הכנסות דאעש מסתכמות ב-80 מיליון דולר בחודש: מאיפה מגיע הכסף?

ארגון המדינה האיסלמית מתמודד עם קשיי מימון הולכים וגוברים שאילצו אותו לקצץ משכורות לוחמים, לייקר מחירי שירותים בסיסיים ולהטיל מסים חדשים, לפי מחקר של IHS

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

ההכנסות החודשיות של ארגון המדינה האיסלמית (דאעש) מסתכמות ב-80 מיליון דולר, או יותר משני מיליון דולר ביום, אולם הארגון נתקל בקשיי מימון הולכים וגוברים, לפי דו"ח חדש שפירסמה היום חברת המחקר IHS.

מרבית המימון של דאעש מקורו במיסוי פעילות כלכלי ושירותים בסיסיים באזורים הנמצאים בשליטתו. כ-50% מההכנסות, או כ-40 מיליון דולר בחודש, מגיעות ממיסוי והחרמה של רכוש, ואילו 43% נוספים מההכנסות מקורן במכירות נפט. שארית ההכנסות מגיעות מהברחת סמים, מכירת חשמל ותרומות.

"בניגוד לארגון אל-קעאידה, המדינה האיסלמית אינה תלויה בכספי תורמים זרים, מתוך רצון להימנע מלהיות נתונה להשפעתם", אמר קולומב סטראק, אנליסטים בכיר של IHS. "הניתוח שלנו מצביע על כך שהיקף התרומות החיצוניות למדינה האיסלמית הוא מזערי, בהשוואה למקורות הכנסה אחרים".

שישה מקורות מימון

המדינה האיסלמית נהנית מלפחות שישה מקורות הכנסות מרכזיים: ייצור והברחה של נפט וגז טבעי; מיסוי על רווחים מכל הפעילות המסחרית באזורים הנמצאים תחת שליטתה; החרמת נכסים ואדמות; מסחר בסמים ובעתיקות; פעילות פלילית כמו שוד בנקים וחטיפות למטרות כופר; ועסקים המנוהלים על ידי המדינה האיסלמית עצמה, כמו חברות תחבורה או סוכנויות נדל"ן.

"אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של המדינה האיסלמית הוא מיסוי על פעילות כלכלית ושירותים בסיסיים, ובכלל זה חשמל, רשתות סלולר, גישה לאינטרנט, קמעונאות, תעשייה וחקלאות, בשטחים שבשליטתה", אמר לודוביקו קרלינו, אנליסטים בכיר ב-IHS. "הם גובים מס של 20% על כל השירותים", הוסיף.

פעיל דאעש בא-ראקהצילום: רויטרס

המצב של היעדר חוק בסוריה ובמערב עיראק הקל על דאעש להשתלט על תחומים שנוהלו בעבר על ידי ממשלות המדינות, במקביל לניצול רשתות פשע והברחות קיימות והתלות שפיתחה האוכלוסיה המקומית בשוק השחור.

"זה מודל עסקי, המתמקד בעיקר בגורמים מתווכים ובגביית אחוז מההכנסות, ומשמעות הדבר היא שהמדינה האיסלמית יכולה לקבל הכנסות גם מתחומים וממגזרים שבהם אינה מעורבת באופן ישיר", אמר קרלינו.

הקואליציה נגד דאעש נותנת את אותותיה בתקציב המדינה האיסלמית

"לפי מידע שנאסף ברשתות חברתיות בשפה הערבית, ודרך רשת המקורות שלנו, המאמצים לפגוע במקורות ההכנסה של המדינה האיסלמית נותנים את אותותיהם", אמר סטראק.

הקואליציה בהובלת ארה"ב התמקדה בעיקר בשיבוש הכנסות הנפט של המדינה האיסלמית, אשר מהוות כ-43% מסך הכנסותיה. מתקפות אוויריות פגעו משמעותית בכושר זיקוק הנפט של הארגון, וביכולתו לשנע את הנפט באמצעות שיירות מכליות.

הפצצת כוחות הקואליציה על העיר קובאני שנשלטה על ידי אנשי דאעשצילום: אי־פי

"מנגד, קשה הרבה יותר לכוחות הקואליציה לפוגע בהכנסות דאעש ממיסוי מבלי שתהיה לכך השפעה שלילית משמעותית על האוכלוסיה האזרחית, דבר שקרוב לוודאי שלא יהיה מועיל", הוסיף.

בעוד שכושר זיקוק הנפט של המדינה האיסלמית נהרס ברובו, כנראה שקיים חוסר רצון מסוים להרוס כליל את בארות הנפט, בשל הסיכון שייגרם נזק בלתי הפיך לשדות הנפט, ובשל הנזק הסביבתי שעלול להיגרם עקב כך.

קשיים באיזון התקציב

ישנם סימנים ראשוניים לכך שדאעש מתקשה להגיע לאיזון תקציבי, ובכלל זה דיווחים על קיצוצים במשכורות הלוחמים, ייקור מחירי החשמל ושירותים בסיסיים אחרים, והטלת מסים חקלאיים חדשים, לפי דו"ח IHS.

אף כי למדינה האיסלמית עדיין יש כושר ייצור נפט, אובדן הגישה הקלה לטורקיה לאחר התבוסה שנחל הארגון באזור תל-עביאד, ומאמצי הרשויות בטורקיה לעצור את ההברחות בגבולה עם סוריה, אילצו בהדרגה את דאעש להתבסס יותר ויותר על השווקים הפנימיים בסוריה ובעיראק בכל הקשור להברחת ומכירת נפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker