לראשונה מאז המשבר העולמי

ההחלטה הכלכלית החשובה של השנה: הריבית בארה"ב עלתה - ב-0.25%

ילן במסיבת עיתונאים: "הכלכלה האמריקאית מתפקדת היטב, ותמשיך להפגין שיפור"; העלאת הריבית, לראשונה מאז 2006 ולאחר 5 שנות התאוששות עקבית של הכלכלה האמריקאית, התקבלה פה אחד בקרב בכירי הבנק הפדרלי; בורסות וול סטריט ננעלו בעליות של 1.5%

נדן פלדמן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
נדן פלדמן
רויטרס

לראשונה מאז 2006, הבנק הפדרלי של ארה"ב הודיע היום (רביעי) על העלאת הריבית בשיעור של 0.25%, לאחר יותר משבע שנים של ריבית אפסית ששימשה עמוד תווך בהתאוששות האיטית של הכלכלה האמריקאית מהמשבר הפיננסי.

לאחר ההעלאה, שיעור הריבית כעת הוא בטווח של 0.25%-0.5%. מועצת הנגידים של הבנק הפדרלי, בראשות יו"ר הבנק ג'נט ילן, אישרה את העלאת הריבית פה אחד עם 10 תומכים וללא מתנגדים. כמו כן העלה הבנק ב-0.25% את ריבית הדיסקאונט - הריבית בה הוא מלווה לבנקים המסחריים - לשיעור של 1%.

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שהתחזקו לקראת סוף המסחר בהובלת מניות הבנקים הגדולים. מדד דאו ג'ונס עלה 1.3%, מדד S&P 500 טיפס 1.4% ומדד הנאסד"ק עלה 1.5%, לאחר שנסחרו בעליות מתונות של סביב 0.5% לפני הודעת הריבית. מניית ג'יי.פי מורגן קפצה 2.1%, מניית גולדמן סאקס טיפסה 2.3%, מניות בנק אוף אמריקה ו-וולס פארגו עלו ב-1.6%.

מסך עליו נראית ג'נט ילן בוול סטריט
וול סטריטצילום: אי פי ,richard drew

תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים עלו בשיעור מתון של 0.02% ל-2.29%. הדולר התחזק מול היורו ב-0.3% לשער של 1.092 דולר ליורו.

במסיבת העיתונאים שקיימה לאחר הודעת הבנק אמרה ילן כי הכלכלה האמריקאית מתפקדת היטב וכי הבנק הפדרלי משוכנע שהיא תמשיך להפגין שיפור, אולם לדבריה עדיין קיימת חולשה מחזורית בשוק התעסוקה וציינה את העלייה האיטית בשכר כמקור לדאגה. כמו כן הזהירה מפני חולשה בהוצאות הצרכנים, בשוק הדיור ובהשקעות של חברות עסקיות

ילן הסבירה כי דחייה נוספת של העלאת הריבית פירושה היתה הידוק מוניטרי פתאומי בהמשך. היא אמרה כי העלאת הריבית נובעת מכך שהבנק הפדרלי סבור שהאינפלציה הנמוכה היא מצב זמני וכי הסיכונים מהכלכלה הגלובלית פחתו. "הבנק הפדרלי כולו מחויב להביא את האינפלציה ל-2%", אמרה ילן. היא ציינה כי אין נוסחא פשוטה להמשך העלאות הריבית בהתחשב באינפלציה, וכי אם האינפלציה לא תפעל כמצופה, זה יבלום את מדיניות הבנק הפדרלי.

ג'נט ילןצילום: בלומברג

במבט גלובלי אמרה ילן כי היא סבורה שהעלאת הריבית בוצעה תוך מסרים נכונים, כפי שהובטח לשווקים המתעוררים, וציינה כי רבים מהם נמצאים במצב טוב יותר מאשר בשנות התשעים, אז היו חשופים לטלטלות כמו זאת שהיכתה במזרח אסיה ורוסיה ב-1997. ילן אמרה כי הכלכלה הגלובלית סובלת עדיין מחולשות.

בהודעה רשמית שפירסם הבנק הפדרלי עם ההחלטה על העלאת הריבית נמסר כי "ועדת השוק הפתוח סבורה שהתרחש שיפור משמעותי בתנאי שוק התעסוקה השנה, והיא שופעת ביטחון שהאינפלציה תעלה מעל טווח הביניים ליעד של 2%". בהודעה הבהיר הבנק כי העלאת הריבית היא התחלה נסיונית בתכנית של הידוק מוניטרי הדרגתי, וכי החלטתו הבאה תהיה תלויה בעיקר בשינוי באינפלציה, שנותרת הרבה מתחת ליעד.

הבנק הותיר את מספר העלאות הריבית הצפויות ב-2016 על ארבע, והריבית בתום השנה הבאה צפויה לעלות ל-1.4%. הבנק שמר על יעד ריבית של 3.5% לטווח הארוך, כשבסוף 2016 יעד הריבית ירד ל-2.4% לעומת 2.6% בתחזית הקודמת. היעד ל-2017 הוא שיעור ריבית של 2.6% ול-2018 שיעור של 3.3%.

העלאת הריבית תואמת את הציפיות בשווקים מריבית אפסית השוררת מאז ספטמבר 2008, לטווח של 0.25%-0.5%. ציפיות אלה קיבלו חיזוק במסרים שהעבירה ילן בחודשים האחרונים, בעקבות רצף של נתונים כלכליים מעודדים במשק האמריקאי ולאחר שבספטמבר נמנע הבנק להעלות הריבית בשל הטלטלה בשוקי המניות בסין. סקר שערך רויטרס ב-9 בדצמבר בקרב כלכלנים הראה סבירות של 90% להעלאת ריבית, כשכלכלנים צופים כי עד סוף 2016 תעלה הריבית לשיעור של 1.0-1.25 אחוזים ול-2.25% עד סוף 2017.

העלאת הריבית מהווה את העדות החזקה ביותר עד כה לכך שהמשק האמריקאי התגבר על רוב החבטות שספג כתוצאה מהמשבר העולמי, שעה שהאבטלה נפלה בעקביות עד לשיעור של 5%, גיוסי המשרות בשיא מאז ערב המשבר, שוק הנדל"ן התאושש וביטחון הצרכנים התייצב על הרמה הגבוהה מאז 2007. מנגד, הבנק הפדרלי עדיין מתמודד עם אינפלציה נמוכה מהצפוי של 0.5% - רחוק מיעד של 2%, ועם קיפאון בשכר במגזרים רבים, שגורם להרחבת פערי ההכנסות ומחליש את כח הקנייה של עשרות מיליוני אמריקאים.

הבנק הפדרלי תחת ילן נהג במשנה זהירות בהצהרותיו לגבי מועד העלאת הריבית, לצד הצורך לסיים את עידן ההרחבות הכמותיות, באמצעותן רכש הבנק הפדרלי אג"ח בהיקף של 4.5 טריליון דולר מאז 2010 והזרים כסף זול לבנקים ולשווקים במטרה להמריץ את הכלכלה. אתמול אמר יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, בן ברננקי, כי "לא תיארתי לעצמי שהריבית תישאר כה נמוכה זמן כה רב", אם כי מנגד ציין שהכלכלה האמריקאית "התאוששה למעשה מהר יותר מכפי שצפינו ושיעור האבטלה נפל מהר יותר מכפי שחשבנו".

בשבועות האחרונים אותתה ילן על העלאת ריבית בדצמבר. בעדותה בקונגרס האמריקאי אמרה ילן כי אם הבנק הפדרלי ימתין זמן רב מדי עד העלאה ראשונה של הריבית, קיים חשש שבסופו של דבר הוא יצטרך לבצע העלאות בקצב מהיר, מה שעלול לערער את השווקים הפיננסים ובראשם השווקים המתעוררים. ילן אמרה עוד כי היא אופטימית לגבי האינפלציה הנמוכה, בשל התחזיות המעודדות לגבי המשך השיפור בשוק התעסוקה.

ולמרות זאת, בקרב בכירי הבנק הפדרלי עדיין לא קיים קונצנזוס. כמה מהם כבר אמרו שהם חוששים כי כלכלת ארה"ב אינה חזקה מספיק מכדי לצעוד לבדה ללא תמיכת הבנק הפדרלי. "אין שום סיבה לחשוב שהצמיחה הכלכלית היום חזקה מדי וצריכה להאט בשל האינפלציה הנמוכה", אמר לרויטרס ג'וש ביבנס, מנהל מחלקת המחקר במכון למדיניות כלכלית (EPI), שסבור כי הבנק הפדרלי לא צריך להעלות את הריבית. "כרגע, אבטלה נמוכה יותר שדחפה מעלה את השכר ואת עליות המחירים היא סימן חיובי בהחלט, אבל המחירים והמשכורות עולים לאט מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker