האם מכירות האייפון של אפל כבר הגיעו לשיא?

ולמה שלל אנליסטים הורידו תחזיותיהם למכירות האייפון?

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

האם האייפון של אפל הגיע לשיאו? בשבועות האחרונים, שורה של אנליסטים חזתה כי מכירות האייפון, המוצר הפופולרי ביותר של אפל, עשויות לרדת ב-2016, בין היתר בשל בעיות בשרשרת האספקה של החברה ובין היתר בשל ביקוש חלש יותר, בעיקר בשווקים המפותחים הרוויים.

הצמיחה של אפל יותר ויותר תלויה בביקוש למכשירי אייפון, בעוד מכירות האייפד נחלשות, וקצב אימוץ השעון החכם, אפל ווטש, נותר צנוע. אפל חזתה באוקטובר כי תהנה משיא נוסף בעונת החגים, כאשר את הצמיחה יובילו הביקוש למכשירי האייפון החדשים ביותר ומכירותיה בסין. אפל פירסמה ב-27 באוקטובר את תוצאותיה לרבעון הרביעי של שנת הכספים 2015 שלה, שהסתיים ב-26 בספטמבר. היא דיווחה על מכירות של 48 מיליון יחידות ו-32 מיליארד דולר של האייפון בלבד, גידול של 22% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה במונחי יחידות ושל  36% במונחים דולריים.

אך כמה אנליסטים הביעו ספקות לגבי התחזית הורודה. להלן ההערכות השונות שלהם:

  • מורגן סטנלי הוריד את תחזיתו למכירות מכשירי אייפון, וצופה כעת ירידה של 6% במונחי יחידות בשנת הכספים 2016, לפי דו"ח למשקיעים מה-13 בדצמבר. הירידה נובעת ממחירים גבוהים יותר בשווקים הבינלאומיים, לא כולל סין, ומהשווקים המפותחים הרוויים. סין היא השוק היחיד בו צפוי הביקוש למכשירי אייפון להמשיך לצמוח ברבעון של עונת החגים, לפי הדו"ח.
  • ג'יי.פי מורגן צ'ייס פירסם דו"ח באותו היום בו כתב כי "המכירות בנובמבר מאותתות על חולשה בתחילת מחזור האייפון 6S". הבנק הוריד את תחזית המכירות שלו ל-75-77 מיליון יחידות אייפון ברבעון הרביעי של 2015 לעומת תחזית קודמת למכירות של 75-80 מיליון יחידות.
  • אנליסטים בדרקסל המילטון אמרו בדו"ח מה-8 בדצמבר כי 97% מהחברות הנכללות בסל של ספקיות אפל בטייוואן דיווחו על מכירות חלשות יחסית, המעידות על ירידה של 6% בהכנסות בנובמבר לעומת אוקטובר, ופחות מעלייה ממוצעת של 8% ב-9 השנים האחרונות. דרקסל צופה כעת כי מכירות האייפון יצמחו ב-4% ברבעון הראשון של שנת הכספים 2016 (כלומר, בעונת החגים), ויירדו ב-4% ברבעון השני.
  • קרדיט סוויס דיווח ב-1 בדצמבר כי אפל הורידה את הזמנות הרכיבים שלה בנובמבר, מה שמעיד על ביקוש חלק עבור האייפון 6S. הבנק צופה ביקוש מתון עבור האייפון ברבעונים הקרובים, אך גידול במספר משתמשי האייפון עם הזמן.
אייפון 6S ואייפון 6S פלוסצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker