הניסוי הגרעיני גרם לרעידת אדמה בעוצמה 5.1 - כלכלת דרום קוריאה אדישה

כלכלת דרום קוריאה צומחת למרות צל האיום הגרעיני מצפון; ארועים מקומיים כמו אסון המעבורת ומגפות משפיעים על הכלכלה לרעה הרבה יותר

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

בכירים במשרד האוצר של דרום קוריאה והבנק המרכזי מיהרו לפגישה אסטרטגית כדי לדון בהשלכות של הניסוי הגרעיני הטרי של צפון קוריאה, אולם לפי כל הסימנים כלכלת דרום קוריאה לא תושפע כלל מהתקדמותה של השכנה המיליטריסטית בחימוש הגרעיני.

היום אישרה ממשלת פיונגיאנג כי הפעילה בהצלחה פצצת מימן. באזור הניסוי נמדדה רעידת אדמה בעוצמה של 5.1 בסולם ריכטר, דיווחו סוכנויות הידיעות בעולם (ראו סרטון).

הוון הדרום קוריאני ירד ב-0.8% לשפל של 3 חודשים, בשער של 1,197.2 וון לדולר, והבורסה ירדה ב-1%. עם זאת הבנק המרכזי הגיב בנימה רגועה. הממונה על המט"ח פארק ג'ון סאו אמר כי הבנק המרכזי יפעל לייצוב השווקים אם יידרש, אולם הסיכון האמיתי נותר עדיין ההאטה בסין ובשווקים המתעוררים, ולא הארועים בצפון קוריאה.

כלכלת דרום קוריאה גדולה פי 40 ויותר משכנתה הצפונית. היא משגשגת זה יותר מעשור תחת צל האיום הגרעיני של המדינה הטוטליטרית ממנה התפצלה ב-1948. בדצמבר הורידה הממשלה את תחזית הצמיחה של 2015 ל-2.7% מ-3.1% ול-2016  מ-3.5% ל-3.1%, בעקבות ירידה של 7.4% ביצוא ב-11 החודשים הראשונים של 2015. כלכלת דרום קוריאה סובלת בעיקר מהזדקנות האוכלוסייה, ירידה בילודה וחוב כבד של משקי הבית. הממשלה הכריזה כי תנקוט במדיניות תקציבית מרחיבה כדי לעודד את הצמיחה.

ארועים מקומיים משפיעים הרבה יותר על הסנטימנט בסיאול מאשר הפרובוקציות של משטרו של קים ג'ונג און. כך למשל, תאונת המעבורת בחוב הדרומי של דרום קוריאה והתפרצות מגיפה פגעו בצמיחה הכלכלית בשנתיים האחרונות יותר מאשר ניסויים טילים ואיומים של קים

"לא סביר שזה ייהפך לסיכון משמעותי לכלכלה", אמר הונג ג'ון פיו, כלכלן במכון המחקר יונדאי בסיאול. זה אולי משפיע על ההרגשה, אבל לא מספיק כדי לפגוע בשוק הפיננסי או הכלכלה".

תגובת השוק לניסויים גרעיניים קודמים הראתה כי הם משפיעים על המטבע למשך כמה ימים, אמר פארק. עם זאת, הניסוי הגרעיני מוסיף לשלל גורמים הפוגעים בסנטימנט הצרכנים בכלכלה שכוח הייצוא שלה נפגע.

העלאת הריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב מוסיפה לסיכון שמשקיעים ימשכו את הונם משווקים כמו דרום קוריאה. ממשלת המדינה תכין צעדים לייצוב השווקים הפיננסיים אם צריך, אמר ג'אונג צ'ן וו, סגן יו"ר הוועדה לשירותים פיננסיים בפגישת בכירי הממשל ביום רביעי. כמו כן תחזק הממשלה את התקשורת עם השווקים.

תגובות