העסקה הגדולה בהיסטוריה של שוק התרופות: פייזר רוכשת את אלרגן ב-160 מיליארד דולר

העסקה תהיה המיזוג הגדול ביותר של השנה; פייזר צפויה להעביר בעקבותיה את בסיס המס שלה לאירלנד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו רויטרס
רויטרס

ענקית התרופות פייזר הודיעה היום כי תרכוש את יצרנית הבוטוקס אלרגן בקרוב ל-160 מיליארד דולר, לאחר שקיבלה אתמול את אישור הדירקטוריון לרכישה. תיצור את חברת התרופות הגדולה בעולם.

המיזוג בין פייזר לאלרגן הוא הגדול ביותר אי פעם במגזר התרופות. הרכישה צפויה לעורר סערה בארה"ב על רקע הבחירות לנשיאות, היות שפייזר תעבור להיות רשומה באירלנד בעקבות אלרגן, אסטרטגיה שחברות רבות נוקטות כדי להפחית את שיעור המס שהן משלמות.  העסקה בוודאי גם תצית מחדש את הדיון בתעשיית התרופות לגבי חלקו של המחקר והפיתוח, במיוחד לאור העובדה שמנכ"ל אלרגן ברנט סונדרס, ספקן ידוע לגבי פיתוח של תרופות בתוך החברה, יצטרף לחברה הממוזגת בעמדה שבה הוא ישפיע על האסטרטגיה שלה.

אלרגן מוערכת בשווי של 363.63 דולר למניה בעסקה, לפי הודעת החברות. זוהי פרמיה של יותר מ-30%. במסגרת העסקה תשלם פייזר 11.3 מניות שלה על כל מניה של אלרגן. כמו כן היא תכלול מרכיב קטן של מזומן, שיהווה פחות מ-10% משווי העסקה הכולל. מנכ"ל פייזר איאן ריד יהיה מנכ"ל החברה הממוזגת, בעוד שסונדרס יהיה חבר דירקטוריון וכן יכהן בתפקיד בכיר שיתמקד בפעילות ובאינטגרציה בין החברות.

מיזוג בין פייזר לאלרגן יצור ענקית תרופות עם מכירות שנתיות של יותר מ-60 מיליארד דולר, ובכך תעקוף החברה את מרק האמריקאית, שלה הכנסות של 40 מיליארד דולר בשנה. המיזוג – שיכניס את התרופות הפופולריות של פייזר ליפיטור וויאגרה תחת גג אחד ביחד עם נמנדה ורסטסיס של פייזר – יהיה המיזוג של השנה ויעקוף את הצעת ההשתלטות של יצרנית הבירה אנהויזר-בוש אינבב על סאב-מילר המתחרה ב-107 מיליארד דולר.

המגעים של פייזר עם אלרגן הגיעו יותר משנה אחרי שהחברה האמריקאית נטשה הצעה ולהעביר את בסיס המס שלה לבריטניה. משרד האוצר האמריקאי עדכן בשנה שעברה ושוב השנה את חוקיו כך שיקשו על חברות להעביר את הרישום שלהן למדינות אחרות וכך לחמוק ממס החברות בארה"ב. ואולם מומחים אומרים כי הצעדים הללו לא ימנעו מפייזר לעבור.

אף שפייזר מחתה בעבר על מס החברות הגבוה בארה"ב – 35% - היא צמצמה במשך שנים את שיעור המס שהיא שילמה בפועל באמצעות מכירת פטנטים על תרופות לחברות בנות בחו"ל ושימוש בהם ליצור תרופות שאחר כך נמכרות לחברות בנות בארה"ב. הנוהג הזה אפשר לפייזר לרשום רווחים גבוהים בחו"ל תוך דיווח על הפסדים בארה"ב בחמש השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker