הסכנות הגדולות ביותר לכלכלה הגלובלית: צמצום השקעה בסין ואינפלציה בארה"ב

תחזית קרדיט סוויס ל-2016 מציינת שתי סכנות אלה בתור התרחישים שעשויים לאיים על הצמיחה העולמית – ולא העלאות הריבית בארה"ב

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בנק קרדיט סוויס פירסם את את תחזיתו העולמית ל-2016, בה כלכלנים ואסטרטגים מציעים תחזיות רחבות לפעילות הכלכלית בעולם כמו גם את ההשקעות המומלצות בעיניהם, והתפתחויות שעשויות לשנות את תרחישי הבסיס שלהם ולפגוע בהשקעות אלו.

כותרת הדו"ח – "הבנק הפדרלי מתעורר" אולי רומזת כי הבנק המרכזי של ארה"ב הוא המקור העיקרי שעשוי להשפיע על הצמיחה העולמית. אף שהכלכלן הראשי של קרדיט סוויס, ג'יימס סוויני, מאמין כי הבנק הפדרלי צפוי להעלות ריבית 4 פעמים עד סוף 2016, הוא אינו רואה במחזור זה אחד משני הארועים המשמעותיים ביותר באופק.  התרחישים הגרועים שעשויים לסכן את הצמיחה העולמית בעיני הבנק הם היעלמות של ההשקעות בסין או התאוששות של האינפלציה בארה"ב.

הגעה לרמת ההשקעה הנכונה בסין מאתגרת את המחוקקים בסין, וצפויה להשפיע על הכלכלה העולמית, להערכת הבנק. סין עוברת כעת שינוי מבני של צמיחה כלכלית מבוססת יותר ביקוש מקומי ופחות ייצוא. אף שאינה צפויה לסגור כליל את מנגנוני האשראי שהובלו את הצמיחה בהשקעות במדינה, היא עשויה להגבילם, שכן יעילותם בתנאים הכלכליים הנוכחיים פחתה והשקעות עודפות עשויות להוציא את הכלכלה מאיזון וליצור משבר פיננסי סיני.

בשל גודלה העצום של סין, סוויני מודה כי כל ההנחות היסודיות בתחזית הבסיסית של קרדיט סוויס יצטרכו להיבחן מחדש במקרה שההשקעות בסין יתחילו להצטמצם. הוא ציין כי השקעות ההון בסין גדולות מהצריכה הפרטית בארה"ב על מוצרים. אך אין פירוש הדבר כי ההשקעות בסין הדיחו את הצרכנים האמריקאים כמנוע הכלכלה העולמית. הנתון שמשלים את התמונה הוא שברבעון השלישי, הצריכה הפרטית הריאלית של שירותים בארה"ב הייתה כמעט כפולה מזו של מוצרים.

אך אם ההשקעות הסיניות ייבלמו או יצטמצמו, קרדיט סוויס צופה כי יתקיים מצב של סלידה נרחבת מסיכונים ואולי גם מיתון עולמי, ושנה קשה נוספת עבור מדינות יצואניות סחורות. "תרחיש הסיכון של ירידה בהשקעות הוא בעל סבירות נמוכה אך השפעה רבה, ולכן מוצדק להתמקד בו כמשקיעים", מסביר סוויני. "אך אנחנו חושבים שאפשרות סבירה יותר היא התאוששות בצמיחה הסנית בתחילת השנה הבאה, על רקע תמריצים והתאוששות עולמית".

מקור סיכון פחות מדובר אך יותר סביר עבור הכלכלה העולמית הוא מה שבנקאים מרכזיים בכלכלות מפותחות יקבלו יותר מדי ממה שהם מייחלים לו : אינפלציה. "תרחיש הסיכון האחר שמדאיג אותנו הוא טיפוס במדד הליבה של המחירים לצרכן בשוקים מפותחים, בייחוד בארה"ב", נכתב בדו"ח. השוק אינו מוכן לאינפלציה רבה ולא תימחר אפשרות שכזו.

סוויני מעלה 4 נימוקים לכך שהסבירות של ארוע זה, שלכאורה נראה בעל סבירות נמוכה בשווקים, לא מפתיעה. בשנתיים האחרונות, ארה"ב נהנתה מצמיחה כלכלית גבוהה מהפוטנציא שלה, מה שאמור לעודד אינפלציה לאחר שהצמיחה הכלכלית תחזור לאיתנה לגמרי. שיעור האבטלה בארה"ב, 5%, קרוב למה שייחשב עבור הבנק הדרלי תעסוקה מלאה, ולכן כלכלנים צופים עליות בשכר.

אף שהצמיחה בשכר לא צפויה להתלהט, הצמיחה באשראי בארה"ב כבר צוברת תאוצה. הדולר החזק והנפט הזול – שני גורמים זמניים בעלי השפעה רבה על האינפלציה, צפויים גם הם להתמתן ב-2016. זה, להערכת קרדיט סוויס, יסייע בדחיפת האינפלציה כלפי מעלה, ועשוי לזלוג גם למדדי הליבה, שאינם כוללים את מחירי האנרגיה והמזון.

עלייה חדה מהצפוי באינפלציה תפגע בפעילות הכלכלית, בעוד השוק מתמחר העלאות ריבית מהירות יותר בארה"ב ועלייה מהירה בתשואות האג"ח, לפי הבנק. "תנודתיות בשווקים עשויה להגדיל את הסיכונים הכלכליים, בין היתר באמצעות גידול בסלידה מסיכונים וירידה בהשקעות במוצרים תלויי ריבית, כמו מכוניות ובתים, שהיו חזקות ב-2015", נכתב בדו"ח.

החלק המפחיד ביותר בתרחישים השליליים הפוטנציאליים של קרדיט סוויס? אין שום מניעה ששני התרחישים האלה יתרחשו במקביל. "אפשרי לדמיין צמיחה חלשה בסין וטיפוס באינפלציה בשווקים מפותחים במקביל", כתב סוויני. "תרחיש לא סביר זה עשוי להפריע משמעותית לשווקים הפיננסיים", הוסיף.

צרכנים בסניף רשת הול פודס בלוס אנג'לס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker