פולקסווגן מתחילה בתיקון שערוריית מנועי הדיזל: תשיק תיקון ל-90% מהמכוניות המושפעות באירופה

החברה גם הגיעה להסכם עם רגולטורים בארה"ב לפיו תגיש מחדש לבדיקה תיקוני תוכנה למנועים במכוניות גדולות יותר

לוגו בלומברג
בלומברג

פולקסווגן אמרה כי יש לה אישור לתקן את מרבית מנועי הדיזל הבעייתיים שלה באירופה, וכי הגיעה להסכם עם רגולטורים בארה"ב לפיו תגיש מחדש לבחינה תוכנה מתוקנת ב-85 אלף מכוניות נוספות, אות להתקדמות במאמציה להתגבר על משבר מניפולציית נתוני הזיהום.

הרגולטור הגרמני KBA אישר עדכון תוכנה למנוע דיזל בנפח 2 ליטרים, והסכים עקרונית לתכנית גם לעדכון מנועי דיזל של 1.6 ליטרים, אמר מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר לכאלף מנהלים בחברה. עלויות ומורכבות התיקונים, החלים על יותר מ-90% מהמכוניות שהושפעו מהמניפולציה באירופה, "ניתנות לניהול", אמר, לפי תמלול חלקי של הנאום שהגיע לידי בלומברג.

הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב (EPA) ומועצת משאבי האוויר של קליפורניה הסכימו לאפשר לפולקסווגן לבקש אישור על גירסה מתוקנת של התוכנה ב-85 אלף מנועי דיזל שנתפסו כבעייתיים בחקירה האחרונה של רגולטורים אמריקאיים, אמרה החברה. בהנחה שתיקון זה יאושר, הוא צפוי לעלות כמה עשרות מיליוני יורו, לדברי פולקסווגן.

שני ההסכמים מעידים כי פולקסווגן מתקרבת לפתרון בשערורייה שהחברה נאלצת להתמודד עימה בשלוש חזיתות: תוכנות זיוף שהותקנו בכ-11 מיליון מכוניות דיזל בעולם, עם מנועי 1.2, 1.6 ו-2 ליטר; דירוגי פליטת פחמן דו-חמצני בעייתיים בכ-800 אלף כלי רכב; ותוכנות בעייתיות במנועי הדיזל הגדולים בארה"ב.

אף שהתיקון האירופי לא יחול בארה"ב, הוא מעיד על דרך קדימה עבור מרבית המכוניות בהן הותקנה תוכנת זיוף הנתונים. אירופה היא המושפעת העיקרית, עם קריאה לתיקון במוסכים על 8.5 מיליון מכוניות.

מנועי הדיזל בנפח 1.2 ליטרים ככל הנראה זקוקים אך ורק לעדכון תוכנה, אמר מולר, ותכנית לעדכון זה תוגש לרגולטור הגרמני עד סוף החודש. תיקון המנועים בנפח 1.6 ליטרים פחות מורכב מההערכות המוקדמות. בנוסף לשדרוג התוכנה, מכוניות אלה ידרשו "שינויים פשוטים יחסית" במערכת סינון האוויר, אמר מולר. הוא לא פירט את העלות הצפויה של קנסות ותביעות בארה"ב ובאירופה.

התחלת הריקול באירופה תהיה צעד קדימה בפתרון המשבר שאופף את פולקסווגן מאז נחשף ב-18 בספטמבר. המשא ומתן בארה"ב לגבי המכוניות הגדולות יותר צפוי לסגור חזית חדשה שנפתחה בחקירה החודש. מולר, שמונה לאחר חשיפת השערורייה, אמר כי בכוונתו להגיש דו"ח ביניים על מצב החקירה באמצע דצמבר, כיוון שתוצאות סופיות יתקבלו רק לאחר כמה חודשים. בכוונתו לחשוף אסטרטגיה חדשה עד אמצע 2016. המטרה היא לנער את המבנה האוטוקרטי בחברה ולהתמקד מחדש בשלוש נושאים: דיגיטציה, קיימות ואמינות. "אנחנו צריכים להיות קצת יותר כמו עמק הסיליקון", אמר.

מתיאס מולר, מנכ"ל פולקסווגן, בעת מסיבת עיתונאים במטה החברה בוולפסבורג בגרמניה, ב-21 באוקטובר 2015
מתיאס מולר, מנכ"ל פולקסווגן.צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker