במקום לדרבן את הכלכלה והצרכנים - הדפסת הכסף הענקית העשירה את המגזר הפיננסי

מאז החלו הבנקים המרכזיים בעולם בהרחבה כמותית, מצבו של המגזר הפיננסי הלך והשתפר, בעוד מצב הכלכלה והעובדים דשדש מאחור; בעוד השקעות במניות הניבו תשואה של יותר מ-100% בארה"ב, שכר העובדים כמעט ולא עלה בעשור האחרון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שבע שנים של כסף קל וריביות נמוכות הכניסו הון תועפות לקופות המוסדות הפיננסיים של וול סטריט - ובעולם כולו. אסטרטגים של בנק אוף אמריקה, בדו"ח שנשלח ללקוחותיו ביום ראשון, חישבו את תוצאותיהן של 606 הורדות ריבית בעולם מאז קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, ואת רכישות האג"ח שביצעו בנקים מרכזיים בעולם והסתכמו ב-12.4 מיליארד דולר מאז חילוץ בנק ההשקעות בר סטרנס עוד קודם לכן.

התוצאות מראות ניצחון ברור לוול סטריט: המגזר הפיננסי קיבל נתח גדול בהרבה מהעוגה הכלכלית מאשר הכלכלה הריאלית עצמה, לפי הצוות של מייקל הרטנט, אסטרטג ההשקעות הראשי של בנק אוף אמריקה. על כל משרה שנוצרה בארה"ב בעשור האחרון, חברות הוציאו 296 אלף דולר ברכישה בחזרה של מניות, לפי הבנק האמריקאי. השקעה של 100 דולר בתיק מניות ואג"ח מאז החל הבנק הפדרלי בהרחבה הכמותית שלו, הייתה שווה כיום 205 דולר. באותה תקופה, שכר של 100 דולר טיפס ל-114 דולר בלבד.

על כל 100 דולר שגייסו קרנות הון סיכון וקרנות השקעה פרטית בתחילת 2010, הן כיום מגייסות 275 דולר. אך על כל 100 דולר שניתנו במשכנתאות לפני 5 שנים, רק 61 דולר ניתנו ביוני הנוכחי, לפי הדו"ח.

במקביל, מחירי הנדל"ן המסחרי המובחר טיפסו ב168%, לעומת עלייה של 16% במחירי הנדל"ן למגורים בארה"ב. בבריטניה, בלונדון נמכרו בתים בשווי של 26% משווי מכירות כלל הבתים בבריטניה בשנה שעברה, אף שנמצאות בה רק 1% מהקרקעות במדינה - ככל הנראה בשל פעילות המגזר הפיננסי בעיר.

נתונים אלה מובילים את הארטנט ועמיתיו לחזות "התרחבות דפלציונית": מצב שבו הצמיחה מתקדמת בקצב איטי ובאופן תנודתי, בהובלת ארה"ב. "ריביות אפסיות ורכישות נכסים על ידי הבנקים המרכזיים התבררו בינתיים כמיטיבות יותר עם וול סטריט, בעלי הון, בנקי צללים, "חדי קרן" (סטארט-אפים בשווי מיליארד דולר ומעלה) וכדומה, מאשר לכלכלה כולה – עובדים, חוסכים, בנקים ושוק התעסוקה", נכתב בדו"ח בנק אוף אמריקה.

בנק אוף אמריקה  מזהיר את לקוחותיו שבמצב הנוכחי העליות בשווקים עלולות להיבלם, מכיוון שאינן מבוססות על צמיחה של ממש בכלכלה.

בשל כך, "הנראטיב של 'פריחה בוול סטריט וקריסה במיין סטריט' הוא משהו שבנקים מרכזיים היו מאוד רוצים להימנע ממנו ב-2016", נכתב בדו"ח. "השווקים לא תמחרו את האפשרות של כשלון ההרחבה הכמותית".

תיירים וצרכנים ברחוב אוקספורד בלונדון, 2012
רחוב אוקספורד בלונדון בימים כתיקונם צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker