ביקורת על תרומת בלווטניק לאוקספורד: "מוכרת את היוקרה שלה למקורבי פוטין"

המיליארדר הרוסי-יהודי לן בלווטניק, שרכש ביולי את השליטה בערוץ 10, תרם 75 מיליון ליש"ט להקמת בית ספר לממשל על שמו באוקספורד; עצומה בבריטניה קוראת לאוניברסיטה לבחון מחדש את התרומה בשל עברו בעסקות שנויות במחלוקת

סוכנויות הידיעות
גרדיאן
סוכנויות הידיעות
גרדיאן

אוניברסיטת אוקספורד נקראה לבחון מחדש את החלטתה לקבל תרומה של 75 מיליון ליש"ט מהמיליארדר היהודי לן בלווטניק, האדם העשיר בבריטניה, שנועדה להקים את בית הספר בלווטניק לממשל.

במכתב עצומה שפורסם ב"גרדיאן" מאשימים שורה של אנשי אקדמיה את האוניברסיטה בכך שלא טרחה לבדוק אם בלווטניק ו"אוליגרכים" אחרים מילאו תפקיד כלשהו במה שהם מתארים כקמפיין ממשלתי רוסי נגד ענקית האנרגיה הבריטית BP. על אוקספורד "להפסיק למכור את המוניטין והיוקרה שלה למקורביו של פוטין", נכתב במכתב.

ב-2008 ו-2009 עשרות בריטים ומנהלים מערביים "חויבו לעזוב את רוסיה", לפי המכתב, בשל מחלוקת עזה בין BP לבין קבוצה של מיליארדרים רוסים רבי עוצמה. המיליארדרים, בהם בלווטניק, היו שותפים עם החברה הבריטית בשותפות TNK-BP, חברת הנפט השלישית בגודלה ברוסיה.

לן בלווטניק
לן בלווטניקצילום: בלומברג

באוקספורד אומרים שהם לא בחנו את המחלוקת, בה זכה הקונסורציום הרוסי AAR. ב-2013 האוליגרכים מכרו את חלקם לענקית הנפט הרוסית הממשלתית רוזנפט במה שמוגדר במכתב "עסקה מאוד שנויה במחלוקת".

התרומה של בלווטניק, שנולד ברוסיה אך כיום הוא אזרח אמריקאי ובעל אחוזה בשכונת היוקרה קינגסטון במערב לונדון, היא אחת הגדולות בהיסטוריה בת 900 השנים של האוניברסיטה. מאוקספורד יצאו 23 ראשי ממשלה, כולל ראש הממשלה הנוכחי דיוויד קמרון. ב-2010 שיבח קמרון את בלווטניק על "תרומה פילנתרופית מאוד נדיבה".

בלווטניק מדורג במקום ה-41 בדירוג המיליארדרים העולמי של "פורבס" עם הון אישי של 21 מיליארד דולר. את מרבית הונו עשה בעסקים בתעשיית האנרגיה והכימיקלים. את מרבית הונו עשה בשנות התשעים ברוסיה של אחרי התפרקות ברה"מ באמצעות השקעה בחברות ממשלתיות שהופרטו.

לבלווטניק פעילות עסקית ענפה גם בישראל. האחזקה הגדולה ביותר שלו היא חברת כלל תעשיות, שבבעלותה חברות כמו נייר חדרה ומונופול המלט נשר. את השליטה בחברה רכש בלווטניק ב–2012 מקבוצת אי.די.בי, אז בשליטת נוחי דנקנר ומשפחות לבנת ומנור.

אביב גלעדי ולן בלווטניק
אביב גלעדי ולן בלווטניקצילום: דייב בנט

כמו כן בלווטניק הוא האיש החזק בחברת התקשורת RGE, לצד איש העסקים אודי רקנאטי והמפיק אביב גלעדי. RGE פועלת במשך שנים בשוק התקשורת הישראלי דרך בעלות על ערוצי ילדים, ערוץ הספורט ולשעבר ערוץ 8, וביולי רכשה את השליטה בערוץ 10.

אנדרו גרפילד, דובר מטעם בלווטניק, מסר: "אני לא חושב שעלינו להגיב. ההאשמות מכוונות בעיקר כלפי אוקספורד".

דובר מטעם האוניברסיטה מסר: "לאוניברסיטת אוקספורד תהליך בדיקה יסודי ומעמיק בנוגע לתרומות פילנתרופיות… האוניברסיטה היא מובילה עולמית במחקר והשכלה בזמן של תחרות גלובלית גוברת. תרומות פילנתרופיות נדיבות מסייעות לכך ותומכות בתגליות מדעיות יוצאות דופן לתועלת העולם כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker