עודפי שיא של 3 מיליארד חביות בהיצע הנפט העולמי: "חוצץ חסר תקדים מפני טלטלות גיאו-פוליטיות"

דו"ח של סוכנות האנרגיה הבינ"ל צופה שההיצע מחוץ למדינות אופ"ק ירד ב-2016 בשיעור החד מאז 1992, משום שהמחירים הנמוכים יביאו לצמצום הפקת הנפט בענף הפצלים בארה"ב

לוגו בלומברג
בלומברג

יתרות הנפט העולמיות זינקו לשיא של כמעט 3 מיליארד חביות הודות להפקה בהיקפים גדולים של קרטל אופ"ק ובמקומות אחרים, מה שפוטנציאלית עשוי להעמיק את הנפילה במחירים, לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA).

"כרית העודפים הגדולה התנפחה" בשל תפוקת שיא מעיראק, סוריה וסעודיה, אפילו בזמן שהביקושים העולמיים לדלק צמחו בקצב המהיר ביותר זה חמש שנים, לפי הסוכנות. ועדיין, IEA צופה שההיצע מחוץ למדינות אופ"ק ירד בשנה הבאה בשיעור החד מאז 1992, משום שמחירי הנפט הגולמי הנמוכים יביאו לצמצום הפקת הנפט בענף הפצלים בארה"ב.

חביות נפט של רויאל דאץ' Shell ברוסיה
חביות נפט של רויאל דאץ' Shell ברוסיהצילום: בלומברג

"העודף בהיצע נפט גולמי מספק חוצץ חסר תקדים נגד טלטלות גיאו פוליטיות או שיבושי היצע לא צפויים", צוין בדו"ח החודשי של סוכנות IEA, היושבת בפריז.

מחיר הנפט הגולמי נפל כ-40% בשנה האחרונה לאחר שאופ"ק הגן על נתח השוק שלו מול מתחרות כמו ענף הפצלים בארה"ב, שנפגע רק באופן מתון למרות נפילת המחירים. מלאי הנפט ממשיכים לגדול משום שהצמיחה בהיצע עדיין גבוהה מהביקוש, לפי הסוכנות שבה חברות 12 יצואניות נפט גדולות במערב.

מלאי הנפט הכולל במדינות מפותחות גדל ב-13.8 מיליון חביות לכ-3 מיליארד בספטמבר, חודש בו נרשמת בדרך כלל ירידה, לפי IEA. קצב הצמיחה הואט ל-1.6 מיליון חביות ביום ברבעון השלישי לעומת 2.3 מיליון ביום ברבעון השני, אף שהצמיחה נותרה "משמעותית מעל הממוצע ההיסטורי". ישנם סימנים שמיכלי אחסון דלק במערב כבר מלאים לחלוטין, ציינה הסוכנות.

מלאי הדיזל, שמנוצל כדלק חימום באירופה ובצפון מזרח ארה"ב, עלה לכ-600 מיליון חביות בסוף אוגוסט - רמתו הגבוהה זה חמש שנים. "זה יכול להגן על השוק ממצוקת היצע למקרה שיתרחש פרק זמן ארוך של טמפרטורות קרות", נכתב בדו"ח IEA.

התפוקה מחוץ לאופ"ק תיפול בכ-600 אלף חביות ביום בשנה הבאה, עם ירידה בהיקף דומה בענף הפצלים בארה"ב, ציינה הסוכנות. זאת בניגוד לגידול של 2.4 מיליון חביות ביום ב-2014 בתפוקה הכוללת של מדינות מחוץ לקרטל אופ"ק. התחזית של IEA למדינות אלה ב-2016 עומדת על 57.5 מיליון חביות ביום - נמוך ב-100 אלף חביות ביום מאשר בדו"ח של החודש שעבר.

הביקוש לנפט העולמי יטפס השנה ב-1.8 מיליון חביות ל-94.6 מיליון על רקע הצמיחה החזקה ביותר בצריכת הנפט של הודו מזה יותר מעשור, לפי הדו"ח. הצמיחה בביקושים תואט בשנה הבאה ל-1.2 מיליון חביות ביום, משום שהתמריצים לנפט זול יצטמצמו וכשכלכלת סין ממשיכה להאט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker