חג מולד לא ממש שמח בשווקים - וגם התחזית ל-2016 לא מעודדת

סיכום 2015 בשווקים העולמיים מראה כי מרבית מנהלי ההשקעות היו אופטימיים מדי לפני שנה - המניות איכזבו והאג"ח לא נפלו, אם כי הסחורות עמדו בתחזית ומחיריהן ירדו ■ כיום, אף שהמשקיעים פסימיים יותר, תחזיותיהם דומות ונטולת היגיון פנימי. ההסבר המתבקש: הם פשוט מיואשים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

חג המולד הוא עונה של רצון טוב ואופטימיות בקרב המשקיעים. סקר של מנהלי קרנות שערך בנק אוף אמריקה מריל לינץ' בדצמבר 2014 הראה כי רובם ציפו לצמיחה כלכלית חזקה יותר ואינפלציה נמוכה ב–2015. המשקיעים התלהבו ממניות (בעיקר באירופה) וחששו מאג"ח ממשלתיות.

הדעה המקובלת נוטה להיות שגויה, והפעם לא היתה שונה. לא כל ההימורים השתבשו, אך התברר שמרבית התחזיות הלכו לכיוון ההפוך. הצמיחה הגלובלית איכזבה שוב, אף שהסיבה העיקרית לכך היתה ביצועיהן הדלים של הכלכלות המתעוררות, ולא המפותחות. כך הונמכו התחזיות שוב ושוב. התחזית החדשה של OECD לצמיחה גלובלית ב-2015 היא 2.9%, הרבה פחות מהממוצע של 30 השנים האחרונות, 3.6%.

בנוגע לתחזיות הנוגעות לסוגי ההשקעות הטובות של 2015, המשקיעים לא היססו. שני שלישים מהם בחרו במניות ורק 4% באג"ח ממשלתיות. ואולם במונחים דולריים, משקיעי מניות הפסידו כסף (ראו תרשים). נכון ל-15 בדצמבר, התשואה הכוללת בדולרים ממניות בעולם המפותח היתה מינוס 1.4%. אג"ח ממשלתיות ספגו הפסד קטן, בערך כמו המניות, ומי שהכניס כסף לאג"ח של ארה"ב ל-10 שנים רשם רווח קטן.

בורסת ניו יורק. גם העלאת הריבית לא עזרה במיוחדצילום: אי־פי

המשקיעים שבחרו בנכסים אקזוטיים יותר לא ליקקו דבש גם הם. מניות בשווקים המתעוררים רשמו ביצועים נוראיים, עם הפסד של 17.3% (כולל נפילה של 32% באמריקה הלטינית). גם מי שקנו אג"ח בתשואה גבוהה הפסידו. למען ההגינות, מנהלי הקרנות היו פסימיים לגבי סחורות לפני שנה, וצדקו בגדול: הזהב נפל ב–10% ומדד הסחורות של בלומברג נפל ב–26%.

משקיעים אירופאים ויפנים נהנו יותר מעמיתיהם האמריקאים. שוקי המניות בגוש היורו עלו במונחי מטבע מקומי, וכך גם המניות בטוקיו. הירידה ביורו מול הדולר גזלה מהם את התשואות הדולריות. עם זאת, התיקים הבינלאומיים של משקיעים אירופים ויפנים נראים רווחיים יותר במונחי מטבעות מקומיים (ופחות עבור מי שגידר את חשיפת המטבע שלו).

עבור משקיעים שבודקים תשואות בדולרים, היתה זו שנה מאכזבת. החדשות הטובות - נפילה חדה במחיר הנפט - לא עזרו כפי שאפשר היה לצפות. מחירי הדלק הנמוכים פעלו כקיצוץ מס עבור הצרכנים המערביים ודירבנו את הכלכלות המפותחות. אלא שקשה לומר שהן משגשגות. החולשה במחירי האנרגיה פגעה בהשקעות (חברות הפקת הסחורות היו אחראיות ל-39% מהגידול בהשקעות הון ב-2014), וגרמו לתנודות בשוק האג"ח הקונצרניות.

רווחי התאגידים הושפעו גם הם. לפי הבנק הצרפתי סוסייטה ג'נרל, רווחי החברות שמרכיבות את מדד S&P 500 ברבעון הרביעי נפלו כנראה ב–3.6% לעומת 2014. גם בניכוי מניות הפיננסים והאנרגיה, הרווח עולה רק ב–0.1%. בהיעדר רווחיות גבוהה יותר, שוקי המניות זקוקים לתשואות במחירי המניות כדי להניב רווח לבעלי המניות. ואולם וול סטריט התחילה את 2015 במכפיל רווח של 26.8, לעומת ממוצע היסטורי של 16.6; היא מסיימת את השנה, לפי פרופ' רוברט שילר מאוניברסיטת ייל, במכפיל של 26.6.

סנטימנט המשקיעים נפגע כל כך, עד שבדצמבר לא התרחש "ראלי סנטה קלאוס" - מרוץ העליות המסורתי של שוק המניות בשבועות האחרונים של השנה. הידוק המדיניות המוניטרית (העלאת הריבית) על ידי הבנק הפדרלי מעוררת פעילות במשנה זהירות.

בסקר האחרון שערך בנק אוף אמריקה מריל לינץ' נראה כי המשקיעים לא אופטימיים כל כך לגבי 2016 כפי שהיו לגבי 2015. אמנם רבים יותר כיום חושבים שהכלכלה העולמית תתחזק מאשר תיחלש בשנה הקרובה, ורק 7% חשים רואים סיכון למיתון גלובלי, אך כלכלת סין מגבירה מאוד את החששות - ו–43% ממנהלי הקרנות מצפים לצמיחה חלשה יותר שם. התחזיות לצמיחת הרווח הן הנמוכות שהיו מאז 2012.

למרות חששות אלה, המשקיעים מהמרים כמעט בדיוק אותו הדבר. הם מושקעים במשקל יתר במניות (במיוחד באלה האירופיות) ובמשקל חסר באג"ח ממשלתיות ובסחורות. אין זו פוזיציה בעלת היגיון פנימי, שכן אם נפילת הסחורות תימשך, האינפלציה תהיה נמוכה, וזה ייטיב עם אג"ח ממשלתיות. ההסבר להימור הגדול על מניות עשוי להיות ייאוש, ולא ביטחון: הסיכויים להצלחה בהשקעה בכל סוגי ההשקעות האחרים פשוט גרועים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker