נפילת הנפט מטלטלת את סעודיה: הגירעון בתקציב תפח ל-100 מיליארד ד'; מחירי הדלק והמים יתייקרו

הגירעון בשנת 2015 - שווה ערך ל-16% מהתוצר; תוכנית התקציב הראשונה תחת הנהגת המלך סלמאן כוללת קיצוץ של 14% בהוצאות הממשלה

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
בלומברג

סעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, הודיעה על כוונתה לצמצם בהדרגה את סבסוד מחירי הדלק, החשמל והמים בממלכה, בניסיון לצמצם את הגירעון התקציבי שתפח לכמעט 100 מיליארד דולר - 16% מהתוצר - עקב נפילת הכנסות הנפט.

לפי תוכנית התקציב לשנת 2016 - הראשונה תחת הנהגתו של המלך סלמאן, שהוכתר בינואר בעקבות מות אחיו עבדאללה - צפוי הגירעון בתקציב להסתכם ב-327 מיליארד ריאל (87 מיליארד דולר), ירידה של 11% לעומת 2015.

צניחת מחירי הנפט קיצצה בשיעור חד את הכנסות הממשלה, ואילצה את סעודיה לנצל את יתרות המט"ח ולהנפיק אג"ח לראשונה זה כמעט עשור. לפי תוכנית התקציב, הוצאות הממשלה יקוצצו בשנה הבאה בכמעט 14% ל-840 מיליארד ריאל, וההכנסות צפויות לצנוח בשיעור דומה ל-514 מיליארד ריאל.

"התקציב הזה בא לאור מחירי הנפט הנמוכים והאתגרים הכלכליים והפיננסים ברמות האזוריות והבינלאומיות", אמר המלך סלמאן בנאום טלוויזיוני. "הכלכלה שלנו, בעזרת אלוהים, תצליח להתגבר על האתגרים".

בחודשים הראשונים לשלטונו, הוביל המלך סלמאן שורה של רפורמות שכללו בין השאר ארגון מחדש של הממשלה ואיחוד משרדים. התכווצות בהכנסות הממשלה עקב נפילת מחרי הנפט מעמידה כעת במוקד תשומת הלב את ביצוען של רפורמות כלכלית נוספות, שלפי דיווחים בסעודיה יכללו "תוכנית מעבר לאומית" שתוצג בחודש ינואר.

למרות ירידת מחירי הנפט ותלותה של הכלכלה הסעודית ביצוא נפט, שומרת הממלכה על תפוקת נפט יציבה, והעדיפה עד כה לא לצמצם את התפוקה למרות שהדבר עשוי להוביל לעליית מחירי הנפט. סעודיה מייצרת כשבעה מיליון חביות ביום, והכנסות אלו מהוות כ-90% מהכנסות הממשלה, וכ-40% מהתוצר המקומי הגולמי של הממלכה כולה.

הגרעון בתקציב האוצר של סעודיה בשנת 2015 הסתכם ב-367 מיליארד ריאל (98 מיליארד דולר) - שווה ערך המוערך ב-16% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) - פחות מתחזיות הכלכלנים ל-20%. הגידול בגירעון נבע מהוצאות גבוהות ב-13% מהיעד הממשלתי ונפילה בהכנסות עקב צלילת מחירי הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker