תביעה נגד משרד האוצר בארה"ב: "עצור תרומות פטורות ממס להתנחלויות"

קבוצת אזרחים אמריקאים שהגישו את התביעה דורשת ממשרד האוצר לבטל הפטור ממס על תרומות של אילי הון כמו שלדון אדלסון וארווינג מוסקוביץ להתנחלויות, ולדרוש החזרי מס בהיקף של מאות מיליוני דולרים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

קבוצה של אזרחים בארה"ב הגישה תביעה נגד משרד האוצר האמריקאי, בדרישה למנוע מארגונים שלא למטרות רווח בארה"ב להעביר תרומות פטורות ממס בהיקף של מיליארדי דולרים להתנחלויות בגדה המערבית ולצה"ל, דיווח ערוץ החדשות אל-ג'זירה.

בתביעה, שהוגשה ב-21 בדצמבר, נטען כי כ-150 ארגונים וקרנות אמריקאים העבירו לישראל במהלך שני העשורים האחרונים סכום המוערך ב-280 מיליארד דולר, וכי סכומים אלו היו פטורים ממס והתורמים אף היו זכאים לניכוי מס על תרומותיהם.

עוד נאמר בתביעה כי ארגונים וקרנות אלו תרמו באופן ישיר להפרת החוק האמריקאי והחוק הבינלאומי, חתרו תחת מדיניות החוץ של ארה"ב, ותרמו לאין ספור פשעים והפרות זכויות אדם נגד הפלסטינים.

מספר אנשי עסקים האמריקאים הנחשבים לתומכי ישראל - בהם אילי ההון היהודים שלדון אדלסון וארווינג מוסקוביץ והמטיף האוונגליסטי ג'ון הייגי - הוזכרו בתביעה כתורמים לארגונים ולקרנות, אולם אינם נמנים על הנתבעים.

צילום: Bloomberg

עורך הדין שמייצג התובעים, מרטין מקמהון, אמר כי משרד האוצר האמריקאי צריך לא רק לבטל את הפטור ממס המוענק לארגונים, אלא גם לדרוש החזרי מס בהיקף של מאות מיליוני דולרים. "התביעה מבקשת למצות את הדין עם גופים פטורים אלו על ידי שלילת מעמדם כארגונים שלא למטרות רווח", אמר מקמהון לאל ג'זירה. 

בין הארגונים האמריקאים שמוזכרים בתביעה כנהנים מפטור ממס נמנים קרן משפחת פאליק (Falic) הידועה בתרומותיה לליכוד ולבנימין נתניהו, ארגון ידידי צה"ל בצפון אמריקה (FIDF), אגודת ידידי אריאל באמריקה (AFA), קרן גוש עציון (GEF), אגודת ידידי הר חומה באמריקה (AFHH) וקרן חברון.

על פי חוק, לרשות משרד האוצר האמריקאי עומדים 60 יום להגיב על התביעה.

"משרד האוצר האמריקאי העלים עין מהתנהלות פלילית"

"במהלך 30 שנים לפחות, פקידי האוצר האמריקאי העלימו עין מהתנהלות פלילית של כ-100 ארגונים שלא למטרות רווח שמימנו התנחלויות או היו מעורבים בהן", נאמר בהקדמה לתביעה. "גופים אלו היוו מקור מרכזי למימון הרחבת ההתנחלויות בשטחים הפלסטינים הכבושים ובמזרח ירושלים, ובתוך כך, מימנו טיהור אתני, גניבת רכוש פרטי, והרס רכוש בזדון".

"בשל מימון זה, בתיהם של עשרות אלפי פלסטינים הוחרמו או נהרסו על ידי מתנחלים שחומשו בכלי נשק שנרכשו בכספים שהגיעו מגופים אמריקאים פטורים ממס אלו. המתנחלים משתמשים בנשק זה כדי לאיים על שכניהם הפלסטינים ולהפחיד אותם, ובמקרים מסוימים גם כדי לרצוח אותם, בתקווה שהם יינטשו את בתיהם ואת מטעי הזיתים שלהם", נכתב בתביעה.

צילום: אהוד קריניס

"מרבית גופים פטורים ממס אלו ידועים בתור 'מסדרונות' או 'נתיבים' פיננסים שבהם עושים שימוש נרחב תורמים אמריקאים עשירים. המטרה של התורמים פשוטה - לממן גירוש בכוח של כל הלא-יהודים המתגוררים בשטחים הפלסטינים הכבושים ומזרח ירושלים כדי לפנות מקום לצרכי הדיור הגדלים והולכים של מתנחלים חדשים", לשון התביעה.

סוזן אבו חווה, פעילת זכויות אדם וסופרת פלסטינית-אמריקאית החתומה לצד אחרים על התביעה, אמרה כי מטרתה היא להביא צדק למען העם הפלסטיני. "אני רוצה שהארגונים שסייעו לישראל יחויבו לשלם פיצויים לקורבנות של פעולותיהם", אמרה אבו חווה לאל ג'זירה.   

משרד האוצר האמריקאי סירב להתייחס לתביעה, אולם בתגובה לפניית אל ג'זירה מסר משרד החוץ האמריקאי כי "הממשל הנוכחי, כמו כל ממשל קודם מאז שנת 1967, רואה בהתנחלויות פעילות בלתי לגיטימית שנוגדת את המאמצים להשגת שלום. ארה"ב מעולם לא הגנה או תמכה בהתנחלויות או בפעילות הקשורה אליהן, ובהמשך לכך אינה נוקטת במדיניות שתעניק להן לגיטימציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker