איראן וסעודיה נלחמות - ואנחנו נרוויח

ביום שישי האחרון הפתיעו חברות אופ"ק את השווקים כאשר ביטלו את תקרת התפוקה שלהן על רקע חוסר הסכמה לגבי גובהה הרצוי ■ לסעודים נמאס להמשיך לתחזק את מראית העין של מגבלות תפוקה, כאשר חברות אופ"ק ממילא מתעלמות מהן

בלומברג
רויטרס

פעם היה נהוג לומר שאופ"ק היא כמו תיון - עובד רק במים חמים. אם זה נכון, קשה לדמיין תנאים קשים יותר בשוקי הנפט העולמיים, בתקופה בה המחירים צוננים למדי ונעים סביב שפל של 7 שנים, כ-40 דולר לחבית נפט. אך במקום לסגור שורות, אופ"ק מגלה כי מאבק גובר על נתח שוק, שהחריף בגלל המחלוקות בין סעודיה לאיראן, הביא את הצדדים להתרחק זה מזה.

באמצע פגישת שרי אופ"ק האחרונה ביום שישי, פרצה מחלוקת מפתיעה על אחד המאפיינים המגדירים את הקרטל: במהלך שלדברי מקורות תוכנן על ידי סעודיה, השרים הסכימו לראשונה זה עשרות שנים לא להתייחס בהצהרתם לתקרת התפוקה של 13 המדינות החברות בארגון.

נאמני נשיא תימן, הנתמך בידי סעודיה, נלחמים בחותים, הנתמכים על ידי איראןצילום: אי־אף־פי

השינוי הפתיע לא רק את השווקים, אלא גם חלק מבכירי אופ"ק, ונראה היה כי מדובר בתגובה ישירה ליריבתה הוותיקה של סעודיה, איראן, שהבהירה כי בכוונתה לחזור לשוק הנפט העולמי במהירות, עם הסרת הסנקציות עליה. איראן מעוניינת להפיק כמיליון חביות ביום, מה שיוסיף 1% להיצע בשוק שכבר רווי בעודפי נפט, וסעודיה לא הייתה מוכנה להמשיך בהעמדת הפנים של מכסות תפוקה מחייבות.

נראה כי לא היה דיון רב בחזרתה של איראן לשוק. "עסקנו בכך שתי דקות. אי אפשר למנוע ממדינה ריבונית לחזור לשוק, כך שהדיון בכך אינו רלוונטי. למעשה, העמדה שלנו היא שאיראן תחליף יצרנית שאינה חברת אופ"ק", אמר שר הנפט הניגרי עמנואל איבה קצ'יקוו.

להחלטה מיום שישי לא צפויה להיות השפעה משמעותית על השווקים העולמיים בטווח הקרוב. מאז השנה שעברה, רוב חברות אופ"ק שואבות בשיא המרץ כדי להגן על נתח השוק שלהן. תקרת התפוקה של הקבוצה - 30 מיליון חביות ביום - היא סמלית יותר מכל דבר אחר, וכבר שנים שחברות הארגון מתעלמות ממנה. לפני הפגישה, היו שהעריכו כי אופ"ק יעלה את התקרה ל-31.5 מיליון חביות ביום, כדי לשקף את התפוקה האמיתית.

אך נטישת מראית העין של מגבלות תפוקה מאיימת להגביר את מלחמות המחירים בין חברות אופ"ק ולהקשות עליהן להסכים בנוגע לצעדים אחרים בהמשך הדרך, להערכת אנליסטים. בעקבות הפגישה, פירסם בנק ההשקעות גולדמן סאקס דו"ח לפיו גדלו הסיכויים להמשך המחירים הנמוכים, בין היתר, כיוון שבשלב מסויים בעולם כבר לא יהיה היכן לאגור את עודפי הנפט.

שר הנפט הניגרי עמנואל איבה קצ'יקוו (מרכז), במעמדו כנשיא אופ"ק בפסגת השרים בוינה, דצמבר 2015, ומימינו מזכ"ל אופ"ק עבדאללה אל-בדרי
שר הנפט הניגרי עמנואל איבה קצ'יקוו (מרכז) בפסגת השרים בוינה, דצמבר 2015, ומימינו מזכ"ל אופ"ק עבדאללה אל-בדריצילום: בלומברג

אך תקרת התפוקה ומכסות התפוקה היו העיקרון על בסיסו הוקם אופ"ק לפני 55 שנה – קביעתם איפשרה לארגון להשפיע על מחירי הנפט בעולם. הארגון שרד עימותים פנימיים בעבר, בהם גם מלחמות פנימיות כמו מלחמת איראן-עיראק ופלישת עיראק לכוויית. אך העימותים הנוכחים בין הכוחות הסונים לשיעים במזרח התיכון – בייחוד בסוריה ובתימן – מקשים עוד יותר על היחסים בין איראן לסעודיה.

"העובדה שלוחמים חותים הנתמכים על ידי איראן נלחמים בצבאות סעודיים בתימן אינה מעודדת, שכן הכנסות איראן מהנפט צפויות למצוא דרכן ללוחמים בהם איראן תומכת בתימן, עיראק וסוריה", אמר אסטרטג ההשקעות רוברט מינטר מחברת ההשקעות אברדין אסט מנג'מנט. איראן רוצה לזכות בנתח השוק שלה בחזרה, ויתר חברות אופ"ק לא מוכנות לוותר על נתח שוק בתקופה קשה בה המחירים גם כך נמוכים.

הצרכנים מרוויחים

גם יצרניות נפט שאינן חברות אופ"ק אינן מעוניינות להפחית את תפוקתן. ואף שהמחירים הנמוכים עשו שמות בכלכלותיהן של מדינות שנשענות רבות על מגזר האנרגיה, באסיה, שם מדינות רבות תלויות בייבוא נפט, ירידות המחירים היו בעלות השפעה חיובית: האינפלציה התמתנה וההכנסות הפנויות של משקי הבית גדלו – ועימן הצריכה הפרטית.

אחרי שאופ"ק החליט ש"כולם יוכלו לעשות ככל העולה על רוחם", כדברי שר הנפט האיראני, מצב זה עשוי להתייצב עוד יותר, להערכת ה. קומאר, מנהל חברת הזיקוק ההודית מנגלור רפיינרי. אזור אסיה והאוקיינוס השקט צפוי לצרוך השנה 31.87 מיליון חביות ביום, יותר מיבשות אמריקאה, להערכת סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). הודו והפיליפינים צפויות להיות המרוויחות הגדולות ביותר, שכן הן נשענות רבות על ייבוא נפט גולמי. קצב הצמיחה של הודו השנה, 7.4%, הוא המהיר מבין כלכלות אסיה. התמ"ג הפיליפיני צמח ב-6% השנה.

מחירים נמוכים באופן יציב צפויים להיטיב עם חברות הזיקוק, ששולי הרווח שלהן השתפרו משמעותית בשנה האחרונה, אך גם עם הצרכנים, שחלק מירידות המחירים של הנפט הגולמי בכל זאת מגיעות גם אליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker