הריביות באירופה יורדות לתחום השלילי 
- והמזומנים נשלפים מתחת לבלטות - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הריביות באירופה יורדות לתחום השלילי 
- והמזומנים נשלפים מתחת לבלטות

בעוד הצעדים של הבנקים המרכזיים ביבשת נהפכים לנועזים יותר ויותר - כספי החוסכים והמשקיעים נודדים לאפיקים אקזוטיים

כספרים ומטבעות פרנק שווייצרי
בלומברג

ביוני בשנה שעברה, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הוריד את שיעור הריבית בה הוא מעניק הלוואות לבנקים מסחריים ל-0.15% ואת הריבית על הפיקדונות למינוס 0.1%. בעבור בנק מרכזי שבעבר היה זהיר לגבי צעדים לא שגרתיים, קביעת שיעור ריבית שלילי היתה צעד נועז. הבנק המרכזי למעשה גובה תשלום מבנקים מסחריים על החזקת עודף הפיקדונות שלהם, בתקווה כי זה יוריד את הריביות על הלוואות בצורה נרחבת יותר.

שלושה חודשים לאחר מכן, הבנק המרכזי הוריד את הריבית על הפיקדונות פעם נוספת, למינוס 0.2%. כשוועדת קביעת המדיניות של הבנק נפגשה ב–3 בדצמבר, היא הורידה את הריבית על הפיקדונות עוד יותר, לרמה של מינוס 0.3%, והאריכה את תוכנית רכישת האג"ח שלה בחצי שנה. יו"ר הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, טען באחרונה בנאום כי המדיניות הלא שגרתית של הבנק בשנה וחצי האחרונות היתה "הכוח הדומיננטי" בעידוד כלכלת גוש היורו ומניעת דפלציה. הלוואות הבנקים מתאוששות, אך האינפלציה האיטית והחששות לגבי עוצמת ההתאוששות מצדיקות פעולה נוספת, אמר.

עד לפני זמן לא רב, ההערכה היתה כי הריבית האפשרית הנמוכה ביותר היא 0%. יש חלופה ידועה להחזקת כסף בבנקים: החזקתו כמזומן. הבלטה לא גובה דבר על אחסון כסף. מפקידים עשויים להיות מוכנים לסבול תשלום קטן כדי להימנע מהעלות והטרחה שבסידור אחר, אך לרוב ההנחה היא שהם לא יהיו מוכנים לסבול יותר מדי עמלות. "אנחנו כעת בקצה התחתון", אמר דראגי לאחר הורדת הריבית הקודמת. נראה כעת כי חזר בו - אך כמה יכול ה–ECB להנמיך עוד את הריבית?

הבנק המרכזי של אירופה אינו לבדו בבדיקת הגבול התחתון של שיעורי הריבית. הבנק המרכזי של דנמרק קבע את הריבית שלו מתחת לאפס במשך מרבית שלוש השנים האחרונות, כדי להגביל את זרימת ההון שאיימה על קיבוע הכתר הדני מול היורו. בינואר, הבנק המרכזי של שווייץ נטש את מאמציו למנוע מהפרנק להתחזק מול היורו, באמצעות הדפסה ומכירה של פרנקים בכמויות גדולות. במקום זאת, הבנק המרכזי של שווייץ עבר לריביות שליליות בניסיון למנוע ממשקיעים לרכוש פרנקים. הבנק המרכזי של שוודיה הוריד את הריבית מתחת לאפס בפברואר כדי להחליש את הכתר השוודי, לייקר את הייבוא ולקרב את האינפלציה ליעד שלו — 2%.

מריו דראגי
רויטרס

שער המט"ח החשוב ביותר בעבור כל המדינות האלה הוא המטבע שלהם מול היורו. כדי להחליש את מטבעותיהם, הבנקים המרכזיים מציעים ריביות נמוכות משל הבנק המרכזי של אירופה. הריבית על הפיקדונות בדנמרק ובשווייץ היא מינוס 0.75%, ובשוודיה מינוס 1.1%.

זה לא גרם לבנקים המסחריים להחליף את יתרות המט"ח שלהם בבנק המרכזי תמורת מזומן, כפי שחזו תיאוריות כלכליות. הסיבה היא שמהלך כזה יהיה יקר בפני עצמו. כדי לסלוק תשלומים, על הבנקים להעביר סכומים אדירים בינם לבין עצמם מדי יום. עלויות הספירה, האחסון, ההעברה והביטוח של הררי שטרות ככל הנראה עולות על התשלום הקטן שמטילים הבנקים המרכזיים של אירופה על החזקת פיקדונות אלקטרוניים. שימוש אפשרי אחר ליתרות המט"ח של הבנקים הוא להלוות אותם לבנקים אחרים — אך הם כבר מוצפים בעודף הנזילות שיצרה ההרחבה הכמותית.

הריבית על הפיקדונות בבנקים המרכזיים קובעת רצפה לעלויות ההלוואות היומיות בצורה כללית יותר, ולכן הריביות קצרות הטווח בשוקי הכסף גם נהפכו לשליליות. אכן, ריביות שליליות שקובעים בנקים מרכזיים ויצירת כסף באמצעות רכישות אג"ח או מט"ח גררו את התשואות על אג"ח ממשלתיות לרמה שלילית ברחבי אירופה, ואלה בתורן גררו למטה את הריביות שגובים הבנקים על הלוואות חדשות.

בנקים העבירו חלק מעלויות הריביות השליליות ללקוחותיהם התאגידיים. גם בעבורם, עלות העברת ואחסון כמויות גדולות של מזומנים מגבילה. החלופה הברורה: רכישת אג"ח בטוחות ונזילות, נושאת אף היא עלות, הודות לריביות שליליות.

כלכלן ראשי בבריטניה קרא לביטול המזומנים

בחודש שעבר, בנק קטן בשווייץ, אלטרנטיב בנק שווייץ, הודיע כי ייאלץ להטיל ריביות שליליות על חשבונות אישיים החל בינואר. אך מרבית הבנקים הגנו על הלקוחות הקמעוניים שלהם מפני עלויות כאלה, בהנחה שלקוחות אלה פשוט יעבירו חשבונותיהם למקום אחר. כתוצאה מכך, פיקדונות הבנקים נותרו יציבים. הבנקים פשוט ספגו את עלות הפיקדונות בבנק המרכזי, מה שפגע ברווחיותם.

בעוד הריביות יורדות יותר ויותר לתחום השלילי, המתכונים של הכלכלנים מתחילים להיות נועזים יותר. בנאום בספטמבר, אנדי הלדיין, הכלכלן הראשי בבנק המרכזי של בריטניה, תיאר מגוון אפשרויות להנמכת הריביות עוד יותר. הרדיקלית מביניהן היא לשים קץ לאגירת מזומנים מתחת לבלטה באמצעות ביטול המזומנים כליל. קן רוגוף מאוניברסיטת הרווארד מעריך כי תפוצת המזומנים היא כ-4,000 דולר על כל אדם בארה"ב. מרבית המזומנים משמשים להסתרת עסקות מרשויות המס או מהמשטרה. ביטול המזומנים יגביל פעילויות אלה ויעזור לבנקאים המרכזיים.

אך מפקידים עשויים למצוא דרכים אחרות לשמירה על חסכונותיהם. מעבר למטבע זר או למתכות יקרות הוא אפשרות ברורה. כלכלני הבנק הפדרלי של ניו יורק מציינים כי משלמי מסים עשויים להעביר מקדמות לרשויות המסים ולבקשם חזרה מאוחר יותר. מפקידים יכולים למשוך כספים באמצעות המחאות בנקאיות לשימוש כמאגר ערך. המחאות בנקאיות אלה עשויות להיהפך לצורה של מטבע מקביל, מכיוון שהם סחירים. כל צורה של כרטיס חיוב נטען או כרטיסי SIM סלולריים יכולים גם לשמש כנכסים בעלי ריביות אפסיות. אם הריביות ייהפכו לשליליות, כל התפישות העסקיות צפויות להתהפך. חברות יבקשו לבצע תשלומים במהירות ולהחזיר אותן לאט. מלאי החברות עשויים לצמוח מהר יותר.

בפועל, הבנקים של גוש היורו הם אלו שבחזית הריביות השליליות. זה מצית חששות כי אם הריביות יירדו נמוך מדי, הן עלולות לפגוע בכלכלה. בנקים החוששים לגבי יציבות פיקדונותיהם נוטים פחות להעניק הלוואות, לדברי הו ון סטיניס מבנק ההשקעות מורגן סטנלי. אך דחיפת הריביות נמוך יותר גם אינה צפויה לבלום את היחלשות היורו מול הדולר, בייחוד מכיוון שנראה כי הבנק הפדרלי יעלה בקרוב את הריבית. זה עשוי גם להיות המניע העיקרי של הבנק המרכזי של אירופה, ECB - כפי שדיכוי מטבעותיהם הוא אינטרס ברור של כמה חברות אחרות במועדון הריביות השליליות.



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#