נופץ השיא מלפני המשבר הפיננסי: מיזוגים ורכישות בסך 4.2 טריליון דולר בעולם מתחילת השנה

עסקת פייזר-אלרגן שעליה נודע היום - המיזוג השני בגודלו בהיסטוריה - הוא המיזוג השני השנה ששוויו גבוה מ-100 מיליארד דולר - לאחר שלפני 2015 היו רק ארבעה מיזוגים בסדר גודל כזה

לוגו רויטרס
רויטרס

היקף המיזוגים והרכישות בעולם זינק לרמתו הגבוהה מעולם, תוך ניפוץ השיא שנקבע לפני המשבר הפיננסי העולמי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס.

המיזוג בין יצרניות התרופות פייזר ואלרגן - המיזוג השני הכי גדול בהיסטוריה - הקפיץ את היקף המיזוגים והרכישות השנה ל-4.2 טריליון דולר , יותר משיא של 4.1 טריליון דולר שנקבע בשנת 2007.

קדחת המיזוגים והרכישות השנה באה על רקע בטחון גובר של הנהלותיהן של חברות שבקופותיהן כמויות מזומנים גדולות ואשר מחפשות הזדמנויות להגדיל את הצמיחה, לאחר מספר שנים דלות מיזוגים בעקבות המשבר הפיננסי העולמי.

פייזר, יצרנית ויאגרה, הודיעה היום על רכישת אלרגן, יצרנית בוטוקס, בעסקה בשווי 160 מיליארד דולר.

ויאגרה של פייזרצילום: בלומברג

ההודעה על העסקה באה פחות משבועיים לאחר שחברת אינבב, מבשלת הבירה הגדולה בעולם, הגישה הצעת רכש בסך 106 מיליארד דולר למתחרתה סאב-מילר.

אם שתי העסקאות הללו אכן יושלמו, תהפוך עסקת פייזר-אלרגן למיזוג השני השנה ששוויו גבוה מ-100 מיליארד דולר - סדר גודל שכמותו היה רק בארבעה מיזוגים לאורך ההיסטוריה.

פייזר נחשבת לתורמת קבועה לפעילות המיזוגים והרכישות, והיתה מעורבת בשש מתוך 20 העסקות הגדולות ביותר במגזר התרופות. העסקה האחרונה מגדילה את היקף המיזוגים והרכישות במגזר השנה ל-649.4 מיליארד דולר - יותר מסך העסקות בשנתיים הקודמות ביחד.

המיזוג הגדול בהיסטוריה היה רכישת מנסמן הגרמנית על ידי וודאפון-איירטאץ' הבריטית בשנת 1999 תמורת 202.8 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker