סייבר מאנדיי: המכירות שהגיעו לשיא, המלאים שהתרוקנו והאתרים שקרסו

צרכנים רצו להימנע מהתורים של "יום שישי השחור" באמצעות קניות באינטרנט, אך מצאו גם שם תורים ומחסור במלאים

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

צרכנים אמריקאיים שביקשו להימנע מהעומסים בחנויות הפיסיות בחגים ולזכות במבצעים גדולים ב"סייבר מאנדיי" נאלצו להתמודד עם פקקי תנועה ומוצרים שאזלו גם בחנויות המקוונות. חלק מלקוחות רשת טארגט נאלצו "לעמוד בתור" וירטואלי, כאשר מיליוני גולשים נכנסו לאתר, וחלקם קיבלו הודעה לפיה אם ימתינו, האתר יתעדכן וכניסתם לאתר תתאפשר.

המכירות ב"סייבר מאנדיי", מסורתית היום העמוס ביותר בשנה של קניות באינטרנט בארה"ב, הסתיימו לפי הערכות ראשוניות בעלייה של 12% לעומת השנה שעברה, ויסתכמו ב-2.98 מיליארד דולר, לפי אדובי דיגיטל אינדקס, מדד של אדובי סיסטמס המספקת שירותי שיווק ומדיה דיגיטליים לקמעונאיות. נכון לשעה 10 בבוקר שעון ניו יורק, המכירות הסתכמו ב-490 מיליון דולר.

אך 13 מבין כל 100 כניסות למוצרים העלו הודעת "אזל במלאי" ביום שני בבוקר – יותר מכפליים מאשר ביום ממוצע, לפי אדובי. קריסות אתרים וזמני עיבוד איטיים ב-5 ימי הקניות שהחלו בחג ההודיה דווחו בשלל קמעוניות, בהן נימן מרקוס, וול מארט, ויקטוריה סיקרט ופוט לוקר. היו דיווחים גם על איטיות של שירות התשלומים פייפאל.

הנתונים מדגישים את מגמת הצמיחה הנמשכת בקניות מקוונות, המפצה על האטה של הקניות בחנויות פיסיות. אך מחסור במוצרים מעלה חששות רחבים יותר לגבי מלאי הקמעוניות בתקופה החשובה ביותר שלהן בשנה.

אדובי עקבה אחר 80% מהעסקות המקוונות של 100 הקמעוניות האמריקאיות המובילות, ואמרה כי המכירות צפויות היו לעמוד בתחזיותיה למכירות שיא של 3 מיליארד דולר עד סוף יום שני. נתוני ריטייל נקסט העלו כי המכירות בחנויות פיסיות בין יום חמישי ליום ראשון ירדו ב-4.7%, כאשר תעבורת הלקוחות ירדה ב-5.1% לעומת השנה שעברה. נתוני צ'אנל אדווייזר, חברת שירותים וטכנולוגיות לקמעוניות, העלו כי המכירות באמזון מרקטפלייס, האחראיות ליותר מ-40% מהכנסות אמזון, צמחו ב-22.4%; מכירות גוגל שופינג טיפסו ב-14.3%; ומכירות אי-ביי טיפסו ב-1.9% עד שתים עשרה בצהריים שעון ניו יורק.

באתר של רשת טארגט, חלק מהגולשים נתקלו עם כניסתם לאתר בהודעה: "מצטערים, אך תעבורה רבה באתר גורמת לעיכובים. אם לא אכפת לכם לחכות קצת, נעדכן את האתר ונתחיל להזיז את העניינים מיד". דוברת טארגט אמרה כי כאשר באתר יש זינוק בתעבורה, הוא מציב חלק מהגולשים בתור, בעוד מיליוני אחרים גולשים. היא אמרה כי כבר באמצע היום, נפח הגולשים היה גבוה כפליים מהיום העמוס ביותר באתר החברה עד כה.

רוב הקמעונאיות, בהן טארגט, וול-מארט ובסט ביי, החלו להציע מבצעים כבר לפני כמה שבועות השנה. לפי אדובי, בין חג ההודיה לסייבר מאנדיי, צרכנים כבר הוציאו 11 מיליארד דולר ברשת, עלייה של 15% לעומת 2014. 28% מהמכירות באינטרנט התבצעו במכשירי מובייל. מאסטרקרד דיווחה אף היא כי חוותה זינוק דו-ספרתי במכירות המקוונות של סוף השבוע לעומת השנה שעברה. יבמ דיווחה על גידול של 26% במכירות הקמעוניות בסוף השבוע לעומת השנה שעברה.

חבילות מחכות במרכז ההפצה של חברת Jet.com בסייבר מאנדיי, יום הקניות המקוונות הגדול של ארה"ב
צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker