הכלכלות המתעוררות שרפו 2% מיתרות המט"ח שלהם ב-2015

סין שרפה יותר מ-400 מיליארד דולר ביתרות כדי ליצב את היואן; אולם רוב הכלכלות המתעוררות איפשרו למטבעות לרדת כדי לתמוך בייצוא

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

יתרות המט"ח של הכלכלות המתעוררות נפלו ב-2% בשנת 2015 ל-2.8 טריליון דולר, לפי נתוני בלומברג. אולם בפועל הירידה היתה קטנה יותר מאחר שהדולר התחזק וערכם של המטבעות המקומיים ירד.

סין שרפה יותר מ-400 מיליארד דולר ביתרות שקטנו ל-3.4 טריליון דולר, כדי ליצב את היואן בשנה שעברה, אולם רוסיה ותאילנד אפשרו למטבעות שלהן להיחלש כדי לעודד את הייצוא. עם הירידה במחירי הסחורות והחובות הממשלתיים המצומצמים, שערי מט"ח חלשים יותר לא מעוררים אינפלציה או חותרים תחת התקציב הממשלתי כפי שהיה בעבר.

מכאן ניתן להסיק כי הבנקים המרכזיים של כלכלות מתעוררות לא יתערבו אגרסיבית במסחר אם המטבעות של מדינותיהם ייחלשו עוד, אלא אם הנפילה תגיע לממדי קריסה חסרת שליטה.

"המצב הנוכחי מאפשר למטבעות להיחלש", אמר אלן רסקין, ראש משותף למחקר מט"ח בדויטשה בנק בניו יורק. "המדינות הללו מאפשרות גמישות במטבעות".

יואן

כל 24 המטבעות הראשיים בעולם מלבד הדולר ההונג קונגי ירדו מול הדולר ב-2015 בשל צמיחה חלשה יותר, ירידת מחירי הסחורות והעלאת הריבית הראשונה בארה"ב בכמעט עשור שהובילו לזרימת הון שלילית.

למרות היחלשות המטבעות, לא התערבו משמעותית הבנקים המרכזיים ב-2015. יתרותיה של רוסיה נשארו ב-369 מיליארד דולר למרות ירידה של 19% בשער הרובל. דרום קוריאה ותאילנד שמרו על יתרות של 368 ו-148 מיליארד דולר ללא שינוי בהתאמה. הודו אפילו ניצלה את יציבות הרופי כדי להגדיל יתרות מט"ח ב-11% ל-328 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker