בלומברג
סוזן וולי

ההחלטה של מארק צוקרברג ואשתו, פריסיליה צ'ן, להעביר בהדרגה 99% מהונו של מייסד פייסבוק היא חדשות גדולות לא רק בשל הסכום האדיר - 46 מיליארד דולר - אלא גם בשל האופן החריג שבו בחר הזוג להוציא לפועל את יעד הפילנתרופיה שלו.

במקום להקים קרן פרטית קרן צדקה כפי שעשו ביל ומלינדה גייטס, המיזם של צוקרברג-צ'ן יוקם כחברה בע"מ (LLC).

זהו צעד חריג ביותר עבור פילנתרופיה בקנה מידה גדול. "מעולם לא ראיתי מישהו מקים חברה בע"מ למטרות פילנתרופיות", אומרת ג'יין וויילס, סגנית נשיא לפילנתרופיה וחברה במכון אספן. "בדרך כלל מקימים קרן שנושאת עימה יתרונות מיסוי".

מרק צוקרברג, הבעלים של פייסבוק ואינסטגרם, יחד עם אשתו פרסילה ובתם מקסצילום: רויטרס

הנה ארבע דרכים מרכזיות שבהן מעמד של חברה בע"מ ישפיע על מה שצוקרברג וצ'ן יעשו עם הונם:

1. אין מגבלות על שדלנות (לובינג)

זה נראה ברור למדי שהיוזמה של הזוג תתן לכסף לדבר בפוליטיקה. פייסבוק, לפי התיאור הרשמי שמופיע בחברה בע"מ החדשה של צוקרברג, מכירה בכך ש"ביצוע השקעות פרטיות ומעורבות בדיוני מדיניות" יהיו חלק מהמשימה של המיזם.

במכתב פומבי שכתב צוקרברג לביתו התינוקת, מקס, הוא מדגיש את רצונו להשפיע על האג'נדה: "אנחנו חייבים להיות מעורבים במדיניות כדי להשפיע על הדיונים הציבוריים". אם היוזמה הפילנתרופית היתה קמה כקרן צדקה רגילה פטורה ממס, לא היתה לה האפשרות להפעיל לובי על מחוקקים או להשתתף בפעילות פוליטית אחרת. מס הכנסה בארה"ב (IRS) אוסר על קבוצות פטורות ממס "להשתתף במישרין או בעקיפין או להתערב בשום קמפיין פוליטי בשם אף מועמד (או נגדו) למשרה ציבורית.

2. הצדקה הזאת יכולה להניב רווחים

רווחיות לא נראית כמו המטרה של החברה בע"מ החדשה. אבל אם חלק מההון של פייסבוק מושקע בסופו של דבר במשהו שיתברר כמניב רווחים, אזי היוזמה של צוקרברג-צ'ן לא תהיה בסיכון של הפרת חוקי מס הכנסה לגבי ארגונים פטורים ממס. ועדיין, אפילו ארגונים ללא מטרת רווח יכולים להרוויח בלי להפסיד את מעמדם כפטורים ממס, כל עוד הפעילות קשורה למטרת הארגון. פייסבוק התחייבה ש"הרווחים מהשקעות בחברות ינוצלו כדי לממן עבודה נוספת כדי לקדם את המטרה".

3. יהיה קל יותר לבצע מיזמים משותפים

קרנות צדקה רגילות הן שותפות בעייתיות למגזר הפרטי. "יש מגבלות מאוד נוקשות לגבי האופן שבו קרנות פרטיות יכולות לשתף פעולה עם חברה למטרות רווח", אומר ג'פרי טננבאום, שותף ויו"ר פירמת עורכי הדין ונאבל. "אם זה ארגון למטרות רווח, אין מגבלות כאלה".

4. הימנעות מ"חוק ה-5%"

השימוש במבנה תאגידי פוטר חוק שמחייב תרומה של 5% לפחות משוויו של ארגון ללא מטרות רווח בכל שנה. "באמצעות הקמת חברה בע"מ במקום ארגון, הם יכולים להוציא כסף בקצב שנראה להם מתאים לבעיה שהם מנסים לפתור או לאסטרטגיה שהם מבקשים", אומרת וויילס ממכון אספן. "במובן הזה, זה מעניק להם הרבה יותר גמישות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker