לוגו בלומברג
בלומברג

בריטניה בקושי הספיקה לאמץ את מסורת עונת החגים האמריקאית, הנפתחת ב"יום שישי השחור", וכבר נראה כי המסורת המאומצת בדרך החוצה. אסדה, רשת המרכולים הבריטית שייבאה את ארוע מבצעי הקניות מהחברה האם האמריקאית שלה, וול-מארט, ב-2013, הודיעה היום כי אין בכוונתה להשתתף בחינגה הפעם. במקום תורים ארוכים כל הלילה כדי לזכות במספר מוגבל של מוצרים בהנחה כמו מסכי טלוויזיה גדולים, אסדה מתכוונת לצמצם את המחירים ב-26 מיליון ליש"ט (39 מיליון דולר) לאורך כל עונת הקניות.

המהלך של אסדה מדגים כי קמעונאיות בריטיות נסוגות ממסורת אמריקאית שנתיים בלבד לאחר שאימצו אותה. באירועי יום שישי השחור בשנה שעברה לקוחות נלחמו על פריטים בין המדפים, ואתרי האינטרנט של הקמעונאיות קרסו לאחר שלא עמדו בביקוש. רשתות כמו ג'ון לואיס וארגוס הביעו באחרונה הסתייגות מאירועים שכאלה.

בשנה שעברה, בלאק פריידיי "פגע בהוצאות על מתנות חג המולד והפחית את המכירות של מוצרים במחיר מלא בתקופת החג", אמר ריצ'רד פרקס, מנהל מחקר קמעונאי בחברת מינטל. "אנחנו חושבים שהקמעונאיות הבריטיות יתמקדו במזעור נזקים מעכשיו, אף שברור שאין מי שמרגישים שהם יכולים להתעלם לגמרי מיום שישי השחור".

אסדה אמרה כי החלטתה משקפת "התעייפות צרכנים ממבצעי בזק על מוצרים גדולים בחג המולד". הרשת אספה משובים מצרכנים ומצאה כי הם היו מעדיפים מבצעים לאורך כל עונת החגים על פני ההידחפות וההידחקות של יום מבצעים מרוכז. "לקוחות אמרו לנו בבירור כי אינם רוצים להיות בני ערובה של יום או שניים של מבצעים", אמר מנכ"ל אסדה אנדי קלארק, בהצהרה.

קלארק אינו לבדו: מוקדם יותר השנה, מנכ"ל ג'ון לואיס אנדי סטריט אמר כי זהו "טירוף קולקטיבי" של הקמעונאיות ש"נלחמות על הזכות לחלק את המוצרים שלנו בחינם" 4 שבועות לפני חג המולד. הום ריטייל גרופ, הבעלים של רשת ארגוס, אמרה ב-21 באוקטובר כי הישנות של ההזמנות והמבצעים הגדולים של יום שישי השחור כפי שהיו בשנה שעברה עשויה לגרום לקשיים.

רשת האופנה ניו לוק עדיין מתכוונת להשתתף ביום שישי השחור, אך במידה מופחתת לעומת השנה שעברה, אז קיימה את הארוע לראשונה. המעורבות המצומצמת משקפת עמדת מלאים משופרת לעומת השנה שעברה, אמר מנכ"ל החברה אנדרס כריסטיאנסן בטלפון, לאחר שניו לוק דיווחה על גידול של 11% ברווח התפעולי במחצית הראשונה של השנה.

מינטל מעריכה כי המכירות הקמעוניות בבריטניה יצמחו ב-2.5% ויסתכמו ב-42 מיליארד ליש"ט בדצמבר. לפחות עשירית מהבריטים שרכשו מתנות חג מולד בשנה שעברה עשו זאת ביום שישי השחור, ומינטל מעריכה כי הארוע הגדיל את המכירות בנובמבר 2014 ב-400 מיליון ליש"ט, מתוכן 50 מיליון ליש"ט באינטרנט.

גם בארה"ב מתחילה להיראות מגמה של נסיגה: וול-מארט וטארגט יפרשו את המבצעים שלהן על פני תקופה ארוכה יותר. וול-מארט כבר החלה במבצעים, אף שהחג מתקיים בסוף השבוע האחרון של החודש. טארגט תשיק את מבצעי החג כבר ב-22 בנובמבר, במכירת מבצע שתימשך 10 ימים. לעומתן, חנויות H&M בארה"ב יהיו סגורות בחג ההודיה לראשונה, בהמשך למגמה שהחלה בשנתיים האחרונות ברשתות הגדולות בארה"ב, הסוגרות סניפיהן בחג כדי לאפשר לעובדיהן לחגוג עם משפחותיהם.

בינתיים, בסין אימצו את התופעה אך בתאריך שונה, כאשר "יום הרווקים" שיתקיים מחר, ב-11.11, צפוי להינות ממכירות עצומות עוד יותר מהשיאים שנרשמו בשנה שעברה ביום הקניות הסיני המתחרה.

קונים ברשת טארגט בארה"ב, ביום חמישי שלפני יום שישי השחור ב-2013. המסורת האמריקאית הזו מאבדת פופולריות בבריטניה.צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker