שר האוצר לשעבר של ארה"ב תומך בברני סנדרס: לבנקים יש כוח פוליטי מופרז

לארי סאמרס, שהיה שר האוצר של ביל קלינטון ומאוחר יותר יועצו הכלכלי הבכיר של ברק אובמה, כותב במאמר תגובה למתמודד על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות, ברני סנדרס, כי קריאתו לרפורמה של הבנק הפדרלי פוגעת בול

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לארי סאמרס, מי שהיה שר האוצר בתקופתו של ביל קלינטון ומאוחר יותר שימש כיועץ הכלכלי הבכיר של נשיא ארה"ב הנוכחי, ברק אובמה, פירסם בבלוג שלו תגובה למאמרו של ברני סנדרס מהחודש שעבר ב"ניו יורק טיימס". סנדרס, המתמודד מול הילרי קלינטון על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, קרא לרפורמה נרחבת בבנק הפדרלי כדי למנוע משבר פיננסי נוסף.

אף שסאמרס חולק על סעיפים רבים שמונה סנדרס, הוא מסכים עם הטענה היסודית שלו – כי רפורמה בבנק הפדרלי נחוצה, וכי המגזר הפיננסי נהנה מעוצמה רבה מדי המשפיעה במידה רבה מדי על קביעת מדיניות פיננסית.

לארי סאמרס צילום: בלומברג

להערכת סאמרס, הפחתת כוחו של המגזר הפיננסי והלוביסטים שהוא מפעיל צפוי להגדיל את כוחן של רשויות הרגולציה באמצעות הגדלת תקציבים והפחתת לחצים פוליטיים אנטי-רגולטוריים. הפחתת כוחם גם תאפשר לדעתו מיסוי הוגן יותר של המגזר הפיננסי.

סאמרס כותב כי "סנדרס צודק כי הפיקוח על הבנק הפדרלי קשור מדי למגזר הפיננסי – כל אחד מ-12 הבנקים הפדרליים האזוריים הוא בעל ועד מנהל המורכב מ-9 אנשים: 3 נציגי המגזר הבנקאי, 3 נציגים מהמגזר הפרטי הלא בנקאי ו-3 נציגים שאמורים לדאוג לטובת הציבור. לא ברור מדוע מוסד ממשלתי עם אחריות חיונית על מדיניות מנוהלת חלקית על ידי המגזר הפרטי. ולא ברור מדוע הבנקים אמורים להיות במובן מסויים "בעלי מניות" במערכת הבנקים הפדרליים.

סאמרס אינו מסכים עם ההצעות של סנדרס לדרוש אישור על ידי הסנאט לבכירי הבנק הפדרלי, וחושב שאפילו סנדרס לא יאהב את ההצעה. הוא גם מתנגד להצעתו כי הבנק הפדרלי יפרסם תמלולי פגישותיו תוך חצי שנה, בטענה כי זה מקשה על סיעור המוחות והחלפת הרעיונות החופשית הנחוצה לקבלת החלטות בצורה טובה ואיכותית. הצעתו של סנדרס להגביר את הפיקוח על הבנק הפדרלי ולבצע ביקורת שנתית נרחבת נתקלת אף היא בהתנגדותו, בטענה כי זה עשוי לפגוע ביכולת הבנק להפעיל שיקול דעת בנוגע לטיפול במשברים. והוא תוקף את היעד שמציע סנדרס – שיעור אבטלה של 4% - כשרירותי.

סאמרס מסכים עם סנדרס כי הבנק הפדרלי לא היה צריך לשלם לבנקים ריבית על יתרות עודפות כל עוד הריבית הייתה אפס, אך מציין כי בתנאים של ריבית חיובית, לבנק המרכזי אין ברירה אלא לשלם ריביות אם ברצונו כי הבנקים יחזיקו אצלו יתרות. הוא גם אינו מביע הערכה להבנה של סנדרס את יסודות המערכת הכלכלית, כאשר הוא כותב כי "סנדרס נכשל בהבנת כמה מהמתחים שכה מקשים על רגולציה. ההלוואות לעסקים קטנים שהוא רוצה שבנקים יתמקדו בהן הרבה יותר מסוכנות מאחזקות מניות ששוויין מתוקן לפי מחיר השוק מדי יום ביומו".

סאמרס, שכיהן כשר אוצר בתקופת הנשיא ביל קלינטון, אז בוטל חוק גלאס-סטיגל שאסר על בנקים מסחריים לקיים גם פעילות בנקאות השקעות, חלק על טענת סנדרס – כמו גם רבים אחרים – כי ביטול החוק תרם ליצירת המשבר. סאמרס בוחר להסתכל בצורה צרה למדי על המשבר, ומסביר כי באופן ישיר, לביטול החוק לא הייתה השפעה על המשבר, כיוון שהבנקים שקרסו לא עסקו בפעילות נרחבת שכזו. הוא טוען כי למעשה, ביטול החוק סייע להתמודד עם השלכות קריסת ליהמן ברדרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker