סוציאליזם? מדיניות רווחה? הכלכלות הכי פחות שיוויוניות נמצאות באירופה

ארה"ב היא הכלכלה המפותחת הכי לא-שיוויונית – רק כל עוד מתעלמים מכלכלות דרום אירופה; הגידול החד ביותר באי-השיוויון חל במדינות הסקנדינביות, אך הן עדיין השיוויוניות ביותר מקרב המדינות המפותחות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הכלכלות הלא-שיוויוניות ביותר מקרב המדינות המפותחות, נמצאות בדרום אירופה - ספרד, פורטוגל, איטליה ויוון - ואחריהן ארה"ב, לפי דו"ח חדש של מורגן סטנלי, שבחן שלל מדדים, בהם פער השכר המגדרי, תעסוקה במשרה חלקית שלא מרצון, וגישה לאינטרנט. הבנק מצא כי עלייתן של כלכלות כמו סין והודו תרמה להורדת אי-השיוויון בין מדינות, אף שאי-השיוויון בתוך מדינות בין מעמדות שונים, צמח.

מאז שנות ה-80', הגידול החד-ביותר באי-שיוויון בהכנסות היה בשוודיה, כאשר בוחנים כלכלות מפותחות. אך גם לאחר גידול זה (לצד יתר מדינות סקנדינביה), בשוודיה אי-השיוויון הוא מהנמוכים בעולם.

אי-שיוויון ממושך פוגע בצמיחה הכלכלית בטווח הארוך, להערכת הבנק, שכן הפגיעה בהזדמנויות חותרת תחת תמריצים לעבודה קשה, השכלה טובה ושיפור כישורים. יתכן גם כי הוא פוגע באמון במחוקקים ובמוסדות חברתיים, ויכול להוביל לפתרונות כלכלניים כמו רגולציה מוגברת על השווקים, מדיניות מגן של מכסים גבוהים וצעדים נגד הגירה.

"דורות קודמים של משפחות ממעמד הביניים, שיצאו מהתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, יכלו לשאוף לשיפור איכות חייהם, עם בית בגודל סביר והשכלה טובה לילדיהם", כמו גם פנסיה אמינה, כתבו כלכלני מורגן סטנלי בדו"ח. "לעומת זאת, שאיפות המעמד הביניים היום נתקלות בחומה של חוסר ביטחון תעסוקתי וחוסר ודאות בפרישה".

עם זאת, יש משקיעים שיכולים להרוויח מהגידול באי-השיוויון, בייחוד אלו המציעות מגוון רחב של מוצרים הן בתמחור גבוה והן בתמחור נמוך, לפי מורגן סטנלי. זה יתרום לחברות כמו נסטלה, שפונה הן ללקוחות מעוטי הכנסה והן ללקוחות עשירים, באמצעות היצע מוצרים הן בתחום היוקרה והן בתחום הזול, לפי הבנק.

מקבץ נדבות מחופש לליצן באחד מרחובות מדריד. בשלט נכתב: "אני רוצה לאכול, תודה"צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker