הכוח מתעורר? שווי דיסני נחתך ב-10 מיליארד ד' מאז שיצא סרט "מלחמת הכוכבים" החדש

למה מניית ענקית המדיה והבידור צונחת למרות שהסרט נמצא בדרכו להיות שובר הקופות המצליח בכל הזמנים?

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שווי השוק של ענקית המדיה והבידור וולט דיסני נחתך ביותר מ-10 מיליארד דולר מאז עלייתו לאקרנים של הסרט "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר", למרות שהסרט שבר שיאי הכנסות בבתי הקולנוע ונמצא בדרכו להיות שובר הקופות המצליח בכל הזמנים.

מניית דיסני נסוגה ב-5.5% מאז צאת הסרט ה-17 בדצמבר, ועקב כך נחתך שווי השוק של החברה מ-185 מיליארד דולר ל-175 מיליארד דולר. בה בעת, באותה התקופה מדד המניות S&P 500 טיפס ב-1.1%. עיתון "USA טודיי" נטל על עצמו להסביר מדוע שווי החברה צנח על אף הצלחתו המסחררת של הסרט שהפיקה דיסני באמצעות אולפני לוקאספילם, שאותם רכשה בשנת 2012 תמורת ארבעה מיליארד דולר.

קרדיט: רויטרס

"מלחמת הכוכבים" הוא חלק זעיר באימפריית דיסני

הסיבה הראשונה שמונה העיתון לניגוד בין הצלחת הסרט לביצועי מניית דיסני הוא העובדה ש"מלחמת הכוכבים" מהווה רק נתח קטן באימפריית הבידור של דיסני. הכנסות דיסני ב-12 החודשים האחרונים הסתכמו ב-48.8 מיליארד דולר, ומשמעות הדבר היא כי הכנסות הסרט ברחבי העולם בסוף השבוע הראשון להקרנתו - בסך יותר מחצי מיליארד דולר- מהוות כאחוז אחד בלבד מסך הכנסותיה השנתיות של החברה.

צילום: אי־פי

אפילו אם הסרט יגיע להכנסות של 1.95 מיליארד דולר בקופות בתי הקולנוע, כפי שצופים אנליסטים של גולדמן סאקס, יהווה הסכום רק 4% מהכנסות של דיסני.

אולפני הקולנוע של דיסני אינם מקור הכנסות משמעותי

סיבה נוספת היא העובדה שאולפני הקולנוע של דיסני - למרות יחסי הציבור הטובים שהם מסבים לחברה - מהווים רק את מקור ההכנסות השלישי בגודלו מבין עסקי החברה (14% מההכנסות), אחרי רשתות הטלוויזיה של דיסני, בהן ABC ו-ESPN (האחראים על 44% מההכנסות) ופארקי השעשועים של החברה (31%).

לדברי אנליסטים של גולדמן סאקס, עקב כך כל הכנסה נוספת של 100 מיליון דולר של "מלחמת הכוכבים" בקופות בתי הקולנוע תתרום רק שני סנט לשורת הרווח למניה של דיסני. רווחי החברה בשנת הכספים הנוכחית צפויים להסתכם ב-5.66 דולר למניה.  

הכוח המניע של מניית דיסני הוא פארקי שעשועים

גידול במספר המבקרים בפארקי השעשועים של דיסני, עלייה במחירי כרטיסי הכניסה ובניית פארקי שעשועים חדשים, הם הגורם המשמעותי ביותר בתוצאות הכספיות של דיסני. יתר על כן, לדברי אנליסטים הגורם המדאיג ביותר בכל הקשור לתוצאות החברה הוא החששות מפני הירידה המתמשכת במספר המנויים של רשת ESPN. סרטי "מלחמת הכוכבים" לא ממש משמעותיים.

ESPN. תתחיל להיפרד, חובבי הספורטצילום: בלומברג

מחיר מניית דיסני כבר גילם את "מלחמת הכוכבים"

מניית דיסני עלתה בכמעט 14% מתחילת השנה, לעומת עלייה אפסית של מדד S&P 500, בין השאר הודות לציפיות המשקיעים כי החברה תוכל להגדיל את רווחיה הודות ל"מלחמת הכוכבים" – לא רק בקופות בתי הקולנוע, אלא גם בפארקי נושא של הסרט שמתכננת החברה, ובמכירות מוצרי צריכה הקשורים ל"מלחמת הכוכבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker