לא תנחשו איפה תמצאו שירותים עם מסכי טלוויזיה, אינטרנט אלחוטי וכספומט

תושבי בייג'ין חוששים כי תא השירותים החדש והמשוכלל שהוקם בעיר יעודד אנשים להישאר לישיבות ממושכות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לי וון שמע על הורדת המים העוצמתית והסבון בניחוח חבצלות. הוא גם ידע שמול המשתנות ממוקמים מסכי טלוויזיה אישיים ושבמקום מותקן אינטרנט אלחוטי לצד מנגינת צ'לו מרגיעה וחלונות עם עציצי אלו-ורה. אבל לי, איש מכירות בן 39, היה ספקן אם כדאי לו להיכנס לשירותים הציבוריים בכיכר פוטיאן במחוז פאנגשאן בבייג'ין.

"מה היה רע בשירותים הקודמים? הוא שאל. "לממשלה יש יותר מדי כסף והיא לא יודעת איך להוציא אותו".

מסכי טלוויזיה מול המשתנות בשירותים במחוז פאנגשאן בבייג'ין, סין
מסכי טלוויזיה מול המשתנות בשירותים במחוז פאנגשאן בבייג'ין, סיןצילום: Gilles Sabrie / NYT

הטכנולוגיה המודרנית שינתה כמעט כל דבר בחיי השגרה בסין בשנים האחרונות. אזורים נידחים נהפכו לערים סואנות ויותר ממיליארד סינים רכשו טלפונים סלולריים. אבל במקומות רבים נשארו השירותים הציבוריים ללא שינוי, מצוידים באותן שירותי כריעה (שירותים עם חור ברצפה) – כפי שהיה נפוץ בסין בדורות האחרונים.

הממשלה מעוניינת לשפר את הסניטציה ולהפחית את המפגעים הסביבתיים במדינה, ולכן היא מתכננת לערוך שינויים מקיפים בשירותים הציבוריים. במהלך שלוש השנים הבאות היא תקים או תשפץ 57 אלף חדרי שירותים, ובחלק מהם יותקנו אמצעים טכנולוגיים הדומים לאלה שבפאנגשאן.

תושבים רבים היללו את הרעיון אחרי שהתלוננו פעמים רבות על מצבם הירוד של חדרי השירותים. ואולם המהלך הזה גרר גם ביקורת על כך שהשירותים האלה הם בזבוז של משאבים. "אלה רק שירותים", אמרה ליי ג'וניינג, חקלאי לשעבר בת 74 שמתגוררת בפאנגשאן. "למה צריך לעשות אותם כל כך מהודרים?"

השירותים בפאנגשאן כוללים גם מכונות למכירת משקאות וכספומט בחדר נפרד, וכן עמדות טעינה למכוניות חשמליות – מה שגרם להם להפוך במהירות לפופולריים. בכל שעה פוקדים את המקום עשרות אנשים שנשארים לעתים לצפות בקטעי וידאו המעודדים שמירה על הסביבה.

"אפילו הורדת המים נשמעת אחרת", אומר ז'ו וואנג, נהג בן 25 מבייג'ין. "אולי זה יעזור למשוך יותר מבקרים זרים. הם חושבים שאנחנו נחשלים בגלל השירותים שלנו".

ואולם יש תושבים שחוששים שהפופולריות של השירותים, מסכי הטלוויזיה והחיבור ל- Wi-Fi יגרום למבקרים בהם להישאר זמן ארוך. לי פיילינג, סייעת לרופא שיניים בת 39, המתינה באחרונה דקות ארוכות מחוץ לתאים הסגורים לפני שהחלה לצעוק לכיוון הדלתות: "נגמר הזמן! חלק מאתנו צריכים ללכת לעבודה!"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker