שוק העבודה בארה"ב שועט קדימה: "דו"ח תעסוקה לא ייאמן; הזינוק בשכר מטורף"

ביל גרוס בעקבות דו"ח התעסוקה: "סיכוי של 100% להעלאת ריבית בדצמבר"; הזינוק במספר המשרות באוקטובר - החד ביותר השנה; האבטלה ירדה במפתיע לשפל של שבע שנים; השכר השעתי הממוצע בארה"ב קפץ באוקטובר בשיעור החד מאז 2009

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

"לא ייאמן", "יוצא מן הכלל" ו"מטורף" הם רק כמה מהתיאורים שבהם השתמשו פרשנים כדי לתאר את נתוני התעסוקה החזקים שפורסמו היום בארה"ב, ואשר לדעת כלכלנים הפכו את העלאת הריבית בארה"ב בחודש הבא כמעט לעובדה מוגמרת. מספר המשרות שנוספו לשוק העבודה האמריקאי בחודש שעבר היה הגבוה ביותר השנה, ושיעור האבטלה ירד במפתיע לשפל של שבע שנים.

271 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש אוקטובר - הגידול החד ביותר השנה - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 177 אלף משרות. משרד העבודה גם תיקן כלפי מעלה את נתוני המשרות של החודשיים הקודמים, ובחודשים אוגוסט וספטמבר גם יחד נוספו 12 אלף משרות יותר מכפי שדווח במקור.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש אוקטובר ל-5% לעומת 5.1% בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה כי שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה ל 5.1%.

תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

השכר השעתי הממוצע טיפס בחודש שעבר ב-0.4% - הזינוק החד ביותר מאז 2009 לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת. תחזית הכלכלנים היתה כי השכר השעתי הממוצע גדל ב-0.2%. השכר השעתי בענף הבנייה קפץ ב-5.8% - הזינוק החד ביותר זה 33 שנים. "הצמיחה בשכר השעתי בענף הבנייה היתה מטורפת", צייץ בטוויטר האנליסט קונור סן מחברת ההשקעות ניו ריוור, בעקבות פרסום דו"ח התעסוקה.

ביל גרוס: "סיכוי של 100% להעלאת ריבית בחודש הבא"

משקיע האג"ח הנודע ביל גרוס אמר בעקבות דו"ח התעסוקה כי כעת ישנו "סיכוי של 100%" לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בדצמבר. "הם מוכנים לצאת לדרך", אמר גרוס בראיון לרדיו בלומברג.

"השיפור החד בתעסוקה מסיר כל ספק מבחינת הבנק הפדרלי לגבי העלאת הריבית בדצמבר", כתבה דיאן סוונק, הכלכלנית הראשית של חברת ההשקעות מסירו פייננשל בציוץ בחשבונה בטוויטר בעקבות פרסום דו"ח התעסוקה.

"דו"ח התעסוקה של אוקטובר היה לא ייאמן", כתב האסטרטג הכלכלי הראשי של חברת ההשקעות LPL פייננשל, ג'ון קנאלי, בציוץ בחשבונו בטוויטר. "הסיכויים להעלאת ריבית בדצמבר הרבה יותר גבוהים".

"נתוני התעסוקה היו יוצאים מן הכלל. ברור למדי שיש הצדקה לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בדצמבר אם הכלכלה לא תיקלע לעוד כיס אוויר", אמר האסטרטג הראשי של קרנות ולס פרגו, בריאן ג'ייקובסון, בעקבות דו"ח התעסוקה.

לא רק כלכלנים, אלא גם המשקיעים העריכו כי בעקבות דו"ח התעסוקה גברו הסיכויים לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא. החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, מעניקים כעת סיכוי של 72% להעלאת הריבית בדצמבר, לעומת הסתברות של 58% לפני פרסום דו"ח התעסוקה, וסיכוי של 27% בלבד באמצע החודש שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker