מיזוג של 150 מיליארד דולר: התקרבות במגעים בין פייזר לאלרגן

פייזר עשויה להודיע כבר ביום שני על רכישת אלרגן במחיר של 150 מיליארד דולר, אם משרד האוצר לא יספיק עד אז להוציא הנחיות חדשות שיקשו על פייזר להעביר את המטה שלה לאירלנד כדי להתחמק מתשלום מס בארה"ב

לוגו בלומברג
בלומברג

פייזר מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת אלרגן במחיר של עד 380 דולר למניה, כך אומרים גורמים עם ידע בנושא. המחיר הזה למניה מעניק ליצרנית הבוטוקס שווי של 150 מיליארד דולר – וזו עשויה להיות העסקה הגדולה מעולם בתעשיית התרופות.

החברות מתכוונות להודיע על הגעה להסכם כבר ביום שני, לפי הגורמים שביקשו להישאר בעילום שם מכיוון שהדיונים פרטיים. המחיר המדובר הוא 370-380 דולר למניה, אמרו שני גורמים. ואולם מכתב שהוציא אתמול משרד האוצר האמריקאי בנוגע לעסקות מיזוג לצורך תכנון מס עשוי להוביל לדחייה בחתימה על ההסכם הסופי ולשנות את תנאי העסקה, אמר גורם נוסף.

השנה נרשמה חגיגת מיזוגים ורכישות בתעשייה הפארמה והביוטק, והשיא שנרשם בשנה שעברה של עסקות בשווי של 220 מיליארד דולר כבר נעקף, כך עולה מניתוח של בלומברג. רכישת אלרגן, הרשומה בדבלין, אירלנד, עשויה לאפשר לפייזר הניו יורקית להעביר את בסיס המס שלה מארה"ב לצורכי תכנון מס.

הסיכויים לחתימה על עסקה תלויים "במחיר שאותו תסכים לקבל אלרגן. בנוסף, אנחנו לא יודעים אם מופעל מאחורי הקלעים לחץ של הבית הלבן", אומר האנליסט אומר רפעת מחברת אוורקור. למשרד האוצר אין כוח להתערב בתכנוני מס כאלה, אבל הוא יכול לפגוע ביתרונות הכלכליים של עסקה כזו, הוא אומר.

אם העסקה תושלם במחיר של 380 דולר למניה – יהיה זה המיזוג הגדול ביותר השנה בכל התחומים, ותהיה זו עסקה גדולה יותר גם מהרכישה של וורנר-למברט על ידי פייזר ב-2000 בשווי של 116 מיליארד דולר. לפי מידע שנותח על ידי בלומברג, תהיה זו עסקת הרכישה הגדולה מעולם בתעשיית התרופות.

גורמים מטעם אלרגן ופייזר סירבו להגיב.

מניית אלרגן ירדה אתמול אחרי נעילת המסחר בוול סטריט בעקבות פרסום המכתב של משרד האוצר האמריקאי, שבו נכתב כי הוא מחפש דרכים לטיפול בנושא רכישות של חברות מעבר לים ומתכנן להוציא בהמשך השבוע הנחיות בנושא.

העסקה עשויה לחזק את המותג פייזר בתעשיית התרופות ואולי גם לגרום לפיצול החברה לשני חלקים. שווי השוק של אלרגן מוערך ב-122 מיליארד דולר. אחרי הרכישה, עשויה לבחור פייזר האמריקאית להעביר את המטה שלה לאירלנד. מעבר שכזה דורש מפייזר לערוך רכישה גדולה של חברה זרה, כדי לעמוד בחוקי המס האמריקאיים. זו גם היתה אחת הסיבות שבגינה התעניינה פייזר ברכישת אסטרהזנקה בשנה שעברה, לפני שביטלה את ההצעה.

בעבר ניסה משרד האוצר האמריקאי להקשות על חברות מקומיות להעביר את מטה המס שלהן מחוץ לארה"ב ובספטמבר 2014 הגביל את השימוש במקורות מימון זרים להשלמת עסקות כאלה. ההצעה של משרד האוצר בשנה שעברה עיכבה עסקות רבות, אך לא את כולן.

עד ספטמבר 2014 היו ברגר קינג, מדטרוניק ומיילן בהליכים לעסקות דומות לצורך תכנון מס – וכולן השלימו את העסקות בסופו של דבר. ואולם אבווי ביטלה רכישה של שייר בהיקף של 52 מיליארד דולר, שמה שנחשבה אז כעסקה הגדולה ביותר לצורכי תכנון מס. אבווי האשימה אז את משרד האוצר בביטול העסקה.

לאלרגן יש 70 פרויקטים בשלבי פיתוח מתקדמים. החברה רכשה כמה חברות נוספות על רקע הניסיון שלה להרחיב את עסקי התרופות הממותגות שלה אחרי שמכרה את החטיבה הגנרית שלה לטבע הישראלית בכ-40.5 מיליארד דולר. החבריה הצליחה לרשום רווחים טובים מהציפיות בשמונת הרעונים האחרונים, מה שהופך אותה לתוספת אטרקטיבית לתיק ההשקעות של פייזר.

פייזר מחפשת את הלהיט הגדול הבא שלה אחרי שפג תוקף הפטנט על הליפידור לטיפול בכולסטרול ועל הסלברקס לטיפול בדלקת פרקים. החברה דיווחה על הכנסות של 49.6 מיליארד דולר בשנה שעברה ובספטמבר העלתה את תחזית הרווח השנתית שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker