לבנק הפדרלי אין ברירה - הריבית תעלה מהר וחזק

המשקיעים מצפים להעלאה אטית והדרגתית של הריבית בארה"ב - אך הם ממעיטים בערכה של התאוששות הכלכלה בארה"ב ועלולים להיתפס לא מוכנים אם הבנק הפדרלי יהיה אגרסיבי יותר

אחרי שבע שנים שבהן השאיר את הריבית בארה"ב בשפל, אותת הבנק הפדרלי כי ה–16 בדצמבר יהיה היום המכונן שבו תתרחש ההעלאה המצופה. זה היה המסר שג'נט ילן, נגידת הבנק הפדרלי, העבירה בשני נאומים פומביים שנשאה בשבוע שעבר.

לנוכח הוודאות הכמעט מוחלטת להעלאת ריבית של 0.25%, המשקיעים כבר מתחילים להתמקד בהעלאות הריבית הבאות. האם הן יהיו הדרגתיות, כפי שילן מציעה, או שמא ההתפתחויות הכלכליות ידחפו את הבנק הפדרלי להיות אגרסיבי יותר? כדי לענות על השאלות האלה צריך כדור בדולח - מה שאין לאף אחד. עם זאת שווה לבחון אותן, בהתחשב בשיבושים שעלולים להיגרם בשוק כשצעדי מדיניות מפתיעים את המשקיעים.

ג'נט ילןצילום: בלומברג

ילן הודתה באתגר הזה בנאומה ביום רביעי שעבר ובעדותה בקונגרס ביום חמישי. המתנה ממושכת מדי להעלאת הריביות, אמרה, עלולה לאלץ את הבנק הפדרלי "להדק את המדיניות בפתאומיות יחסית, ולגרום לשיבושים בשווקים הפיננסיים, ואולי אפילו להוביל את הכלכלה למיתון".

גישה אטית והדרגתית להעלאות הריבית היא מה שהבנק הפדרלי שידר עד כה, ומה שהמשקיעים מצפים לו ובמידה רבה גם רוצים, אבל ייתכן שזה לא מה שהם יקבלו. כך לפחות סבור איאן שפרדסון, הכלכלן הראשי של חברת פנתאון מקרואקונומיקס. משקיעים שחושבים שהעלאות הריבית של הבנק הפדרלי יהיו מתונות ולאורך תקופה ממושכת מעריכים לא נכון שלושה אלמנטים של הכלכלה, לטענתו. הטעויות האלה גורמות לתחזית שלילית מדי לגבי הצמיחה הכלכלית, ולפיכך גם להערכה כי העלאות הריבית יהיו מעטות ובמרווחים גדולים.

הטעות הראשונה של משקיעים היא החשש המוגזם שלהם מההאטה בייצור המקומי ובתעשיית הנפט. אף שאלה משברים אמיתיים וכאובים - והירידה בהוצאות בתחומים האלה באמת היתה אדירה - ההשפעה השלילית הכללית שלהם מוגבלת, לדברי שפרדסון.

מגזר הייצור כולו אחראי אמנם ל–12% מהתמ"ג של ארה"ב, אבל מגזר הנפט והייצור הקשור אליו מהווים פחות מ–5%. בנוסף, יותר אנשים נהנים מקריסת מחירי הנפט מאשר סובלים ממנה. "מה שקרה ב–13 החודשים האחרונים הוא העברה עצומה של משאבים מיצרניות הנפט לצרכנים", אמר שפרדסון. "הצרכנים הרבה יותר חשובים לכלכלה האמריקאית, ואותם הדברים שפגעו בייצור ובנפט נתנו לצרכנים זריקת עידוד גדולה".

מצב הצרכן טוב משחושבים

ההנחה השנייה שלגביה משקיעים טועים נוגעת לאינפלציה ולרעיון שלפיו התחזקות הדולר תרסן אותה בארה"ב. מצב כזה אמור להגביל את העלאות הריבית. התחזקות הדולר אכן מוזילה מוצרים מיובאים עבור הצרכנים האמריקאים, אבל רק 15% מליבת מדד המוצרים לצרכן רגיש לדולר, לדברי שפרדסון. דמי שכירות מהווים 41% מהמדד, למשל, בעוד ש–34% מורכבים משירותים, בהם עלויות רפואיות, פנאי וחינוך. ההוצאות על חלק מהדברים האלה - ובמיוחד שכירות ובריאות - עולות הרבה יותר מהר ממחירים אחרים.

עליית השכר משפיעה אף היא על האינפלציה, לדברי שפרדסון. שכר העובדים עלה בקצב אטי מאוד בשנים האחרונות, כפי שציינה ילן בנאומה האחרון, בקצב שנתי של בין 2% ל-2.5% - כעת זה עשוי להשתנות. "יש לנו עלייה מבורכת בקצב הצמיחה של שכר השעה הממוצע לכל העובדים ובשכר לשעה במגזר העסקי", אמרה.

אם האינפלציה תתחמם, יתחולל שינוי גדול. אינפלציית הליבה היתה ברמה של 1.25% בשנה שהסתיימה באוקטובר, לדברי הבנק הפדרלי, הרבה מתחת ליעד האינפלציה של 2%. בדו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי האחרון בארה"ב - 211 אלף משרות נוספו בנובמבר, מעל למצופה - נרשמה עלייה מתונה בלבד בשכר בחודש שעבר, אך הוא הראה כי עליית שכר עשויה להיהפך לגורם משפיע יותר ככל ששוק העבודה ממשיך להתהדק. "אם השכר הנומינלי יואץ, האמונה של הבנק הפדרלי בהעלאת ריבית הדרגתית תתערער", אומר שפרדסון.

בנוסף, נראה שהמשקיעים משוכנעים שהמכירות הקמעוניות, סמן כלכלי חשוב בארה"ב, נמצאות בצרות צרורות - אבל זה לא מדויק.

נכון שהצמיחה במכירות הקמעוניות הנומינליות, אלה שנמדדות במונחים דולריים של ימינו, יורדות. עם זאת, מציין שפרדסון, אם תסתכלו על המכירות הקמעוניות במונחים ריאליים, שאינם מותאמים לשינויים במחירים, הצמיחה מרשימה. בחלק האחרון של 2014, נרשמה עלייה של 4% במכירות. כיום המגמה היא של עלייה של 5.5%, מה שמעיד כי מצבו של הצרכן האמריקאי טוב מכפי שהמשקיעים חושבים.

אם שפרדסון צודק, הרי שעשרות מיליוני אמריקאים יראו שיפור משמעותי במצבם הפיננסי. זו סיבה לחגוג, אך היא גם עלולה לערער את ביטחונם של רבים בוול סטריט.

לכל פרסום של נתונים כלכליים יש פוטנציאל לערער את השוק אם נראה שהם נוגדים את ההנחה הרווחת לגבי התאוששות אטית. המשקיעים שממעיטים בערכן של מגמות חיוביות יותר ייתפסו לא מוכנים אם הבנק הפדרלי יהיה אגרסיבי יותר.

כרגע, השוק רואה סיכוי של 50% להעלאת ריבית שנייה עד אפריל. שפרדסון צופה כי זה יקרה במארס, לאחר שהאבטלה תמשיך לרדת והשכר יוסיף לעלות.

בעצם העלאת הריבית יאותת הבנק הפדרלי בבירור כי הוא מאמין שהכלכלה האמריקאית התאוששה מהחורבן של 2008. אלה חדשות נהדרות בפני עצמן. ואולם השינוי במדיניות ידרוש גם מהמשקיעים לשנות משמעותית את הגישה שלהם, אז אל תופתעו אם ייווצרו מהמורות בדרך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker