השנה ש"האורקל מאומהה" ירצה לשכוח: וורן באפט סוגר את השנה הכי מאכזבת מאז 1999

למרות עסקות ענק שבוצעו השנה, ההחזקות הגדולות בתיק המניות של ברקשייר התאוויי צנחו; "כמו ב-1999 - גם השנה החמיץ באפט את העליות במגזר הטכנולוגיה"; מניות ברקשייר בדרך לנפילה השנתית החדה מאז המשבר הפיננסי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

המשקיעים בשוק המניות בארה"ב לא רוו נחת השנה לאחר שמדד S&P 500 רשם עלייה אפסית מאז סוף 2014, אולם הם לא לבד. המשקיע האגדי וורן באפט, העומד בראש חברת ההחזקות ברקשייר התאוויי, ירצה כנראה לשכוח את 2015 מאחר שמניית ברקשייר נמצאת בדרכה לשנה הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008.

מניית קלאס A של ברקשייר ירדה ב-11.5% מתחילת השנה ועד אתמול, ומניית קלאס B של ברקשייר נסוגה ב-10.7% באותה התקופה. הפעם האחרונה שבה מניות החברה של "האורקל מאומהה" רשמו ביצועים שנתיים כה גרועים היתה שנת 2008, שבמהלכה איבדו המניות כמעט שליש משוויין. עם זאת, באותה שנה עלו ביצועי מניות ברקשייר (ירידה של 32%) על ביצועי השוק (מדד S&P 500 צלל ב-38.5% ב-2008).

השנה, באפט לא יוכל כנראה להתגאות אפילו בכך. לעומת ירידה של כ-11% של מניות ברקשייר מתחילת השנה, מדד S&P 500 הצליח לחלץ עלייה של 0.3% מתחילת 2015 ועד אתמול.

הפעם האחרונה שבה מניות ברקשייר ירדו בסיכום שנתי וגם רשמו ביצועים גרועים מאלו של מדד S&P 500 היתה בסופו של האלף הקודם - בשנת 1999. באותה שנה, טיפס מדד S&P 500 ב-19.5% ואילו מניות ברקשייר קאלס A נפלו ב-20% ומניות קלאס B ב-22%.

צילום: רויטרס

נקודות הדמיון בין 2015 ל-1999 אינן מסתיימות בכך, לפי אתר החדשות CNN. ב-1999 מניות חברות ההיי-טק הגדולות זינקו, וגם בשנה הנוכחית הן התורמות הגדולות לעלייה של מדד S&P 500. כך למשל, מחיר מניות אמזון ונטפליקס יותר מהוכפל מתחילת 2015, מניית אלפאבית (לשעבר גוגל) קפצה ביותר מ-40% ומניית פייסבוק זינקה ביותר מ-30%.

"בדיוק כפי שבשנת 1999 באפט לא היה מושקע במניות ההיי-טק הנהדרות של אז - מיקרוסופט, סיסקו, קואלקום וסאן מיקרוסיסטמס - כך הוא גם לא היה מושקע השנה בארבע מניות הטכנולוגיה בעלות הביצועים החזקים", כתב פרשן אתר CNN, פול לה מוניקה.

אם לא די בכך, המניות של רבות מהחזקותיה הגדולות ביותר של ברקשייר נפלו השנה. מניית יבמ, אחת מחברות הטכנולוגיה המעטות שבהן מושקעת ברקשייר, ירדה בכ-11% מתחילת השנה. יבמ היא ההחזקה הרביעית בגודלה של ברקשייר.

מניותיהן של חברות רבות אחרות שנמנות על החזקותיה הגדולות של ברקשייר צנחו אף הן השנה: אמריקן אקספרס, ההחזקה החמישית בגודלה של ברקשייר, צללה ב-24%; פרוקטר אנד גמבל, ההחזקה השביעית בגדולה, ירדה בכמעט 10%; וול-מארט, ההחזקה התשיעית בגודלה, נפלה ב-27%.

עם זאת, למרות הביצועים המאכזבים של ההחזקות הגדולות של ברקשייר, זקף באפט לזכותו השנה הישגים עסקיים משמעותיים. למרות שנפילת מחירי הנפט פגעה בעסקי הרכבות והאנרגיה של ברקשייר, הכנסות החברה כולה צמחו בכמעט 9% בשלושה הרבעונים הראשונים של 2015. בשורה התחתונה קפצו רווחי ברקשייר באותה התקופה ביותר מ-18% - הודות לעסקת המיזוג בין ענקיות המזון קראפט והיינץ. ברקשייר היא בעלת המניות הגדולה ביותר בחברה הממוזגת עם נתח של 26.8%.

באפט גם ביצע השנה את אחת העסקות הגדולות בחייו, לאחר שברקשייר רכשה את יצרנית הציוד למטוסים פרסיז'ן קאסטפרטס תמורת 32 מיליארד דולר. "אז כנראה שבאפט לא יותר מדי מאוכזב מביצועי ברקשייר השנה, למרות נפילה חדה למדי בכמה מהחזקותיו הגדולות ביותר", סיכם לה מוניקה ב-CNN.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker