לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

עבור רוב העולם, 11 בנובמבר הוא יום קודר, המציין את הסכם שביתת הנשק ששם סוף למלחמת העולם הראשונה. אבל לא בסין, שם התאריך הזה, שנבחר משום שהוא מורכב מארבע ספרות 1, נהפך ל"יום הרווקים". המנהג כלל בעבר אנשים לא נשואים שנפגשים כדי לציין את רווקותם. אבל בשנים האחרונות נהפך היום הזה לקדחת צרכנות.

חלק גדול מהרכישות מתרחש ברשת. ב-11 בנובמבר בשנה שעברה, ענקית המסחר המקוון עליבאבא מכרה מוצרים בסכום של 57.1 מיליארד יואן (9.3 מיליארד דולר). רף ה-10 מיליארד יואן הושג תוך 38 דקות. סכום המכירות עקף את ה-1.5 מיליארד דולר שהוציאו אמריקאים ב"בלאק פריידיי", היום שאחרי חג ההודיה, שבארה"ב נהפך ליום הקניות באינטרנט הגדול ביותר בשנה, הודות להנחות גדולות. לפי סקרים, הצרכנים הסינים יקבעו שיאים חדשים השנה ב"יום הרווקים".

מרכז קניות בסין
מרכז קניות בסיןצילום: בלומברג

מנהיגי סין אולי מעודדים יותר מבעבר את האזרחים להתחתן ולהביא ילדים, אבל הם עוד יותר להוטים לעודד הוצאות צרכנים. הם מקווים שזה יגמול את המדינה מהישענות יתר על השקעות ממשלתיות. רווקים ימלאו תפקיד גדול יותר בתהליך הזה (אף שכשם שחג המולד מצוין על ידי הרבה מאוד אנשים שאינם נוצרים, כך גם יום הרווקים נהפך לתירוץ עבור כל אחד להוציא כסף). ככל שהערכים המסורתיים נמוגים, יותר ויותר סינים לא ממהרים להתחתן, במיוחד בערים. בשנות ה-50 נשים סיניות עירוניות התחתנו, בממוצע, בסביבות גיל 20. המספר עלה ל-25 בשנות השמונים, וב-2013 גיל הנישואים הממוצע בשנחאי עבר את ה-30 לראשונה אי פעם.

עבור נשים, בייחוד בעלות הכנסה והשכלה גבוהות, חיי רווקות ארוכים יותר מהוריהן היא החלטה מבחירה. עבור גברים זה פחות מבחירה, בעיקר בשל יחס המינים המוטה: עד 2030 צפויים להיות בסין 160 גברים בגיל נישואים על כל 100 נשים, מה שיהפוך את 11 בנובמבר לאירוע קודר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker