נתוני הזיהום בסין גבוהים בהרבה ממה שחשבו

נתונים חדשים שנחשפו בסין מגלים כי שריפת הפחם במדינה גבוהה ב-17% ממה שחשבו בעבר וכי היא תתקשה לעמוד ביעדי צמצום הזיהום שקבעה לעצמה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סין היא המדינה שפולטת הכי הרבה גזי חממה מפחם, והיא שורפת בכל שנה 17% יותר פחם ממה שהמדינה מצהירה עליו, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו אתמול (שלישי) הממצאים עשויים לסבך את המלחמה בהתחממות הגלובלית – מלחמה קשה גם ככה.

גם עבור במדינה בגודל של סין, הפער בין הנתונים עצום. משמעות הנתונים המעודכנים היא שסין משחררת לאוויר הרבה יותר פחמן דו-חמצני – בכמעט מיליארד טונות בשנה – לעומת הערכות קודמות. רק הפער בין הנתונים שווה לכל פליטת המזהמים של גרמניה משריפת דלק.

גורמים רשמיים מכל העולם יצטרכו להתחיל לטפל בנתונים החדשים כשהם יתקהלו בפריז החודש כדי לדון בתוכנית עבודה עולמית לצמצום פליטת גזי חממה. הנתונים החדשים מעמידים גם אתגר בפני מדענים המנסים להפחית את הערפיח בערי סין, ששוטף לעתים ערים שלמות בעשן המזיק לבריאות.

ממשלת סין הבטיחה לעצור את הגידול בפליטת פחמן דו-חמצני, גז החמה העיקרי הנפלט משריפת פחם ודלקים אחרים עד 2030. הנתונים החדשים מצביעים על כך כי המשימה תהיה קשה יותר ודחופה יותר מהחזוי, אומר יאנג פוטיאנג, לשעבר בכיר במגזר האנרגיה בסין המייעץ למועצה לשמירת משאבי הטבע במדינה.

"תהיה לזה השפעה גדולה, בגלל שסין שורפת כל כך הרבה יותר פחם משחשבנו", אמר. "מתברר כי סין היא מזהמת הרבה יותר גדולה ממה שדמיינו. הנתונים מסייעים להסביר מדוע איכות האוויר בסין כל כך גרועה, אך הם יעזרו לקהילה הבינלאומית להבין כי צריך להתייחס לנושא הזה ברצינות".

הנתונים החדשים, שהופיעו באחרונה בשנתון הסטטיסטי שפורסם על ידי סוכנות הסטטיסטיקה של סין בקול ענות חלושה, מראים כי שריפת הפחם הוערכה בחסר מאז 2000 – ובעיקר בשנים האחרונות. עדכון הנתונים התבסס על סקר סטטיסטי כלכלי מ-2013 שחשף את הפער באיסוף המידע, בעיקר מחברות וממפעילם קטנים.

כדי להמחיש את הפער בנתונים, הממצאים החדשים מצביעים על כך שב-2012 שרפת הפחם בסין היתה גבוהה ב-600 מיליון טונות  - כמות השווה ל-70% משריפת הפחם השנתית בארה"ב.

"זה היה מצב מבלבל במשך זמן רב", אומרת אקייה ג'ונס, אנליסטית סינית במינהל המידע האנרגטי של ארה"ב בוושינגטון. לטענתה, הנתונים החדשים מאשרים ניתוח שערכה בעבר שהזהיר כי נתוני שריפת הפחם בסין גבוהים בהרבה מהמוצהר.

הנתונים החדשים מצביעים על כך שמקורו של חלק ניכר מהפער מגיע מהתעשייה הכבדה – כולל מפעלים המייצרים כימיקלים ובטון, וגם בשל שימוש בקוק בתעשיית הפלדה, אומרת ג'ונס. הפערים בתחום ייצור החשמל היו נמוכים בהרבה, היא אומרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker