טרור בעידן המדיה החברתית: כך מהתל דאעש במאמצים לבלום את הארגון ברשת

המתקפות בפריז ובקליפורניה אילצו את הממשל האמריקאי ללחוץ על פייסבוק, טוויטר ויוטיוב כדי שיגבירו את מאמציהן בבלימת תוכן המקדם טרור, בזמן שדאעש משתמש במדיה החברתית כדי לחגוג עריפות ראשים, לגייס טרוריסטים ולקרוא למתקפות נוספות ■ "טוויטר לא עושה מספיק"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר בפריז
צילום: אי.פי

בשעות לאחר ש–14 אנשים נרצחו בפיגוע בסן ברנרדינו, קליפורניה, קול מוכר חגג את המתקפה בטוויטר: "קליפורניה, כבר הגענו עם חיילינו. תחליטו איך אתם רוצים את סופכם, בסכין או פצצה".

התגובה הזאת פורסמה בחשבון ה–335 של קבוצה התומכת בדאעש בשם אסוויטירי מדיה (Asawitiri Media). טוויטר ניסתה שוב ושוב למנוע גישה מבעלי החשבון, שלאחרונה השתמשו עבור אלפי עוקביהם בשמות החשבונות @TurMedia335, TurMedia334@ ו–TurMedia333@.

ברגע שטוויטר סוגרת חשבון אחד — נוצר חשבון חדש. אחרי שהחשבון ה–99 במספר נסגר, הקבוצה התגרתה בטוויטר ביצירת החשבון IslamicState100@ ופירסמה תמונות של נרות יומולדת, עוגה, פרסים וזיקוקים.

צילום: אי־אף־פי

פוליטיקאים ואף כמה מומחי טכנולוגיה אומרים שהחשבון ומאות נוספים כמוהו מראים כי המאמצים של עמק הסיליקון לבלום את השימוש של טרוריסטים במדיה החברתית היו עד כה חסרי תועלת. הממשל בוושינגטון מנצל את מתקפות הטרור האחרונות כדי לחדש את קריאתו לחברות עמק הסיליקון להחזיר את ההצפנה לשירותים שלהן.

ביום ראשון האחרון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות — הילרי קלינטון — קראה לחברות הטכנולוגיה לפעול יותר באגרסיביות. "נחישות פירושה למנוע מאנשי ג'יהאד גישה לטריטוריה וירטואלית, בדיוק כפי שאנחנו פועלים למנוע מהם טריטוריה פיזית", אמרה לקהל בכנס במכון ברוקינגס בוושינגטון.

"הם משתמשים באתרי אינטרנט, מדיה חברתית, חדרי צ'אט ופלטפורמות אחרות כדי לחגוג עריפות ראשים, לגייס טרוריסטים לעתיד ולקרוא למתקפות נוספות. אנחנו צריכים לפעול בשיתוף פעולה עם חברות כדי לסגור אותם".

אבל כפי שממחישות 335 הגרסאות של חשבונות הטוויטר של קבוצת התמיכה בדאעש, חברות הטכנולוגיה מתמודדות עם יריב עיקש. בנוסף, כשטרוריסטים משתמשים בטכנולוגיות הצפנה כדי להסתיר את התקשורת שלהם — תלונה נפוצה של רשויות החוק — חברות הטכנולוגיה ממהרות להצביע על כך שחמש האפליקציות הפופולריות ביותר להצפנה שדאעש ממליץ עליהן אינן מתוצרת אמריקאית.

ואכן, פעילים של דאעש עשו שימוש בטכנולוגיה של חברה בגרמניה כשלקחו אחריות על מתקפת הטרור בפריז בחודש שעבר, והודעות טקסט שנמצאו בטלפון סלולרי של אחד המחבלים הצביעו על כך שהם אפילו לא עשו שימוש בהצפנה.

עבד אל חמיד אבאעודצילום: אי־אף־פי

החברות החליטו שזה לא מעניין אותן?

תעשיית ההיי־טק לא יכולה לחסום את התוכן הטרוריסטי באינטרנט, אבל אנשים שצברו ניסיון במאבקים נגד תוכן מאיים ברשת אומרים שהיא יכולה לעשות הרבה יותר. הם מצביעים על טכנולוגיה שכבר מחקה בהצלחה אזורים נרחבים של פורנוגרפיית ילדים באינטרנט — או אפילו כלים מיושנים יותר לאיתור וירוסים במחשבים, כאמצעים לחסימת תוכן שקשור לטרור.

"כשבטוויטר אומרים, 'אנחנו לא יכולים לעשות את זה' — אני לא מאמין להם", אמר האני פאריד, יו"ר המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת דארטמות, שפיתח עם מיקרוסופט מערכת לאיתור תכנים פדופיליים. המרכז הלאומי לניצול ואיתור ילדים אחראי על משימת המעקב אחר התכנים האלה.

פאריד סבור כי אותה טכנולוגיה יכולה להתאים לתוכן טרור, כל עוד לחברות טכנולוגיה יש מוטיבציה לפעול. "אין מגבלה טכנולוגית או הנדסית רצינית, זאת החלטה עסקית או החלטה של מדיניות. אלא אם החברות פשוט החליטו שזה לא מעניין אותן".

335 החשבונות של אסוויטירי מדיה ודאי לא חמקו מעיניהם של מנהלים בטוויטר, אחרי שפורסמו איומים על חייהם של המנכ"ל הנוכחי והקודם של החברה, ג'ק דורסי ודיק קוסטולו. השיטה בה היא נותנת שמות לחשבונותיה — הוספת ספרה לחשבון האחרון אחרי שזה נסגר — אינה משהו שמצריך בינה מלאכותית כדי לזהות.

אסוויטירי מדיה גם משתמשת באותה תמונה של פני אדם מזוקן שוב ושוב, אמרה ריטה כץ, מנהלת חברת SITE אינטליג'נס גרופ, שעוקבת אחרי התקשרויות של טרוריסטים. "השורה התחתונה היא שטוויטר לא עושה מספיק", אמרה כץ. "עם הטכנולוגיה שיש להם, הם יכולים מיד להשבית את החשבונות האלה, אבל הם לא עשו דבר לעצור את ההפצה והגיוס של טרוריסטים בודדים".

בתגובה, טוויטר אמרה שהיא חקרה באופן אקטיבי איומי טרור פוטנציאליים. "אין מקום בטוויטר לאיומים אלימים וקידום מעשי טרור, והחוקים שלנו מבהירים זאת", אמר דובר מטעם החברה. "יש לנו צוותים ברחבי העולם שחוקרים דיווחים על הפרות חוקים, והם עובדים בשיתוף פעולה עם רשויות האכיפה כשיש צורך בכך".

שוטרים במרכז פריז לאחר מתקפת הטרורצילום: אי־פי

גם הבית הלבן דחק בתעשיית הטכנולוגיה לעשות יותר בנדון. "צריכה להיות קרקע משותפת לממשל ולהיי־טק כדי להתמודד עם הבעיה הזאת ולהבטיח את ביטחונם של אזרחי ארה"ב", אמר ג'וש ארנסט, מזכיר העיתונות של הבית הלבן, וחזר על מסר דומה שהשמיע מוקדם יותר הנשיא אובמה.

רשויות האכיפה לא צריכות להאציל אחריות

דיונים בין פקידי ממשל לחברות טכנולוגיה נמשכים כבר יותר משנה, אבל מאז המתקפות בסן ברנרדינו ופריז "חלה התעצמות", לפי בכיר בממשל שדיבר בעילום שם. ואולם, פעילים למען חופש הביטוי טוענים כי הסתמכות על חברות כמו טוויטר ופייסבוק שיהיו אגרסיביות יותר בנושא חופש הביטוי מעמיד אותן בעמדה מורכבת.

"אנחנו לא חושבים שרשויות האכיפה צריכות להאציל את האחריות שלהן לעסק פרטי", אמר דיוויד גרין, מנהל לזכויות האזרח בארגון אלקטרוניק פרונטיר פאונדיישן. "במיוחד חברות שלא ביקשו לעצמן את התפקיד הזה".

בחלק מהמקרים, חברות האינטרנט ספגו ביקורת על כך שלא הורידו אתרים ששייכים לדאעש, אך בדיעבד התברר כי אלה היו אתרים ביקורתיים כלפי ארגון הטרור. מתיו פרייס, מנכ"ל קאלודפלייר (CloudFlare) מסן פרנסיסקו אמר כי במקרה אחד אקטיביסטים של הרשת מתחו ביקורת נגד החברה שלו על כך שהתירה למספר אתרים של דאעש להמשיך לפעול, כשלמעשה אלה היו אתרים של פרו־כורדיים.

"יש סיכון בכך שלוקחים קבוצה של חברות טכנולוגיה שאינן מומחיות למדיניות ומכניסים אותן לפוליטיקה של המזרח התיכון", אמר פרייס.

הסרת כל התכנים הקשורים לטרור אינה תמיד פעולה רצויה בעיני רשויות האכיפה. במספר מקרים, אומרים בכירים בהיי־טק, הם התבקשו להשאיר תכנים כאלה ברשת כדי שהרשויות יוכלו לעקוב אחר רשתות של טרוריסטים, או משום שהתוכן נוצר על ידי סוכני ממשל כדי למשוך טרוריסטים למסור מידע.

הסוגיה הזאת מטרידה חברות כמו פייסבוק, שבה רוב הפוסטים נועדו להיות פרטיים. "אתם באמת רוצים שחברות כמו פייסבוק יסתכלו על 1.5 מיליארד פוסטים?", אמר זיינפ טופקי, מרצה למדיניות טכנולוגיה באוניברסיטת צפון קרוליינה בצ'אפל היל. "ואם כן, אז לשם מה?".

פייסבוק סומכת על דיווחים של משתמשים לאיתור חשבונות של טרוריסטים, אבל לאחרונה היא לקחה צעד נוסף. אם החברה מקבלת דיווח על פעילות טרור ספציפית, היא תסיר את החשבון המדווח וחשבונות דומים לו.

בשבוע שעבר היא נקטה צעד נוסף. טאשפין מאליק, אחת משני הטרוריסטים שהיו מעורבים במתקפות בסן ברנרדינו, פירסמה בפומבי את השתייכותה לדאעש בפייסבוק דקות אחדות לפני שהחלו היריות ביום רביעי. הפוסט שלה לא הביא לדיווחים על החשבון בפייסבוק, ועד עתה לא ברור איך הרשויות קשרו את מאליק לפוסט. לפי פקידים ברשויות אכיפה, חשבון הפייסבוק שמאליק השתמשה בו קשור לחשבון אימייל שלה מלפני שנים רבות. פייסבוק מצאה את הפוסט, דיווחה עליו ל–FBI, והסירה אותו ביום חמישי.

“אנחנו עובדים באגרסיביות כדי להבטיח שאין טרוריסטים או קבוצות טרור שמשתמשות באתר, ואנחנו גם מסירים כל תוכן שתומך או משבח טרור", אמרה מוניקה ביקרט, ראש מדיניות מוצר גלובלית בפייסבוק. דובר מטעם יוטיוב מסר כי לחברה יש מדיניות שאוסרת על גיוס טרוריסטים ופרסום תכנים שנועדו לעודד אלימות, וכי היא מסירה במהירות סרטונים כשהם מדווחים על ידי גולשים.

בעיה סבוכה יותר היא ההצפנה שבה משתמשות אפל, פייסבוק, גוגל ושורה של חברות קטנות יותר, שמסכלת את יכולתן של רשויות האכיפה לאתר תקשורות של מטרות, אפילו עם צו בית משפט.

החברות אומרות שהחלשה של ההצפנה במוצרים שלהם תחשוף משתמשים רגילים לגניבת סייבר ותשמש תקדים שלילי למדינות אחרות. בנוסף, יש תוכנות הצפנה רבות שחברות אמריקאיות לא משתמשות בהן, ורבות מהן ללא תשלום.

הבית הלבן דחק ביום שני בחברות עמק הסיליקון למצוא פשרה. "אנחנו לא נתפתה לדחף לרמוס שורה של חירויות אזרח", אמר ארנסט לכתבים בבית הלבן, אך הוסיף: "אנחנו לא רוצים שלטרוריסטים יהיה מקלט בטוח בסייבר ספייס".

אזור אירוע הירי בקליפורניהצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker