המטבע של ארגנטינה קרס ב-30% בעקבות ביטול הפיקוח על שערו

ביטול הפיקוח על שער המטבע נעשה במסגרת תוכניתו של הנשיא הטרי, מאוריסיו מאקרי, לאושש את הכלכלה המקומית המקרטעת ולהגביר את הסחר הבינלאומי של ארצו

סוכנויות הידיעות

המטבע של ארגנטינה, הפסו, איבד היום כ-30% מערכו לאחר שהמדינה הסירה את הפיקוח על שערו במסגרת תוכניתו של נשיא ארגנטינה הטרי, מאוריסיו מאקרי, לאושש את הכלכלה המקומית המקרטעת ולהגביר את הסחר הבינלאומי.

שר האוצר החדש של ארגנטינה, אלפונסו פראט-גיי, הודיע ביום רביעי על ביטול ההגבלות המחמירות על שער המטבע שהיו בתוקף במהלך ארבע השנים האחרונות תחת שלטון הנשיאה לשעבר, כריסטינה פרננדס דה קירשנר, בתקווה כי מסחר חופשי במטבע יגביר את היצוא של סחורות חקלאיות מהמדינה.

בעקבות ההודעה, נפתח היום המסחר במטבע הארגנטינאי בשער של 14 פסו לדולר, לעומת שער של כ-9.8 פסו לדולר בו היה מקובע המטבע המקומי. אנליסטים צפו את הנפילה, והעריכו לקראת ביטול הקיבוע כי שער הפסו יצנח לרמה של 14.5 פסו לדולר - השער בו נסחר המטבע בשוק השחור.

כריסטינה פרננדז דה קירשנר\
כריסטינה פרננדז דה קירשנר\צילום: אי־פי

שר האוצר אמר אתמול כי הבנק המרכזי של ארגנטינה יהיה רשאי לקנות פסו במקרה שהנפילה בשער החליפין תהיה חדה מדי. עם זאת, הוסיף כי ביטול ההגבלות על רכישות דולרים חיוניות לעידוד הצמיחה הכלכלית.

מעתה, רשאים עסקים בארגנטינה לרכוש דולרים ללא הגבלה, אם כי עדיין חלות הגבלות על היקף רכישת הדולרים שרשאים לבצע אזרחים מהשורה. "אלו שרוצים לייצא יוכלו לייצא מבלי לבקש אישור. אלו שרוצים לייבא יכולים לייבא ללא אישור", אמר פראט-גיי לכתבים אתמול. "ככה מתפקדת כלכלה נורמלית בכל מקום בעולם".

ממשלתו החדשה של מאקרי הושבעה רק לפני שבוע, אולם כבר ביצעה מספר שינויים משמעותיים במדיניות הכלכלית, בהם הורדת שיעור מס ההכנסה, הגדלת המסים על יצוא, ומינוי נגיד חדש לבנק המרכזי. כמו כן, הצליח מאקרי להבטיח מימון לארצו מקבוצת בנקים בינלאומיים והודיע על מינוי שני שופטים חדשים בבית המשפט העליון.

שער הפסו היה מקובע לדולר ביחס של אחד לאחד עד שנת 2002, אז זנחה ארגנטינה את קיבוע השער על רקע שמיטת חובות בסך 95 מיליארד דולר. הבנק המרכזי של ארגנטינה איפשר לפסו להיחלש בהדרגה מאז שנת 2008.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום