ארה"ב נלחמת בסודיות הבנקאית בעולם – אך מדורגת גבוה יותר מאיי קיימן בסודיות בנקאית

למרות המלחמה הקשה שלה במעלימי מס אמריקאים, ודרישתה לשיתוף פעולה מצד רשויות ברחבי העולם, ארה"ב עצמה סירבה להשתתף בתקן שיתוף המידע של ה-OECD, מה שפגע בדירוגה

לוגו בלומברג
בלומברג

סירובה של ממשלת ארה"ב לקחת חלק במערכת גלובלית להחלפת מידע בנקאי הציב אותה מעל מקלט המס המפורסם איי קיימן, בדירוג סודיות פיננסית של ארגון Tax Justice Network הבריטי. ארה"ב נמצאת רק אחרי שווייץ והונג קונג ברשימת מקלטי המס, לאחר שסירבה להשתתף בתקן שיתוף המידע שיצר הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), לפי הארגון, המנסה לקדם שקיפות מוגברת בעולם הפיננסי.

ארה"ב יצרה מערכת משלה לאיסוף נתונים – FATCA – המחייבת בנקים ברחבי העולם לספק מידע על בעלי חשבונות אמריקאיים המנסים לחמוק מתשלום מסים בארה"ב. "אף שארה"ב היא חלוצה במציאת דרכים להגן על עצמה מפני מקלטי מס זרים, היא לא התמודדה ברצינות עם תפקידה שלה במשיכת זרימות הון לא חוקיות ותמיכה בהתחמקות ממס", נאמר בדו"ח של TJN. "הגישה העצמאית של וושינגטון מסתכנת ביצירת חור ענקי במאמצים הבינלאומיים לפעול נגד העלמות מס, הלבנות הון ופשיעה פיננסית".

איי קיימן
איי קיימןצילום: David Evans/ Bloomberg

סינגפור ניצבה במקום הרביעי בדירוג של TJN, ואיי קיימן במקום החמישי, כאשר אחריהם משלימות את העשירייה הראשונה לוקסמבורג, לבנון, גרמניה, בחריין ודובאי. הדירוג לוקח בחשבון גורמים כחוקי סודיות בנקאית, רישומי בעלות ושיתוף פעולה עם ממשלות אחרות. 90 המדינות ותחומי השיפוט שאמרו כי בכוונתן לאמץ את תקן ה-OECD עד 2017 או 2018 נהנו ממקום טוב יותר בדירוג לעומת מי שלא אישרו אותו. ארה"ב למשל, טיפסה 3 מקומות מאז הדירוג הקודם ב-2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker