הנפילות בבורסות סין - איתות לזעזועים ברחבי העולם

פתיחת שנה גרועה במיוחד באסיה, אירופה וארה"ב מאותתת על החששות מהתערערות הצמיחה הסינית ונסיגה חוזרת של ארה"ב שתאלץ את הבנק הפדרלי לבלום את העלאות הריבית

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

והרי החדשות ל-2016 בשווקים: סין קורסת, אסיה יורדת חדות בעקבותיה, אירופה בפתיחה הגרועה מעולם לשנת מסחר, ומדדי וול סטריט מגרדים גם הם שיאי פתיחה שליליים היסטוריים.

היום הראשון למסחר בשנת 2016 נפתח בקריסה של כמעט 7% במדד בורסת שנחאי, והמסחר בבורסה הופסק. המדד הראשי של בורסת שנחאי ירד ב-6.9%; בורסת שנזן נפלה ב-8.1%; מדד CSI 300 (שמשלב בין בורסת שנחאי לשנזן) ירד ב-7.02%, ובשל כך המסחר הופסק לסוף היום.

חייל בצי הסיני על נושאת מטוסים בים סין המזרחי
חייל בצי הסיני על נושאת מטוסים בים סין המזרחיצילום: אי־פי

המסחר הופסק מוקדם יותר למשך 15 דקות לאחר נפילה של 5% במדד, אך ההשהיה לא עזרה לבלום את הירידות. בורסות סין עברו שנה סוערת מאוד ב-2015, אך סיימו אותה בעליות - מדד שנחאי עלה ב-9.4% במונחים נומינליים וכמעט ב-5% במונחים דולריים. באירופה פרנקפורט פתחה בנפילה של 3%, שהחריפה לירידות של 4.4% לקראת הסגירה. ברחבי אירופה רשמו המדדים ירידות של 2%-3%, ואילו ת"א 25 הסתפק בירידה צנועה של 1.1%.

מדד S&P 500, אשר נסוג ב-0.7% בשנת 2015 - ירידה שנתית ראשונה מאז 2011 - נפל בבוקר המסחר בכ-2.6% ונמצא בדרכו לפתיחת השנה השלישית הכי גרועה מאז שנת 1927. 

התרוץ לנפילה בסין היה נתון כלכלי שהתפרסם היום, לפיו נרשמה ירידה בפעילות הייצור בחודש דצמבר עקב המשך מגמת ביקושים חלשים. מדד מנהלי הרכש של חברת קאישין ירד לרמה של 48.2 נקודות בדצמבר, לעומת 48.6 בנובמבר. זהו החודש העשירי ברציפות שבו מדד זה יורד אל מתחת ל-50 נקודות, מה שמעיד על ירידה בפעילות הייצור.

בארה"ב בשורות רעות, במיוחד לאחר העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור שהתבצעה בדצמבר: פעילות הייצור בארה"ב התכווצה בדצמבר בשיעור החד ביותר זה למעלה משש שנים. מדד פעילות הייצור ירד בחודש שעבר לרמה של 48.2 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז יוני 2009 - לעומת רמה של 48.6 נקודות בחודש הקודם, לפי נתוני ISM. כל עוד המדד מתחת ל-50 נקודות הפעילות הכלכלית מתכווצת. כמו כן נסוג מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בארה"ב בדצמבר לרמה של 51.2 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2012. 

ההאטה בסין איננה בגדר חדשות טריות, אולם המשך אי הוודאות לגבי חיוניתה של המעצמה המתעוררת והכלכלה השנייה בגודלה בעולם מעיבים קשות על המשקיעים. גורלה של סין שלוב הדוקות בכל כך הרבה אינטרסים כלכליים – סין היא זו שמפרנסת בביקושיה את יצרניות חומרי הגלם בשאר העולם. ההאטה בפעילות שלה גרמה לקריסה של 30% כמעט במחירי הסחורות בשנה שעברה, בהובלת האנרגיה והמתכות התעשייתיות הנחוצות כל כך כדי להפעיל את פסי הייצור האדירים שלה.

סין היא גם מין ארנק מזומנים גלובלי ענקי שמזרים ביקושים להשקעות – החל מאג"ח של ממשלת ארה"ב וממשלות אחרות, דרך נמלים ואוטוסטרדות באירופה, ועד חברות ביטוח ומחלבות בישראל. אין בהכרח קו ישיר בין האטה כלכלית ומשבר חובות שהולך ומתעצם אצלה לבין ביקושים חיצוניים. אולי אפילו להפך, כי ככל שמנועי הצמיחה הפנימיים שלה ייחלשו היא תחפש מנועים חיצוניים. כפי שדווח ב-TheMarker בסוף השבוע על ידי מירב ארלזורוב, הסינים מתעניינים בין היתר במה שיש לסטארט אפ  ניישן להציע להם.

באשר לארה"ב - נסיגת הפעילות במגזר הייצור, לפי שני המדדים, היא בשורה רעה לכלכלה שמנהיגיה הכלכליים רואים אותה צועדת על נתיב של התאוששות. יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן הצביעה על מתווה של ארבע העלאות ריבית של 0.25% השנה. אם הכלכלה האמריקאית תראה סימני התרככות וירידה של הצמיחה לכיוון האפס, ילן עשויה להידרש לאפסן את תוכניותיה, במיוחד לנוכח העובדה שבעולם שוררת ריבית נמוכה יותר והדפלציה לא ממש הסתלקה גם מכלכלת ארה"ב.

לבשורות הרעות בשווקים היום תרמה גם המתיחות הגוברת בין סעודיה לאיראן. בעקבות הוצאתו להורג בסעודיה של איש דת שיעי ניתקה איראן את יחסיה עם סעודיה. בתחילת יום שני לא הושפע מחיר הנפט יתרה בשל כך - הוא עלה בין 0.5%-1%, אולם בערב כבר החל השוק לתמחר את הסיכון והנפט עלה ב-3%. עם זאת יש לקחת בחשבון שהביקושים הפוחתים מסין וההיצע הגדול של נפט בעולם ישמשו כמרכך לסיכונים הגיאו-פוליטיים בטווח הבינוני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker