הנשיא החדש של ארגנטינה חייב לעבוד במהירות אם הוא רוצה לנער את הכלכלה

בחודש שעבר ניצח מאוריסיו מאקרי בבחירות וסיים 12 שנות שלטון של ממשלות שמאל ושל הנשיאה כריסטינה פרננדס

ניו יורק טיימס
ג'ונתן גילברט
ניו יורק טיימס
ג'ונתן גילברט

מאוריסיו מאקרי נבחר בנובמבר לנשיא ארגנטינה תוך כדי שהוא מנצל את עייפות הבוחרים ממפלגת השמאל ששלטה במדינה ב-12 השנים האחרונות. בעזרת הבטחה לשינוי ולאיחוי הקרעים בעם, אך מבלי להכריז על מדיניות ברורה, הצליח מאקרי לזכות ב-51% מהקולות.

אבל עכשיו, שלושה שבועות אחרי שהתחילה הקדנציה שלו, שצפויה להימשך ארבע שנים, השינויים הכלכליים של מאקרי מסעירים את ארגנטינה, מדגישים את הפערים שעליהם רצה לגשר ומעוררים ספקות בקרב חלק מהארגנטינאים אם השינויים שהבטיח הם לטובה.

מאקרי ומשפחתו בטקס ההשבעה לנשיא ארגנטינה
מאקרי ומשפחתו בטקס ההשבעה לנשיא ארגנטינהצילום: רויטרס

"הם הצביעו עבורו כדי להדיח את הממשלה, אבל לא חשבו מה יגיע במקומה", אומר דמיאן רספה, מכונאי במפעל אלקטרוניקה במחוז הפועלים לה מאטנסה בבואנוס איירס רבתי - שם נחל מאקרי הפסד ליריבו בבחירות, דניאל סיולי.

רספה, אב לשניים שמשתכר 615 דולר בחודש, אמר שעכשיו הוא יצטרך למתוח את המשכורת שלו, מפני שהממשלה פיחתה את הפסו בכמעט 30% באמצע דצמבר ליותר מ–13 פסו לדולר, לעומת 9.8 פסו לדולר. מאוחר יותר הפסו התחזק מעט.

פיחות הפסו וקיצוץ מסי היצוא מיטיבים עם החקלאים המשפיעים במחוז פמפאס, שציפו לצעד הזה ואגרו תבואה. הם הגיעו להסכם עם ממשלתו של מאקרי למכור באופן מיידי מלאי תבואה כמו סויה בשווי של מיליארדי דולרים כדי להקל על מצוקת התזרים של הבנק המרכזי.

אבל בעוד היצוא החקלאי רווחי יותר כעת עבור חקלאים, עבור אנשים כמו רספה הפיחות בפסו שוחק את השכר שלהם וגורם לעליית מחירים, מכיוון שהיבוא יקר יותר.

בימים הראשונים שלו בתפקיד, מאקרי פעל במהירות כדי לערוך שינויים התומכים בכלכלת שוק וכדי לנסות לשקם את הכלכלה לאור ההשקעה הנמוכה של עסקים והצמיחה המדשדשת בשנים האחרונות. בניגוד אליו, קודמתו בתפקיד, הנשיאה לשעבר כריסטינה פרננדס דה קירשנר, שנקלעה לעימותים קשים עם החקלאים, העדיפה להניע את הביקוש באמצעות מדיניות שונה, כמו הענקת סובסידיות על אנרגיה לצרכנים.

אמצעי השליטה 
על הפסו בוטלו

בדרך לפיחות המטבע, מאקרי ביטל את רוב אמצעי השליטה על הפסו שהיו לפרננדס - צעד לא פופולרי שפגע בעסקים זרים שלא יכלו להשיב למולדתם את רווחיהם. הוא גם צפוי להקל בהליכים הביורוקרטיים שמונעים מיצרנים לייבא ציוד וחלקי חילוף דרושים. הממשלה מנסה להפחית את הגירעון התקציבי הגדול ביותר של ארגנטינה זה שלושה עשורים. וכחלק מזה בוחנת את ביטול הסובסידיות על האנרגיה - כך אמר שר האנרגיה, חואן חוסה אראנגורן.

הפגנה של האיגודים המקצועיים בארגנטינה נגד הצעדים של מאוריסיו מאקרי
הפגנה של האיגודים המקצועיים בארגנטינה נגד הצעדים של מאוריסיו מאקריצילום: רויטרס

ארגנטינאים רבים מקבלים בברכה את השינויים. דניאל אלוורס, שעובד בחנות למוצרי בניין בלה מאטנסה, אמר כי תחת ממשלה של פרננדס רזרבות המט"ח של הבנק המרכזי בוזבזו כדי לחזק את הפסו. "הם לא השאירו דולר אחד", אמר אלוורס. "גם מאקרי וגם סיולי היו מפחתים את המטבע. לא היתה דרך אחרת להכניס דולרים. כן, זה מיטיב באופן ישיר עם החקלאים, אבל הרעיון מיטיב באופן לא ישיר גם אתנו".

באמצעות קיצוץ במסי היצוא לחקלאים וליצרנים, מאקרי מנסה להגדיל את רווחי העסקים. הקלה במגבלות על היבוא תאפשר לעסקים להשקיע מחדש את הרווחים, להניע את הייצור וכתוצאה מכך להוביל לצמיחה - כך טוענים יועציו. מריו בלכר, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, ששימש יועץ של סיולי, אמר כי מאקרי נמצא על המסלול הנכון. "ללא צמיחה החלוקה מחדש של ההכנסות היא בלתי־אפשרית", אמר בלכר. "וכדי לצמוח, צריך השקעות".

אבל בטווח הקצר קיימת סכנה כי הצעדים יעוררו אינפלציה, שכבר עכשיו מגיעה לשיעור של 25%, לפי הערכות לא רשמיות שבהן נעשה שימוש לעתים קרובות מכיוון שהנתונים הרשמיים המפורסמים על ידי לשכת הסטטיסטיקה הלאומית אינם אמינים. אם השכר הריאלי לא יעמוד בקצב האינפלציה, עשויות לפרוץ מלחמות בין הממשלה לבין מנהיגי איגודי המסחר. ארגונים פוליטיים וחברתיים כבר תוקפים את הצעדים שעשה מאקרי.

"אנחנו כועסים ומודאגים מאוד", אמר חואן גראביוס, עורך דין בקונפדרציית העובדים של הכלכלה הפופולרית, ארגון המייצג את עובדי הכלכלה האפורה כמו רוכלים בעלי דוכני רחוב או אנשים שאוספים מוצרים למיחזור. "זאת התיאוריה השגויה של תמיכה בעשירים שרק תוביל להרס המרקם החברתי של ארגנטינה".

ביצע שורה של צעדים לא פופולריים

אדוארדו לוי ייאטי, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת טורקואטו די טלה בארגנטינה ופרופסור אורח בבית הספר לממשל על שם קנדי בהרווארד, אומר כי מאקרי, שנזהר מלהצהיר על צעדים מדויקים במהלך הקמפיין, מתמודד עכשיו עם משימה פוליטית קשה של עריכת השינויים הכלכליים על אף שכלכלת המדינה צמחה השנה - הודות להגדלת ההוצאות הממשלתיות לפני הבחירות. "יש ניתוק בין התפישות למציאות כלכלית", אומר לוי ייאטי, שמדגיש את הבעיות בגירעון תקציבי גדול ושל מטבע המוערך ביתר. "בלתי אפשרי להסביר את הדברים האלה לציבור כשהם מרגישים שהכל בסדר".

אנליסטים אומרים כי מאקרי צריך לפעול בזהירות מכיוון שזכה ברוב דחוק בבחירות. ההחלטה למנות שופטים זמניים לבית המשפט העליון באמצעות צו, תוך כדי שהוא עוקף את הקונגרס שנמצא בחופשת הקיץ שלו, זכתה לביקורת קשה בגין טענה לניצול כוחו לרעה. הצעד הזה, יחד עם צעדים נוספים לקידום ביטולו ושל חוק התקשורת שבו תמכו מעריציה של פרננדס, לא מותירים לו מקום רב לצעדים לא פופולריים נוספים.

מאקרי מנסה להרגיע מעט את המתח הכלכלי המבעבע והודיע על כך שישאיר את התוכנית של פרננדס לפיקוח על המחירים, ויעניק תשלום חד-פעמי לכ-8 מיליון מקבלי קצבאות פנסיה מהמדינה וקצבאות ילדים.

ואולם את ההשלכות של הצעדים שלו כבר ניתן להרגיש. "העובדים הם אלה שצריכים תמיד לשלם את המחיר במשברים כאלה", אמר ראול למוס, מנהל חנות למוצרי צביעה במרכז בואנוס איירס, תוך כדי שהוא מראה שמחירים עלו ב-25% בן לילה. "המכירות הולכות לצנוח", הוא הוסיף.

סרג'יו קאמרוצי, שמייצר גביעי פרס ומוכר אותם לליגות מקומיות, אומר כי מחיר הפלסטיק הדרוש לייצור הגביעים זינק ב-20% אחרי הפיחות.

רוב הכלכלנים ציפו לפיחות ולהעלאת ריבית שתתלווה לצעד בניסיון לקבע את הפסו - כדי לגרום לצמיחה קלה או למיתון קל ב–2016 לפני שהצמיחה תזנק ב-2017 ותגיע אולי ל-3.5% - כך טוענים כלכלני בנק ברקליס בניו יורק, סבסטיאן ורגס ופילאר טאוולה. לפי נתוני קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הצמיחה בארגנטינה תגיע השנה ל-0.4%. כלכלנים אחרים צופים כי הצמיחה תהיה גבוהה יותר.

נראה כאילו תומכי מאקרי מבינים את ההתקדמות. "12 השנים האחרונות היו מזעזעות", אמר קאמרוצי על תקופת השלטון של מפלגתה של פרננדס. הוא התייחס לצניחה במכירות שלו בשלוש השנים האחרונות ולהגבלות היבוא שהקשו עליו לייבא את ציוד הייצור הדרוש לו. "אנחנו חייבים להיות סבלניים, אבל אנחנו במסלול טוב".

דניאל סקאטילצי, שמוכר עוגות וסנדוויצ'ים בדוכן, אמר כי הוא יסבול אם המחירים יזנקו, אבל הוא מבין מה מניע את מאקרי. "אני אתמודד עם זה", אמר סקאטילצי, שבעבר תמך בפרננדס, אך בבחירות האחרונות הצביע למאקרי מפני שרצה שינוי. "אנחנו חייבים לתת לו זמן לעבוד. בוא נראה בעוד שישה חודשים אם הוא יניב פירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ