יומית של 0.6% והרמה הנמוכה ביותר למטבע הסיני מאז 2011.

בתחילת השבוע נרשמו נפילות דומות בבורסה ובמטבע הסיניים, וגלי ההדף בשווקים העולמיים ממשיכים לזעזע את הבורסות ברחבי אסיה, באירופה ובוול סטריט. ירידות חדות במיוחד נרשמו הבוקר (חמישי) בטוקיו, שנסוגה ב-2.3%, הונג קונג, שאיבדה 3.1%, וכעת גם בפרנקפורט ופריז,שיורדות בכ-3% ובוול סטריט החוזים העתידיים מצביעים על ירידות של 2.5%. מחיר הנפט הגולמי צנח ביותר מ-4% והוא הגיע לשפל של 14 שנים במסחר, בשער של 32.56 דולר.

להלן ניתוח של כמה מההשפעות וההשלכות הבולטות של המשבר המתעצם בסין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, שצמיחתה בשנים האחרונות הואטה ניכרות, מקצב של כ-10% לכ-7%.

1. האטה בכלכלה העולמית

סין שימשה קטר צמיחה במשך עשור לכל הכלכלה העולמית, ובעקבותיה הכלכלות המתעוררות האחרות. עתה נהפכו הכלכלות המתעוררות לאבן הריחיים של הצמיחה העולמית. אתמול הזהיר הבנק העולמי בתחזית החצי שנתית שלו כי ההאטה שם תפגע בצמיחה הגלובלית השנה. אם נוסיף לסין את רוסיה, ברזיל, הודו ודרום אפריקה, נקבל תרחיש נדיר שלא נראה מאז שנות ה-80: האטה בו זמנית בכולן, עם צמיחה של 6.7% בסין ומיתון ברוסיה ובברזיל. כלכלת ארה"ב, שלקחה מחדש את תפקיד הקטר בעקבות התאוששות חלקית, תצמח רק ב-2.7% לפי הבנק העולמי.

הכלכלות המתעוררות צמחו ב-2015 ב-4.2% - הרמה הנמוכה ביותר מאז התקופה שקדמה למשבר העולמי, ולהערכת הבנק העולמי תירשם האטה נוספת השנה. הכלכלה העולמית כולה צפויה לצמוח ב-2.9% השנה, לעומת תחזית קודמת ל-3.3%. ב-2015 צמחה ב-2.4% - שנה חמישית של צמיחה קטנה מ-3%.

2. נפילות בכל השווקים הגלובליים - פגיעה בחסכון לפנסיה

אחד ממנגנוני החיזוי והשיקוף של הכלכלה העולמית הוא שוק המניות. בשנה האחרונה נרשמו נפילות ברחבי תבל, אולם השווקים המתעוררים בלטו בירידה חדה בהרבה משל השווקים המפותחים. זעזועים בשוק המניות הסיני, שרוב האנליסטים מצפים שימשיך לרדת, בצירוף חששות ממשבר פיננסי גדול בסין, פיחות במטבע, פקיעתה של בועת נדל"ן והאטה כלכלית, מתפשטים כפי שראינו השבוע ליתר השווקים בעולם.

גם אם איננו מושקעים ישירות בשוק הסיני, חסכונות הפנסיה שלנו נפגעים כשהמדדים בת"א, לונדון וניו יורק סובלים משפעת סינית. הנסיגות בבורסות משפיעות על הסנטימנט לא רק בשווקים אלא גם בכלכלה הריאלית וגורמות לאנשים להיזהר - לחסוך יותר, לצרוך ולהשקיע פחות. התוצאה היא מעגל היזון חוזר של נסיגה כלכלית.

הבורסה בשנחאיצילום: רויטרס

3. מטבעות השווקים המתעוררים נופלים - האם השקל ייצמד לדולר שוב?

כשהמשקיעים בעולם רואים את היואן הסיני יורד וחוששים ממשבר בסין, הם ממהרים להחזיר את כספם הביתה, או להעבירו למקלט בטוח. זו אחת הסיבות שהדולר מתחזק במקביל לירידות בסין. הנפגעים הבולטים הם מטבעות בשווקים המתעוררים.

מעניין לציין כי בשנת 2015 השקל הישראלי זכה לסוג של חסינות מהמגמה הזו. הוא נצמד לדולר ושמר על שער כמעט ללא שינוי מולו בסיכום שנתי, בעוד שמול סל של 16 המטבעות הראשיים בעולם הדולר עלה בכמעט 9% ומול מטבעות מתעוררים ב-19% (מדד מטבעות מתעוררים של ג'יי.פי מורגן).

4. הנפט והסחורות יורדים - סימן לפגיעה בביקוש

הנפט צנח היום חדות - אחד הסימנים מעוררי הדאגה ביותר בשל הקשר ההדוק שלו לפעילות הכלכלית הגלובלית. נפילת מחירי הסחורות בשנה האחרונה, הצוברת תאוצה השבוע, מעידה על חששות מבוססים מפני עוד התכווצות בביקוש, שנובעת מירידה בפעילות הכלכלית.

ירידת מחיר הסחורות היא מכה קשה לכלכלות שמייצאות חומרי גלם, מרוסיה השקועה במיתון, דרך קנדה, ועד אוסטרליה. עבור הצרכנים בעולם דלק זול הוא בשורה טובה, אולם על רקע של כלכלה נחלשת וצמיחה חלשה יותר אין בכך משום פיצוי הולם.

5. סיכון לארה"ב ולמדיניות הריבית

הכלכלה האמריקאית אינה מבודדת ומוגנת מההשפעות הסיניות. אם ניקח לדוגמה את אחת התעשיות שסייעו להתאוששות התעסוקה והצמיחה בארה"ב - קידוחי נפט, בעיקר בשיטת פראקינג - נקבל השפעה הרסנית שעלולה לכרסם בצמיחה בפועל של ארה"ב.

ההשפעה איננה רק על אותם עובדי תעשיית הנפט ותעשיות נלוות אליה. אם ההתאוששות בארה"ב, שגם ככה נראית מתונה למדי, תיבלם עוד יותר, והתעסוקה לא תשתפר ואולי תיסוג, הבנק הפדרלי יצטרך לשקול מחדש את תוכניתו להעלות את הריבית ב-2016. לכך יהיו השלכות נרחבות על שאר העולם, והמצב המעוות של ריבית אפסית ודפלציה מתמשכת ימשיכו לאיים על הכלכלה הגלובלית.

6. ההאטה נותנת אותותיה ביתרות המט"ח של סין - האם תשפיע על מדיניות הרכישות שלה?

ההנהגה החליטה לאפשר לכלכלה להאט כדי לאזן יותר טוב בין ייצור ויצוא לבין צריכה פרטית וכלכלת שירותים. ניהול של מעבר כזה (מה שסורוס קורא "הסתגלות") הוא תהליך מסובך, עדין וקשה.

אחת מהשפעות המשנה של ההחלטה ניכרת בתרשים יתרות החוץ של סין. לסינים יש המון כסף שנכנס מהיצוא שלה, אולם ביתרות המט"ח שלה ניכרת ההאטה הכלכלית. משיא של 4 טריליון דולר שנרשם באמצע 2014, נפלו היתרות ל-3.4 טריליון דולר בסוף 2015. זהו מהלך בעל חשיבות רבה, שכן למרות שסין עשירה במזומנים, הנסיגה בשנה וחצי האחרונות היא הראשונה זה 20 שנה לפחות.

האם סין תמעיט בקניית אג"ח של ממשלות זרות? האם עשירי סין יפסיקו להשקיע בנדל"ן יוקרה בניו יורק? האם חברות סיניות יפסיקו לקנות חברות ישראליות, איטלקיות ואמריקאיות? ייתכן שדווקא להפך - הסינים יחפשו ביתר שאת מקורות צמיחה חדשים מחוץ לגבולות ארצם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker