סמסונג לוקחת את הסכסוך עם אפל לבית המשפט העליון

סמסונג הגישה ערעור על פסיקת הפטנט נגדה לבית המשפט העליון בטענה כי חוקי הפטנטים מהמאה ה-19 מיושנים ואינם מתאימים לשיפוט פטנטים בעולם הסמארטפונים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לפני פחות משבועיים, סמסונג הסכימה לשלם לאפל 548 מיליון דולר במסגרת הסדר בבית משפט פדרלי מחוזי שהיה עשוי לשים קץ למאבק משפטי בן שנים בין שתי החברות.

אך המאבק טרם הגיע לקיצו. ביום שני, סמסונג הגישה ערעור לבית המשפט העליון בארה"ב, בטענה כי המסגרת המשפטית לפטנטים העיצוביים העומדים במרכז התביעות ההדדיות בין שתי החברות מיושן עבור העולם הדיגיטלי המודרני. הנושא המרכזי בתביעה, לטענת סמסונג, נרחב בהרבה ממחלוקת בין שני תאגידי ענק.

התביעה, אם יחליט בית המשפט לשמוע אותה, עשויה להיות בעלת השלכות מרחיקות לכת על תחום הפטנטים העיצוביים, המתייחסים למראה של מוצרים, ולסוג הקנסות הפיננסיים המותרים בחוק. פטנטים עיצוביים שכיחים פחות מפטנטים שימושיים, המכסים את תפקוד המוצר. לדברי סמסונג, המסגרת המשפטית לפטנטים עיצוביים, מבוססת במידה רבה על חוק מהמאה ה-19 שנועד להגן על עיצוב שטיחים וכפיות מעוטרות. באותה התקופה, העיצוב היה העיקר במוצרים מסוג זה, כך שהחרמת רווחי מעתיקנים הייתה מוצדקת. אך כיום, מוצר מורכב כמו סמארטפון הוא מקבץ דחוס של קניין רוחני בו מעורבים יותר מ-100 אלף פטנטים.

"החוק נכתב לפני זמן רב, בטרם המצאת הסמארטפון", אמר מרק למלי, פרופ' למשפטים ומנהל תכנית המשפט, המדע והטכנולוגיה באוניברסיטת סטנפורד, שהגיש נייר עמדה התומך בטענת סמסונג.

אפל לא מסרה תגובה פומבית על הערעור, אך טענה בעבר כי שלושת הפטנטים עליהם חולקת סמסונג מייצגים את מהות האייפון – מראה ממשק המשתמש, התצוגה המלבנית והפינות המעוגלות שלו. חבר מושבעים קיבל את טענת אפל, וכך גם בית המשפט הפדרלי לערעורים המתמחה בתביעות פטנטים.

בערעורה ביום שני הצהירה סמסונג כי הפסיקה הגורפת נגדה, אם תיוותר במקומה, תיצור תקדים "שיתגמל פטנטים עיצוביים הרבה מעבר לערך של תרומתם החדשנית". במסמך תמיכה שהוגש לבית המשפט לערעורים, 8 חברות טכנולוגיה, בהן גוגל, פייסבוק, אי-ביי ו-HP אמרו כי הפסיקה על פטנטים עיצוביים נגד סמסונג, אם תאושר, תוביל לתוצאות אבסורדיות ותהיה בעלת השלכות הרסניות על חברות".

כמה מהחברות שהצטרפו לנייר העמדה התומך בסמסונג מתחרות באפל לפחות בתחום אחד. גוגל היא הבולטת שבהן, עם מערכת ההפעלה הפופולרית שלה, אנדרואיד, המפעילה את מרבית הסמארטפונים המיוצרים על ידי סמסונג, היריבה הגדולה ביותר של האייפון, ויצרניות סמארטפונים אחרות. על טיעוני התמיכה של למלי בסמסונג חתמו יותר משני תריסרי פרופ' למשפטים.

העיצוב הוא המגדיר את מוצריה ותדמיתה של אפל. על שניים מבין 3 הפטנטים השנויים במחלוקת חתומים שני האנשים המזוהים ביותר עם העיצובים של אפל: סטיב ג'ובס, מייסד אפל, וג'ונתן אייב, סמנכ"ל העיצוב הראשי שלה.

במשפט המושבעים הגישה אפל מיזכר פנימי של סמסונג לפיו האייפון הדגים "משבר עיצובי" בסמסונג. הראיות של אפל כללו סדרת תצלומים של סמארטפונים של סמסונג לפני ואחרי השקת האייפון ב-2007, שהדגימו כיצד דגמי סמסונג הפכו דומים יותר ויותר לדגמים של אפל. לדברי אפל, סמסונג קיבלה "החלטה מודעות ומכוונת" להעתיק את האייפון.

בתחילת דצמבר, כאשר סמסונג הסכימה לשלם לאפל פיצויי נזיקין בסך 548 מיליון דולר, היא אמרה כי היא שומרת לעצמה את הזכות לערער לבית המשפט העליון. בשנה שעברה, הסכימו החברות לבטל את כל תביעות הפטנטים ביניהן מחוץ לארה"ב.

בארה"ב, הסטנדרט המשפטי להפרת פטנט עיצובי מתמקד במבחן "המשקיף מן השורה", והאם "העיצוב המואשם יכול להטעות את אותו משקיף לחשוב כי הוא זהה לעיצוב המקורי". כך שבעוד יש עדיין שאלות בנוגע לתוקפם של פטנטים עיצוביים בתחום הטכנולוגיה והקנסות הגדולים המוטלים עליהם, מומחים אומרים כי בית המשפט העליון עשוי בכל זאת להחליט כי לא זו התביעה המשקפת את הבעיות הגדולות יותר בצורה נקייה.

בית המשפט העליון אינו צפוי להחליט האם בכוונתו לשמוע את הערעור של סמסונג, לפחות עד פברואר. לא משנה מה יקרה בתחום המשפטי, הסמארטפונים המשיכו הלאה, עם דורות של דגמים חדשים מאז אפל הגישה תביעה ב-2011.

לדברי אנליסטים, לפסיקות בית המשפט כמעט ולא הייתה השפעה על השוק. סמסונג השיקה דגמים חדשים ופופולריים, המהווים אבולוציה של הטלפונים שהפרו את הפטנטים של אפל. אך גם אפל המשיכה להשיק מוצרים חדשים, ורושמת רווחי שיא שנה לאחר שנה. "לא ברור שאפל זקוקה לתמריצים נוספים לחדשנות", אומר ג'וש לרנר, פרופ' בבית הספר למינהל עסקים של הרווארד. "השוק תיגמל את אפל בעושר רב גם כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום