העסקה שהצליחה לגרום לקלינטון ולטראמפ להסכים: עסקת פייזר-אלרגן "מגעילה"

המיזוג בין החברה האמריקאית ליריבה האירית הקטנה יותר, שנועדה לאפשר לפייזר לשלם מסים באירלנד במקום בארה"ב – וכך להפחית את חשבון המס שלה בכשני שליש – זכה לחיצי ביקורת משני צידי המפה הפוליטית בארה"ב

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

פוליטיקאים אמריקאיים יצאו נגד מיזוג פייזר ואלרגן וטענו כי היא נועדה לאפשר לחברות להתחמק ממס, ופתחו בסבב נוסף של ביקורות על חוקי המס התאגידיים בארה"ב. עם זאת, הקונגרס האמריקאי לא צפוי להצליח להעביר חקיקה בנושא לפחות עד 2017.

, בשווי 160 מיליארד דולר, תאפשר לפייזר האמריקאית להעביר את מטה החברה לאירלנד, שם מבוססת אלרגן, וכך להעביר את מדינת תשלום המסים העיקרית שלה לאירלנד, בה מס החברות הרשמי הוא כשליש לעומת ארה"ב. החברה הממוזגת תמשיך להיקרא פייזר ותנוהל על ידי מנכ"ל פייזר, כאשר ההנהלה הבכירה תמשיך לפעול בניו יורק, והחברה תמשיך פעילויותיה בארה"ב.

עסקות מסוג זה מכונות "היפוך שרוול", ועלו באחרונה לתודעה הציבורית, בעיקר על רקע שלל מיזוגים מסוג זה בענף התרופות. לפי אגף התקציבים של הקונגרס, היפוכי שרוול, אם לא תשתנה החקיקה בנושא, יעלו לקופת האוצר האמריקאית כמעט 20 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

הדמוקרטים הטיחו את הביקורות החריפות ביותר על העסקה, אך גם הרפובליקאים לא נותרו שקטים. הילרי קלינטון, המועמדת המובילה של הדמוקרטים, האשימה את פייזר בשימוש בפרצות בחוקי המס כדי להימנע מתשלום חלקה ההוגן בנטל המס. קלינטון אמרה כי תציע צעדים אפשריים למניעת עסקות "היפוך שרוול", אך לא פירטה. "איננו יכולים להמשיך לעכב פעולה נגד היפוכי שרוול ששוחקים את בסיס המס שלנו", אמר קלינטון בהצהרה.

המועמד הרפובליקאי המוביל, דונלד טראמפ, שקרא לרפורמה כוללת במבנה המס האמריקאי, אמר כי "העובדה שפייזר עוזבת את מדינתנו באובדן אדיר של משרות מגעילה" והוסיף כי "הפוליטיקאים שלנו צריכים להתבייש".

תמונה של דונלד טראמפ בנאום (מימין) לצד תמונה של הילרי קלינטון בנאום (שמאל)
הילרי קלינטון (שמאל) ודונלד טראמפ. השניים מסכימים אך לעתים נדירותצילום: אי–פי

הבית הלבן סירב למסור תגובה על עסקת פייזר, אך דובר הבית הלבן אמר לעיתונאים כי על הקונגרס לפעול למניעת עסקות נוספות מסוג זה. בעבר יצא ממשל אובמה נגד עסקות היפוך השרוול, ובשבוע שעבר אף חשף תקנות חדשות שנועדו להגביל אותן – ניסיון שני שלו כבר לבלום את המגמה. אך תקנות אלה הן רק תיקונים קטנים לחוקים קיימים, ואינן צפויות למנוע את עסקת פייזר-אלרגן, להערכת מומחי מס.

הסנאטור ברני סנדרס, המתמודד העיקרי נגד קלינטון על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות, אמר כי העסקה "תאפשר לתאגיד אמריקאי נוסף להסתיר את רווחיו מחוץ לגבולות ארה"ב".

מנכ"ל פייזר, איאן ריד שלח ביום שני מכתב לסנאטורים בכירים, אולי מתוך ציפייה לתגובת נגד חריפה. במכתב נאמר כי "נותיר את המטה התפעולי העולמי שלנו בניו יורק. בעת השלמת העסקה צפויים להיות לנו 40 אלף עובדים ב-25 מדינות – נזכה בגישה רחבה יותר למשאבים שיאפשרו לנו לבצע השקעות משמעותיות בארה"ב".

פייזר מחזיקה רווחים בסך 74 מיליארד דולר מחוץ לארה"ב, הודות לפירצה נוספת בחוקי המס, לפיה הרווחים חייבים במס בארה"ב רק כאשר החברה מחזירה אותם לשטחה. כחברה אירית, כספים אלה יהיו נגישים יותר בפני פייזר.

טום פרייס, מחברי הקונגרס הרפובליקאים המועטים שהגיבו לעסקה ביום שני, אמר בהצהרה כי הגדלת הרגולציות אינה צפויה לפתור את בעיית היפוכי השרוול. "הפתרון האמיתי היחיד להגבלת היפוכי השרוול הוא רפורמה במיסוי", אמר. אך הקונגרס המפולג אינו צפוי לנסות להתמודד עם רפורמה רחבה במיסוי לפני בחירות 2016.

"פייזר בנתה את פעילותה על בסיס תמריצי המס שלנו למחקר ולפיתוח, על בסיס מחקר רפואי במימון פדרלי, בעזרת כוח העבודה המיומן שלנו והתשתיות שלנו", אמרה חברת בית הנבחרים הדמוקרטית רוזה דלאורו, בהצהרה. "איננו יכולים להמשיך לאפשר לפייזר ולתאגידים אחרים להעמיד פנים שהם אמריקאיים וליהנות מהיתרונות שלארה"ב יש להציע, תוך שהן טוענות כי הן שייכות למדינה אחרת בכל הנוגע למיסוי", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker