הבנק העולמי מזהיר: משבר בשווקים המתעוררים יסכן את הכלכלה העולמית

הכלכלה העולמית צפויה לצמוח ב-2.9% ב-2016 - שנה חמישית ברציפות של צמיחה נמוכה מ-3%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ההאטה בשווקים המתעוררים עלולה לפגוע השנה בכלכלה העולמית ולהאט את צמיחתה, כך הזהיר הבנק העולמי.

בדו"ח התחזיות הגלובליות החצי שנתי של הבנק העולמי שפורסם אתמול נכתב כי הכלכלות המתעוררות המכונות BRICS – ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה – עלולות לסבול כולן בו זמנית מבעיות ומשברים שיאיימו על הסיכויים להאצת הצמיחה העולמית ב-2016.

רוב הכלכלות המתעוררות הגדולות מאטות כעת בו זמנית, מצב שלא נראה מאז שנות ה-80, ציין הבנק העולמי בדו"ח. השילוב של ירידת מחירי הסחורות, ההאטה בסחר העולמי ובהשקעות והלחצים בשוק המט"ח יצר בשנה האחרונה "אווירה חיצונית מאתגרת במיוחד ליצואניות הסחורות". הבנק העריך כי הצמיחה בכלכלות המתפתחות ב-2015 הסתכמה ב-4.2% - הרמה הנמוכה ביותר מאז התקופה שקדמה למשבר העולמי – לאחר צמיחה של 4.9% ב-2014, והזהיר כי 2016 תהיה שנה קשה נוספת. "ההתפשטות תהיה רחבה יותר אם האטת הצמיחה בכלכלות ה-BRICS תהיה משולבת בלחץ בשווקים הפיננסיים", נכתב בדו"ח.

הבנק צופה צמיחה של 2.9% בכלכלה העולמית השנה, ירידה לעומת התחזית שלו מחודש יוני שצפתה צמיחה של 3.3%. ב-2015 נרשמה צמיחה של 2.4%, לפי הערכת הבנק העולמי, וזאת לעומת תחזית מחודש יוני לצמיחה של 2.8% ובהשוואה לצמיחה של 2.6% ב-2014. תהיה זו השנה החמישית ברציפות שבה הכלכלה העולמית צומחת בפחות מ-3%.

הרובע הפיננסי בשנחאי סין

תחזית הצמיחה לסין ל-2016 הורדה ל-6.7%, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 7%, בעוד שב-2017 צפויה הכלכלה הסינית לצמוח ב-6.5% בלבד, לפי הבנק העולמי. כלכלת ברזיל תרשום צמיחה שלילית של 2.5% השנה, לפי התחזית, בעוד שרוסיה תיסוג ב-0.7%. רמות החוב הגבוהות של סין הן אחד הסיכונים הגדולים ביותר שלה בטווח הקצר, ציין הבנק העולמי בדו"ח, אך הוסיף כי לממשלה יש עדיין מרחב מספק להשתמש בהוצאות הציבוריות לעידוד הצמיחה במקרה של האטה חדה מהצפוי.

"הכלכלה העולמית תצטרך להסתגל לתקופה חדשה של צמיחה מתונה יותר בשווקים המתעוררים הגדולים, שמתאפיינת במחירי סחורות נמוכים, ירידה בסחר ובריחת הון", כתב בדו"ח קאושיק באסו, סגן נשיא בכיר והכלכלן הראשי בבנק העולמי.

הבנק הוריד גם את תחזיות הצמיחה לכלכלה האמריקאית והוא צופה כעת צמיחה של 2.7% השנה, לעומת התחזית מחודש יוני לצמיחה של 2.8%, על רקע השפעת התחזקות הדולר על הייצוא. המדיניות המוניטרית תמשיך לשמור על התאוששות שברירית ביפן ובגוש היורו, לדברי הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker