תושבי סן פרנסיסקו בחרו להציל את Airbnb

בחירות שנערכו אתמול בעיר נתבקשו התושבים אם להגביל את הפעילות של אתר שיתוף הבתים על רקע מצוקת הדיור בעיר – ואולם קמפיין אגרסיבי של Airbnb עזר לה להוביל לדחיית ההצעה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בבחירות שנערכו אתמול בסן פרנסיסקו, בחרו תושבי העיר לדחות את הצעה שהיתה מגבילה את הפעילות של חברת שיתוף החדרים ללינה Airbnb.  כמו כן, ראש עיריית סן פרנסיסקו, אד לי, נבחר מחדש לתפקידו.

תושבי העיר נתבקשו לאשר אתמול שתי הצעות שהיו אמורות לסייע לעיר להתמודד עם משבר הדיור – הצעה F והצעה I, שהיתה מגבילה בנייה של דירות יוקרה במחוז מישן בעיר. משבר הדיור בסן פרנסיסקו הגיע בשנים האחרונות לשיא אחרי שלעיר הגיעו עובדי רבים מתעשיית היי-טק בעמק הסיליקון, שיכולים להרשות לעצמם לרכוש דירות יוקרה קטנות במחירים של מיליון דולר ויותר, בעוד שתושבי העיר הוותיקים נאלצים להתמודד עם סכנת הפינוי המרחפת מעליהם.

הצעה F ביקשה להגביל את השכרת החדרים על ידי Airbnb ל-75 ימים בשנה. הצעה זו איימה להפחית באופן משמעותי את הפעילות של חברת הטכנולוגיה בעיר, ששוויה מוערך כיום ב-25 מיליארד דולר. Airbnb ניהלה קמפיין למלחמה בהצעה בשווי של 8 מיליון דולר. ההצעה היתה גם מגדילה את כוחם של השכנים לתבוע בעלי נכסים שמשכירים חדרים באמצעות Airbnb.

צילום אוויר של גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו
צילום אוויר של גשר שער הזהב בסן פרנסיסקוצילום: בלומברג

על פי דיווחים בעיתונות המקומית, תומכי ההצעה, ובהם התאחדויות בתי המלון בעיר וארגונים התומכים בדיור בר-השגה, השקיעו 300-400 אלף דולר בקמפיין התומך בהצעות שיגבילו את פעילות שירותי שיתוף החדרים בעיר. ב- Airbnbחששו כי הפסד בסן פרנסיסקו, שבה ממוקם מטה החברה ומוצעים כ-5,000 חדרים להשכרה, יעורר הצעות דומות בערים נוספות בעולם – כמו פריז או לונדון, שבהן מוצעים 60 אלף חדרים להשכרה ו-20 אלף חדרים להשכרה בהתאמה.

ובינתיים, מחירי הדיור בעיר ממשיכים להאמיר לפי נתונים שנתיים. בשבוע שעבר פורסם מדד קייס שילר למחירי הבתים ב-20 ערים גדולות בארה"ב שהצביע על עלייה של 0.4% במחירי הבתים בארה"ב. 18 מבין 20 הערים הגדולות במדד דיווחו על עליות מחירים, כאשר העליות החדות ביותר היו בפורטלנד ובדנוור. העיר היחידה בה נרשמה ירידה הייתה סן פרנסיסקו. עם זאת, לעומת אוגוסט 2014, העלייה החדה ביותר במחירי הבתים נרשמה בדנוור ובסן פרנסיסקו – 10.7%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker