תערוכת CES: פולקסווגן הכריזה על שיתוף פעולה עם מובילאיי הישראלית

החיישנים של החברה הישראלית יותקנו בכל דגמי פולקסווגן ויאפשרו ליצור מאגר נתונים של מפות לקראת פיתוח מכונית אוטונומית מלאה

ישראל פישר
לאס וגאס

פולקסווגן, יצרנית הרכב השנייה בגודלה בעולם, הכריזה היום על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת מובילאיי הישראלית. במסגרת ההסכם, יותקנו בכל מכוניות פולקסווגן החל מ-2018 חיישנים של מובילאיי, שיסייעו לחברה לפתח מכונית אוטונומית (ללא נהג). בכך מצטרפת פולקסווגן לג'נרל מוטורס, יצרנית הרכב השלישית בגודלה בעולם, שתתחיל להתקין בכלי הרכב מתוצרתה את חיישני מובילאיי כבר השנה. סכום העסקה לא פורסם.

הרברט דיס, מנכ"ל מותג הרכב פולקסווגן, אמר באירוע שנערך היום בלאס וגאס במסגרת תערוכת CES כי החברה רואה במובילאיי "שותפה אידיאלית" במסגרת האירוע אמר פרופ' אמנון שעשוע, מייסד מובילאיי, כי "למצלמה של מובילאיי יש את הרגישות הגבוהה ביותר ביחס לכל חיישן אחר. וזה יכול לשפר את בטיחות הנסיעה. התקנת החיישנים תשחק תפקיד מכריע בנסיעה בטוחה ואוטונומית".

הרברט דיס, מנכ"ל מותג הרכב פולקסווגן.
הרברט דיס, מנכ"ל מותג הרכב פולקסווגן מציג את באדיצילום: בלומברג

בשיחה עם עיתונאים ישראלים אמר שעשוע כי המצלמות של מובילאיי יצלמו ב-360 מעלות את תוואי הדרך – וכי בעזרת שיתוף פעולה שייאסף בין כל המכוניות שבהן מותנות המצלמות, ניתן יהיה ליצור מפות מדויקות יותר. הטכנולוגיה של מובילאיי אינה שולחת תמונות לענן, אלא יוצרת מהמידע המופק מין המצלמות מעין תרשים, שיכול לנתח את תוואי הדרך וליצור תמונה מדויקת של הנעשה בזמן אמת.

לדבריו, "המכוניות של GM מתחילות כבר למפות את תוואי הדרך, ובתוך שנה שנתיים יהיו מפות מוכנות בדיוק של סנטימטרים כשהשיא יגיע ב-2022-2023".

החשיבות של המפות האלה מכוניות אוטונומיות היא עצומה, מכיוון שהמכוניות האלה אינן יכולות להסתמך רק על חיישנים שקולטים את הנעשה בכביש באופן מיידי, אלא זקוקות לשכבה של מפות. כך למשל, המפות של מובילאיי ידעו לשרטט נתיבי נסיעה ולאן כל נתיב ממשיך.

לפי שעשוע, "זה יוצר שוק נוסף של שירותי מפות, ואנחנו נהיה חלק ממנו", אמר כשהסביר שהחברה תקבל נתח מסוים מהכנסות של שירותי המפות של פולקסווגן. גורמים במובילאיי אמרו גם כי החברה נמצאת במגעים עם יצרנית רכב נוספת, מה שיוביל לכך שחיישניה יותקנו בכשליש מהמכוניות המיוצרות בעולם ויצור מאגר נתונים עצום.

אמנון שעשוע.
אמנון שעשוע, על הבמה בCES צילום: אי-אף-פי

את מסיבת העיתונאים פתח דיס בהתנצלות על שערוריית דיזל-גייט, שבמסגרתה התגלה כי פולקסווגן התקינה בכוונה מתקן המשבש את נתוני פליטת המזהמים בזמן מבחני זיהום. "המצב הנוכחי הוא לא משהו שיש להתגאות בו. אכזבנו את הלקוחות ואת העם האמריקאי, ואני מצטער ומתנצל על זה. אני מבטיח לכם שאנחנו עובדים יום ולילה כדי לתקן את הבעיות", אמר והצהיר כי הוא מאמין שבשבועות או בחודשים הקרובים תקבל החברה אישור לתיקון הבעיה בארה"ב.

ואולם רוב מסיבת העיתונאים התייחסה לתוכניות העתיד של פולקסווגן ולהצגת שני דגמים חדשים. "אנחנו בונים עכשיו פולקסווגן חדשה. אנחנו מרעננים את החשיבה והמוצרים שלנו ואת עתיד הניידות", אמר.

במסגרת האירוע חשפה פולקסווגן את דגם הe-גולף טאצ', מכונית חשמלית שהייחוד בה הוא פנים הרכב. בקונסולה המרכזית, שבגללה מכנה החברה את הדגם "סמארטפון על גלגלים", מותקן מסך בגודל של 9.2 אינצ'ים שפועל באמצעות מחוות ידיים או פקודות קוליות. כך למשל, ניתן להעביר תחנה ברדיו באמצעות הזזה קלה של היד מול המסך. החברה טענה כי המסך מייתר את הכפתורים, אך במכונית ההדגמה היו עוד כפתורי מיזוג וכפתורי שליטה מההגה.

הדגם כולל אפשרות לטעינה אלחוטית של הסמארטפון וכן התאמה לאפל קאר פליי, אנדרואיד אוטו ומירור לינק. בנוסף, המכונית כוללת אפליקציה לסמארטפון לבדיקת מצב המכונית, פליטת מזהמים, ושליטה במיזוג האוויר מרחוק. האפליקציה גם יכולה לדווח בקרים שבו הנוהג באוטו נוסע מעל למהירות שהוגדרה,או אם הוא עובר גבול מוגדר – כלי שימושי בעיקר להורים שנותנים לילדים שלהם לנסוע במכונית.

דגם חשוב יותר שהוצג הוא הבאדי (BUDD-e), מכונית חשמלית שמציגה גם את שפת העיצוב העתידית של פולקסווגן. המכונית החשמלית מעוצבת בצורה קופסתית והיא בעלת טווח נסיעה של יותר מ-350 ק"מ. סוללת המכונית שטוחה ומותקנת על רצפת הרכב, מה שמאפשר עיצוב חכם יותר של פנים הרכב וחלוקת משקל שווה יותר ובטיחותית יותר.

לפי פולקסווגן, שפיתחה את המכונית בשיתוף פעולה עם LG, זו המכונית הראשונה באינטרנט של הדברים - "היא לומדת את המשתמש", הצהיר דיס. למכונית אין כלל ידיות ואת הדלתות ניתן לפתוח באמצעות מחוות ידיים או פקודות קוליות. גם בפנים הרכב אין כלל כפתורים – והכל מורכב ממסכים שמאפשרים שליטה גם על הבית החכם באמצעות קישוריות אינטרנט. כך למשל, ניתן להדליק את הדוד תוך כדי נסיעה בדרך הביתה או לבדוק אם שחכו לכבות את התנור.

גימיק נוסף שהציגו הוא תיבת דואר במכונית – שמאפשר לדוור בעל הרשאה לפתוח תא ייעודי ולהכניס אליו מכתבים וחבילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker