סיכום 2015 - תחזית 2016 |

מכה למחיר הגז הטבעי: מזג האוויר החם בארה"ב ובאירופה

דצמבר היה חם בהרבה מהממוצע השנתי והאירופים והאמריקאים לא הפעילו את ההסקה; מלאי הדלקים בשיא והמחירים יורדים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

שבוע מחג המולד, הטמפרטורות הן אביביות ושוקי האנרגיה הגלובליים מתעלפים מהחום. מחיר הגז הטבעי בארה"ב ובאירופה נמוכים עתה לקראת סופה של שנרשמה בהיסטוריה. הביקוש לגז בבריטניה היה הנמוך ביותר לעונה זה 13 שנים, לאחר שמשקי הבית כיבו את ההסקה. בארה"ב הגז  מתקרב לשפל של שני עשורים במחירו, לנוכח מלאי שיא. באסיה הקניינים דוחים מטעני גז לנוכח אספקת יתר.

אלו הן בשורות רעות נוספות בסופה של שנה שהיתה קשה ממילא עבור סחורות האנרגיה. התפוקה זינקה ב-2015, אירופה הגבירה את ייצור האנרגיה המתחדשת, ותחזית מזג האוויר לשאר החודש חמה מהרגיל – כך שהסיכוי להתחממות הביקוש להסקה לא גבוה.

ביום חמישי החוזה לגז טבעי באירופה, בשוק הער ביותר למסחר זה, רשם את המחיר הנמוך ביותר מאז אפריל 2010. בארה"ב הגז נסחר בפחות מ-2 דולר ל-BTU, לראשונה מאז שביל קלינטון היה נשיא, וצנח ל-1.768 דולר ביום שישי.

הגז הטבעי משמש בעיקר להסקה ולייצור חשמל – ולכן תלוי מאוד במזג האוויר. דצמבר השנה היה חמים במיוחד, עם טמפרטורה ממוצעת בבריטניה שהיתה גבוהה ב-3.9 מעלות צלזיוס מהממוצע ה-30 שנתי, לעומת פער של 0.4 ב-11 החודשים לפני כן. בשיקגו ובטורונטו החורף החם ביותר זה עשור נרשם, וכן באירופה בכלל.

ולא רק הגז הטבעי. גם דלקים מבוססים נפט עולים על גדותיהם במאגרים, ובתי זיקוק עלולים להידרש להוריד את תעריפי הזיקוק שלהם. ירד ב-1.1% ביום שישי ל-34.55 דולר לחבית במסחר על חוזים על נפט מסוג טקסס מתוק.

בשוק הגדול ביותר לנפט להסקה, החוף המזרחי של ארה"ב, המלאים גדולים ב-79% משהיו לפני שנה, בעוד שברוב השנים הם מתמעטים בעונה זו. מחיר הנפט הגולמי, כידוע, ירד גם הוא לשפל של שבע שנים.

והתחזית איננה חיובית במיוחד לסוחרי האנרגיה – 2016 חזויה להיות חמה עוד יותר מ-2015, עם טמפרטורה ממוצעת הגבוהה ב-0.96 מעלות מהממוצע הרב שנתי, לפי

מתקן קידוח גז של בייקר יוזצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker