הבנק העולמי: שינויי האקלים מסכנים את עניי העולם

דו"ח של הבנק העולמי טוען כי שינויי האקלים יובילו לעלייה בתחלואה במלריה ובמחלות מעיים, וגם לעלייה במחירי המזון באפריקה – שממנה ייפגעו בעיקר העניים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

דו"ח חדש שהוציא הבנק העולמי מצא כי האנשים העניים ביותר בעולם חשופים יותר לזעזועים שייגרמו משינויי אקלים לעומת אנשים בעלי שכר ממוצע, כמו הצפות, בצורות וגלי חום. בנוסף לכך, עניי העולם יאבדו באופן יחסי יותר מהונם.

הנה כמה נתונים על הסכנות שכרוכות בהתחממות הגלובלית:

עוד 100 מיליון אנשים עשויים להידרדר לעוני עד 2030 בשל השפעות שינויי האקלים. האזורים שמדרום לסהרה באפריקה לדרום אסיה ייפגעו באופן החמור ביותר.

נשים עניות מכבסות את הבגדים בנהר בדרום סומטרה, אינדונזיהצילום: בלומברג

ההשפעה הגדולה ביותר של שינויי האקלים על עוני תגרם בתחום החקלאות. שינויי האקלים עשויים להוביל לירידה של 5% בתנובה עד 2030 וירידה של עד 30% עד 2080.

התחום השני ברשימה שיירשמו בו שינויים גדולים הוא הבריאות בשל גידול במספר מקרי המלריה, זיהומי מעיים ובעיות התפתחות, וכן ירידה בתפוקת העבודה בשל חום קיצוני.

מספר האנשים החשופים לבצורת עשוי לעלות ב-9%-17% עד 2030 וב-50%-90% עד 2080.

התחממות גלובלית של 2-3 מעלות צלסיוס עשויה להגדיל את מספר האנשים בסיכון למלריה בעד 5%, או יותר מ-150 מיליון איש.

השפעות האקלים עשויות להגדיל את הנטל הקשור בזיהומי מעיים בעד 10% עד 2030 בחלק מאזורים.

עניים יאבדו יותר מרכושם באסונות טבע, מכיוון שהם פגיעים יותר. כשההוריקן מיטש פגע בהונדורס ב-1998, אובדן הרכוש של העניים היה קבוע פי שלושה לעומת חלקים אחרים באוכלוסייה. כשגשמים עזים שטפו את מומבאי ב-2005, אובדן הרכוש של העניים היה גבוה פי שניים.

שיעור בעלי המבוטחים בביטוח בריאות בקרב עניים נמוך יותר ויותר ממחצית מהוצאות הבריאות שלהם יוצאות מכיסם.

מחירי המזון באפריקה עשויים לעלות בעד 12% עד 2030 בשל שינויי האקלים. באפריקה, צריכת המזון אחראית לכ-60% מהוצאות משקי הבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker